W dniach od 4 do 7 października w Gdańsku Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała warsztaty „How to write good proposals in response to an ESA Invitation to Tender for R&D activities”. Zajęcia dla 36 uczestników z 24 firm i instytucji naukowych z całego kraju poprowadzili doświadczeni trenerzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.
W 2022 r. przypada 10. rocznica przystąpienia Polski do ESA. Mijająca dekada pozwoliła na zdobycie doświadczenia przez wiele podmiotów i osób. W bazach danych ESA znajduje się aktualnie 400 polskich firm, a ok. 150 z nich już z sukcesem startowało w przetargach, a następnie uczestniczyło w rozwoju ponad 100 rozmaitych technologii, realizacji ważnych misji i programów. Niewątpliwie jednak wciąż istnieje potrzeba podnoszenia kompetencji w zakresie aplikowania o zamówienia, zaznajomienia z procedurami, oswojenia ze specyfiką i obowiązującymi wymogami. Dlatego wspólna inicjatywa POLSA i ESA, by zorganizować warsztaty odpowiadające na te wyzwania, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony rodzimego sektora kosmicznego.
Zajęcia poprowadzili doświadczeni trenerzy z ESA: Anze Singer, Gian Lorenzo Casini, Olivier Pin, Stephane Combes i Jennifer Ngo-Anh. Największy nacisk w opracowaniu programu warsztatów położono na stronę praktyczną, stąd aż 2 dni zaplanowane niemal w całości na przygotowanie przez podzielonych na kilkuosobowe zespoły uczestników kompletnych wniosków aplikacyjnych. Dzień 3 obejmował m. in. wprowadzenie do standardów ECSS (European Cooperation for Space Standardization), blok poświęcony implementowaniu technologii kosmicznych do zastosowań naziemnych, a także obszerną prezentację na temat praw intelektualnych i podejścia do tej kwestii charakterystycznego dla ESA. Ostatniego dnia miało miejsce szczegółowe omówienie i ewaluacja stworzonych wniosków oraz podsumowanie warsztatów.
-Dzięki szkoleniu zrozumiałam procesy, którymi kieruje się ESA. Specjaliści prowadzący warsztaty w jasny sposób i na konkretnych przykładach przybliżyli nam kryteria konkursowe oraz cały proces oceny wniosków – mówi Joanna, jedna z uczestniczek warsztatów.
-To były 4 dni bardzo intensywnej pracy, zarówno uczestnicy jak i trenerzy ostatniego dnia byli już widocznie zmęczeni. Ale było warto – dodaje Jeremiasz.