Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Intensywny trzeci dzień na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu.

Intensywny trzeci dzień na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu.
20 września, 2022

Przygotowania do planowanej w listopadzie Rady Ministerialnej, to główny temat rozmów prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej z Dyrektorem Generalnym ESA Josefem Aschbacherem, który odwiedził stoisko POLSA.  Wcześniej, prezes Wrochna oprowadził DG ESA po stoisku i zapoznał z osiągnięciami i potencjałem polskiego sektora kosmicznego.

Prezes Wrochna otworzył także spotkanie z przedstawicielami australijskiego przemysłu, zorganizowane wspólnie z Australijską Komisją ds. Handlu i Inwestycji (Austrade)

– W Australii umieściliśmy dwa teleskopy do ochrony satelitów na orbicie. W przyszłym roku Polska planuje wystrzelenie kilku satelitów. Umiejscowienie w Australii stacji komunikacji z satelitami umożliwi nam ich lepsze wykorzystanie – dodał prezes POLSA.

Wiceprezes Marcin Mazur natomiast odwiedził stoisko Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR oraz niemieckiego sektora kosmicznego. Wcześniej z Dyrektorem DBI Oskarem Karczewskim wziął udział w spotkaniu z firmą Planet. Rozmawiał również z prezesem Ukraińskiej Agencji Kosmicznej Vladimirem Taftajem.  

Przedstawiciele POLSA spotkali się także z szefem EUSPA Rodrigo da Costa. Rozmowy dotyczyły min. współpracy w zakresie wykorzystania danych systemu Copernicus i Galileo w rolnictwie i zarządzaniu kryzysowym.

Dodatkowo, odbyły się spotkania z firmami Lockheed Martin i iSpace.  

Dzisiaj na stoisku polskiego sektora kosmicznego, współwystawca – Województwo Podkarpackie, przygotował dedykowane spotkanie dla przemysłu z firmami z Podkarpacia. Spotkanie zgromadziło liczną grupę przedstawicieli międzynarodowego sektora kosmicznego. Obecni na nim byli także przedstawiciele polskiej Ambasady oraz ZBiH w Paryżu. Radca ds. Ekonomicznych Rafał Hryniewiecki z uznaniem zapoznał się z produktami i kompetencjami polskiej nauki i przemysłu.

Podczas sesji technicznej IAC Dyrektor Bukała oraz prof. Katarzyna Malinowska z Akademii Leona Koźmińskiego wygłosiły referat na temat barier sektora kosmicznego w krajach Europy Środkowej i Centralnej.  

Natomiast Justyna Makulska z Departamentu Informacji i Promocji wzięła udział w spotkaniu delegatów Komitetu ds. komunikacji ESA (Advisory Communication Committee) oraz sesji z DG ESA dotyczącej planów promocyjnych na przyszły rok.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: