Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

POLSA na Impact 2021

POLSA na Impact 2021
18 maja, 2021

– POLSA staje się integratorem potrzeb wielu podmiotów. Identyfikujemy zapotrzebowanie administracji publicznej i społeczeństwa w zakresie wykorzystania technologii kosmicznych. Sprawdzamy osiągnięcia naukowe w tym zakresie oraz możliwości wdrożenia przez przemysł do  konkretnych rozwiązań – mówił 12 maja br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna podczas panelu „Nowy Kosmos (New Space) dla zrównoważonego rozwoju”, w ramach konferencji Impact 2021.

Odnosząc się do tematu panelu, prezes Wrochna zwrócił uwagę na rosnącą rolę New Space w rozwoju polskiego i światowego sektora kosmicznego. – Małe i średnie przedsiębiorstwa stają się istotnym graczem w sektorze. Rozwój technologii, miniaturyzacja systemów pozwalają nawet małej firmie wybudować satelitę, który wyniesie w przestrzeń kosmiczną instrumenty dostarczające istotne dla gospodarki i nauki dane – dodał prezes Wrochna. Jego zdaniem ten kierunek zaczyna prężnie rozwijać się również w Polsce.

Prezes POLSA zwrócił uwagę, jak istotne są technologie kosmiczne w zrównoważonym rozwoju. –  Systemy obserwacji Ziemi, nawigacja, łączność, pomagają zrozumieć zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska, procesy biosfery. Ułatwiają tym samym i optymalizują planowanie działań człowieka, zarówno w życiu codziennym, jak i w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz pracy na rzecz ochrony środowiska – dodał prezes Wrochna.

W panelu „Nowy Kosmos (New Space) dla zrównoważonego rozwoju” udział wzięli ponadto: Agata Kołodziejczyk, Analog Astronaut Training Center oraz Grzegorz Zwoliński, SatRevolution. Spotkanie prowadziła Emilia Derewienko, 300Gospodarka.

Majowa edycja konferencji Impact 2021 odbywała się w formule hybrydowej i poświęcona była m.in. transformacji energetycznej, zielonej ekonomii oraz Krajowemu Planowi Odbudowy.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: