Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Wystawa Cosmos Discovery z udziałem POLSA

Wystawa Cosmos Discovery z udziałem POLSA
20 września, 2021

– Na tej wystawie każdy znajdzie coś dla siebie. Starsi z nostalgią spojrzą ponownie na te przełomowe wydarzenia kosmiczne, które dane im było śledzić. Natomiast dla młodych ludzi ta wystawa może być inspiracją do pracy w sektorze kosmicznym – powiedział prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna otwierając 15 września br. wystawę COSMOS DISCOVERY w Warszawie.

Jest to jedna z największych na świecie wystaw kosmicznych. Prezentuje ponad 200 eksponatów z USA, Rosji oraz Polski, związanych z erą kosmiczną, od startu Sputnika 1 w 1957 roku.  Powstała we współpracy z NASA, muzeum i centrum edukacyjnym Cosmosphere oraz Polską Agencją Kosmiczną POLSA i Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Wystawa zawiera setki oryginalnych eksponatów, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję oryginalnych skafandrów i prawdziwych modeli statków, promów kosmicznych i rakiet.

Zdaniem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej dziś nie tylko latamy w kosmos, aby go zdobywać. – Dziś wykorzystujemy kosmos na co dzień. Obserwacja, nawigacja satelitarna, telekomunikacja. Możemy dbać o bezpieczeństwo, rozmawiać przez telefon, korzystać z Internetu, badać stan rzek, planować zagospodarowanie przestrzenne. Dziś kosmos to konkretna działalność gospodarcza, która przynosi realne dochody – dodał prezes Wrochna podczas wydarzenia

W uroczystym otwarciu wzięli udział ponadto prof. Iwona Stanisławska, Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz gen. Mirosław Hermaszewski, który obchodził tego dnia 80 urodziny.

Wystawę Cosmos Discovery można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-20:00 w Muzeum Nowej Pragi, ul. Jagiellońska 82a w Warszawie.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: