Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Czwartek z sektorem kosmicznym

Czwartek z sektorem kosmicznym
3 lutego, 2023

2 lutego odbyło się pierwsze w tym roku cykliczne spotkanie „Czwartek z sektorem kosmicznym” poświęcone zagadnieniom zastosowania elektroniki pokładowej w misjach i programach kosmicznych, podczas którego przedstawiciele POLSA oraz przedstawiciele branży kosmicznej omawiają wspólne dla obu stron zagadnienia. Uczestnicy mają szansę zaprezentować specyfikę swojej branży, podzielić się swoimi pomysłami, sukcesami oraz przedstawić problemy, które utrudniają im realizację projektów. W grupie eksperckiej identyfikujemy zakres wsparcia ze strony POLSA, obejmujący obszar zadań sektora kosmicznego. Zadania te mają charakter zarówno naukowy, jak i komercyjny.

Tym razem zaprosiliśmy do rozmowy podmioty z obszaru elektroniki pokładowej: N7 Space, Laboratorium Satelitarnych Aplikacji Układów FPGA, CBK PAN, Syderal Polska, Centrum Technologii Bezzałogowych Sieci Badawczej Łukasiewicz oraz Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych.

Dyskusja dotyczyła finansowania projektów, nowych wyzwań oraz konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego na arenie międzynarodowej. Na spotkaniu mocno wybrzmiały słowa Dyrektora Departamentu Badań i Innowacji dr Oskara Karczewskiego, który zaznaczył, że polskie podmioty podejmują trudne i ambitne projekty, szukając swojej przewagi w niszach rynkowych. W ostatniej części spotkania omówiony został zakres wsparcia instytucjonalnego ze strony POLSA. Szukaliśmy takich rozwiązań, które pomogą nie tylko z sukcesem realizować innowacyjne projekty, ale sprawią także, że te osiągnięcia będą służyć ludziom zarówno w kosmosie, jak i na Ziemi.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: