Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Podręcznik „Dane satelitarne dla administracji publicznej” dostępny bezpłatnie online

Podręcznik „Dane satelitarne dla administracji publicznej” dostępny bezpłatnie online
3 lutego, 2021

Podręcznik „Dane satelitarne dla administracji publicznej” jest już dostępny bezpłatnie online! Publikacja została przygotowana na zlecenie Polskiej Agencji Kosmicznej w ramach projektu „System operacyjnego gromadzenia udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku – Sat4Envi”. 

Podręcznik jest pierwszą tego typu publikacją w Polsce, stanowiącą kompendium wiedzy teledetekcyjnej ze szczególnym uwzględnieniem zastosowania obrazów satelitarnych, usług i produktów programu Copernicus. Książka prezentuje dobre praktyki w działaniach administracji publicznej w zakresie 8 obszarów tematycznych: gospodarki przestrzennej, rolnictwa, infrastruktury drogowej, gospodarki wodnej, leśnictwa, środowiska, zarządzania kryzysowego oraz ochrony zabytków i dziedzictwa kulturowego. 

Projekt Sat4Envi jest realizowany realizowanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW) wraz z partnerami Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (CBK PAN) oraz Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet Akademii Górniczo-Hutniczej (ACK Cyfronet AGH) i Polską Agencją Kosmiczną. 

Bogato ilustrowany podręcznik, na 457 stronach prezentuje i przybliża czytelnikowi najnowsze technologie teledetekcyjne w zakresie rejestracji optycznej, mikrofalowej i LiDAR oraz stosowaną współcześnie terminologię. Wskazuje najpopularniejsze źródła danych, nieodpłatnych i komercyjnych (platformy dostępowe) oraz rekomenduje metody i oprogramowanie służące do ich dalszego przetwarzania.

Publikacja powstała pod redakcją prof. dr hab. inż. Beaty Hejmanowskiej  (Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) oraz dr hab. inż. Piotra Wężyka, prof. UR (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie; ProGea 4D). W opracowaniu uczestniczyli naukowcy, specjaliści i praktycy w zakresie teledetekcji satelitarnej we współpracy z pracownikami Agencji.

Podręcznik „Dane satelitarne dla administracji publicznej” w formie cyfrowej (pdf, epub, mobi) do pobrania na urządzenia mobilne i czytniki dostępny jest bezpłatnie na stronie projektu Sat4Envi Polskie Agencji Kosmicznej  Podręcznik Sat4Envi – POLSA.

* * *

W ramach projektu Sat4Envi, w okresie luty-październik 2020 roku, została przeprowadzona seria specjalistycznych szkoleń z zakresu wykorzystania danych satelitarnych w administracji publicznej. W ramach szkoleń organizowanych przez Polską Agencję Kosmiczną przeszkolono we wszystkich formach (szkolenia stacjonarne, webinaria, platforma e-learningowa) przeszkolono około 700 osób.  Zamówienie wykonało konsorcjum firm ProGea 4D sp. z o. o. (Lider) oraz SmallGIS sp. z o. o. wraz z zaproszonym do współpracy zespołem specjalistów i naukowców.

Otwarte szkolenia w trybie e-learning, z możliwością uzyskania certyfikatu są dostępne dla wszystkich zainteresowanych nieodpłatnie, na platformie e-learningowej  https://sat4envi.imgw.pl/elearning/).

Share:
Wydrukuj lub zapisz: