• POLSA wspiera polskie przedsiębiorstwa z sektora kosmicznego

Przemysł kosmiczny

Szanowni Państwo,

Witamy na stronie poświęconej wsparciu krajowego przemysłu kosmicznego. Znajdą tu Państwo aktualne i przydatne informacje o intersujących programach dla sektora kosmicznego, aktywności naszej Agencji w tej dziedzinie, podejmowanych przez nas inicjatywach, formach wsparcia dla przedsiębiorstw, które oferujemy, a także listę wydarzeń, na które zapraszamy.

Wspieranie przedsiębiorców krajowego sektora kosmicznego jest jednym z głównych obszarów aktywności Polskiej Agencji Kosmicznej. W ramach tych działań Agencja pracuje nad rozwojem partnerstwa polskich podmiotów przemysłowych i badawczych w wybranych dziedzinach działalności kosmicznej organizując spotkania grup roboczych i spotkania informacyjne dotyczące stanu rozwoju domen technologicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej. PAK ułatwia kontakty polskich podmiotów z najważniejszymi międzynarodowymi instytucjami i firmami branży kosmicznej inicjując spotkania z przedstawicielami ESA, KE, EUMETSAT i innych instytucji związanych z europejskim sektorem kosmicznym, organizując dla przedsiębiorców zagraniczne wizyty studyjne oraz dbając o polski udział w najważniejszym imprezach sektora kosmicznego.

Do kluczowych zadań PAK należy wspieranie rozwoju polskiego przemysłu kosmicznego i wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskich przedsiębiorstw z tego sektora. W tym celu, umożliwiamy Państwu udział w dużych, międzynarodowych wydarzeniach związanych z branżą kosmiczną, takich jak targi i wystawy oraz organizujemy wizyty studyjne i misje gospodarcze do innych krajów. Wspieramy także sektor MŚP poprzez organizację krajowych spotkań branżowych z polskim przemysłem dotyczących domen technologicznych ESA, debriefingów z polskimi delegatami do komitetów i rad programowych ESA na temat inicjatyw i projektów, rozwoju technologii kosmicznych i ich wykorzystania w misjach i programach ESA, wymianę poglądów nt. wyzwań i szans dla polskiego sektora kosmicznego.

Ponadto oferujemy Państwu na bieżąco konsultacje i usługi doradcze na temat możliwości współpracy w sektorze kosmicznym. Ich celem jest ułatwienie przedsiębiorcom startu w konkursach organizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, Komisje Europejską oraz Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych EUMETSAT. Wsparcie doradcze, które oferujemy, dotyczy m. in. zagadnień technologicznych, prawnych i finansowych związanych z udziałem w konkursach ww. organizacji. Oferujemy także państwu działalność wsparcie w zakresie poszukiwania odpowiednich partnerów z europejskiego przemysłu dla realizacji wspólnych projektów kosmicznych.

Zwracamy uwagę, że w strukturze PAK funkcjonuje tzw. Krajowy punkt kontaktowy ds. współpracy przemysłowej z EUMETSAT („EUMETSAT Industrial national Focal Point”), który realizuje program na rzecz zwiększenia zaangażowania polskich podmiotów w projekty prowadzone przez Europejską Organizację Eksploatacji Satelitów Meteorologicznych. Celem Programu jest udział polskich podmiotów w postępowaniach konkursowych EUMETSAT, zwiększenie zainteresowania polskich podmiotów potencjalnymi możliwościami rozwoju gospodarczego związanego z wykorzystaniem danych meteorologicznych i realizacja przez polskie podmioty kontraktów z tą organizacją. Realizując ten program organizujemy seminaria i warsztaty tematyczne, wydajemy broszury i poradniki, a także udzielamy porad na temat zasad przetargowych tej organizacji i udziału w jej konkursach.

Zachęcamy do współpracy i kontaktów z naszymi przedstawicielami:

Patrycja Frąk
Specjalista
tel.: + 48 (22) 380 15 46
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zbigniew Burdzy
Główny Specjalista
tel.: + 48 (22) 380 01 53
mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Publikacje do pobrania

link
Współpraca z ESA w dobie COVID-19 - rekomendacje wynikające z GCC ESA
Współpraca z ESA w dobie COVID-19 - rekomendacje wynikające z GCC ESA
link
POGLAD PAK KATALOG PL Small
Polski Sektor Kosmiczny. Struktura podmiotowa – Możliwości rozwoju – Pozyskiwanie środków
link
PODGLAD PAK KATALOG EN Small
Analiza polskiego sektora kosmicznego
link
POGLAD PAK KATALOG PL Small
Polski sektor kosmiczny. Katalog wybranych podmiotów
link
PODGLAD PAK KATALOG EN Small
Polish space sector. Catalogue of selected entities

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.