Aktualności

25 czerwca, 2026
Rocznica Misji IGNIS – kartki z kalendarza
24 czerwca, 2026
Programy edukacyjne POLSA na rok szkolny 2026/2027
17 czerwca, 2026
Polska–Kolorado: nowe możliwości współpracy w sektorze kosmicznym
Zobacz wszystkie

Aplikacje do Programu Szkół Partnerskich POLSA otwarte!

Aplikacje do Programu Szkół Partnerskich POLSA otwarte!
24 czerwca, 2026

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej ogłasza nabór szkół do pilotażowej wersji Programu Szkół Partnerskich POLSA.

Wyselekcjonowane szkoły zostaną objęte wyjątkową opieką edukacyjną, zyskując tym samym prestiżowy status.

Do Programu mogą zgłaszać się szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe: technika, licea ogólnokształcące, szkoły branżowe; szkoły specjalne oraz zespoły szkół. Spośród wybranych zgłoszeń, komisja projektowa wybierze do 9 szkół, które w roku 2026 będą częścią pilotażowej wersji programu. Ostateczna liczba wyselekcjonowanych szkół może być mniejsza.

Szkoły partnerskie będą uczestniczyły w wydarzeniach organizowanych przez POLSA, w szczególności:

  • webinariach
  • wyzwaniach
  • spotkaniach z ekspertami.

Szkoły partnerskie, wspólnie z POLSA zorganizują „Kosmiczne Dni” w swoich murach. „Kosmiczny Dzień” obejmować powinien co najmniej spotkanie popularnonaukowe dla minimum 50 uczestników, dwie aktywności prowadzone przez ekspertów POLSA oraz jedną aktywność własną Szkoły. Ostateczny Program wydarzenia będzie ustalany wspólnie przez koordynatorów programu w szkołach oraz w POLSA.

Każda szkoła partnerska otrzyma Odznakę (plik graficzny), którą należy umieścić na stronie szkoły, w widocznym miejscu. Ponadto szkoły otrzymają certyfikat udziału w Programie i uzyskanego statusu.

Uczestnictwo szkoły w Programie nie wyklucza, ani nie daje pierwszeństwa w udziale w pozostałych programach edukacyjnych realizowanych przez POLSA.

Cele programu

Celem Programu jest wybór szkół do długofalowej współpracy edukacyjnej z POLSA, obejmującej organizację „Kosmicznych Dni”, udział w webinariach, wyzwaniach edukacyjnych oraz działaniach upowszechniających wiedzę o sektorze kosmicznym.

Celami programu są:
1) rozwijanie zainteresowań uczniów obszarami STEM, technologiami kosmicznymi i sektorem kosmicznym;
2) upowszechnianie wiedzy o polskim i międzynarodowym sektorze kosmicznym;
3) wspieranie kształtowania kompetencji przyszłości, w szczególności krytycznego myślenia, pracy projektowej, analizy danych, rozumienia technologii i współpracy zespołowej;
4) wyrównywanie szans edukacyjnych, w szczególności poprzez uwzględnianie szkół z mniejszych miejscowości lub miejsc o ograniczonym dostępie do specjalistycznej oferty edukacyjnej;
5) tworzenie ogólnopolskiej sieci szkół współpracujących z POLSA w zakresie edukacji kosmicznej.

Co musi zrobić szkoła? (na etapie naboru)

  • zapoznać się z treścią Regulaminu Projektu
  • zaplanować aktywności szkolne niezbędne do opisania w zgłoszeniu
  • wypełnić formularz elektroniczny
  • załączyć wypełnioną i podpisaną przez Dyrekcję szkoły deklarację udziału w Projekcie (załącznik nr 3 do Regulaminu)
  • przesłać zgłoszenie do 25 sierpnia 2026 r.

Załączniki

Formularz

Share: