Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Relacja z seminarium „Monitoring satelitarny dla klimatu. Miejskie wyspy ciepła”

Relacja z seminarium „Monitoring satelitarny dla klimatu. Miejskie wyspy ciepła”
21 lutego, 2023

Departament Obserwacji Ziemi POLSA 16 lutego br. zorganizował seminarium pt. „Monitoring satelitarny dla klimatu. Miejskie wyspy ciepła”. Seminarium zostało zorganizowane w ramach budowy Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS), którego celem strategicznym jest wsparcie użytkowników, w tym przede wszystkim administracji publicznej, w wykorzystaniu danych satelitarnych. Powierzchniowe miejskie wyspy ciepła stanowią właśnie jedną z propozycji monitoringu satelitarnego w zasobach NSIS. Celem seminarium było zaprezentowanie wyników badania pilotażowego zleconego przez POLSA w 2022 r. na wykonanie monitoringu satelitarnego miejskich wysp ciepła dla wybranych miast, dyskusja na temat możliwości dostępnych technologii, stosowanych metod oraz dotychczasowych osiągnięć w tym zakresie.

Zainteresowanie miejskimi wyspami ciepła jest z roku na rok coraz większe nie tylko wśród naukowców, ale również wśród przedstawicieli administracji publicznej różnego szczebla, m.in. ze względu na wpływ tego zjawiska na komfort życia w obszarach zurbanizowanych. Również społeczeństwo jest coraz bardziej świadome znaczenia właściwego zagospodarowania przestrzennego oraz skutków tzw. „betonozy”.

Uczestników seminarium przywitała Dyrektor Departamentu Obserwacji Ziemi Jolanta Orlińska, następnie niezwykle ciekawy wykład wprowadzający na temat różnic pomiędzy miejską wyspą ciepła dotyczącą temperatury powietrza a miejską wyspą ciepła powierzchniową wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Fortuniak z Uniwersytetu Łódzkiego. Kolejnym punktem seminarium była pierwsza publiczna prezentacja wyników projektu pilotażowego POLSA przeprowadzona przez Panią Monikę Hajto z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB. Następnie Wojciech Łachowski z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów przedstawił „Miejską wyspę ciepła w badaniach Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR”, a Łukasz Sławik z MGGP AERO podzielił się doświadczeniami w zakresie obliczania wskaźnika MPWC. Na temat powierzchniowej miejskiej wyspy w Warszawie wypowiadał się dr inż. Lech Gawuć z Instytutu Ochrony Środowiska PIB, z kolei dr hab. inż. Katarzyna Osińska-Skotak z Politechniki Warszawskiej zaprezentowała wnioski z badań powierzchniowej miejskiej wyspy ciepła z wykorzystaniem danych satelitarnych LANDSAT. Również Warszawy i danych satelitarnych Landsat dotyczyła ostatnia prezentacja w ramach seminarium przedstawiona przez Karola Przeździeckiego z Instytutu Ochrony Środowiska PIB.

Następnym punktem seminarium były odpowiedzi na pytania zadawane na czacie podczas wystąpień, ostatnią część spotkania stanowiła natomiast dyskusja nad zakresem serwisu NSIS, potencjalnymi użytkownikami oraz strategią wdrożenia.

Całe wydarzenie transmitowane było na żywo na kanale YouTube POLSA i jest dostępne w formie nagrania – zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym materiałem.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: