12 grudnia br. po krótkiej chorobie, zmarł generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy i jedyny do tej pory, polski kosmonauta. W 1978 roku wziął udział w misji Sojuz 30-Salut 6, podczas której spędził w przestrzeni kosmicznej 190 godzin 3 minuty 4 sekundy. To ogromna strata dla polskiego sektora kosmicznego. Generał Hermaszewski był bardzo oddany popularyzacji wiedzy o astronautyce, jej podstawach, problemach, nadziejach i szansach.
Generał Mirosław Hermaszewski od początku istnienia Polskiej Agencji Kosmicznej wspierał ją swoją wiedzą i doświadczeniem, wielokrotnie brał udział w wydarzeniach organizowanych przez POLSA. Podczas swojego życia odwiedził tysiące miejsc w Polsce opowiadając o swoich kosmicznych przeżyciach; w szkołach, na spotkaniach miłośników kosmosu i wydarzeniach związanych z sektorem kosmicznym i popularyzujących naukę.
Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku w Lipnikach na Wołyniu. Po wojnie w ramach tzw. repatriacji rodzina została przesiedlona do Wołowa na Dolnym Śląsku. Od najmłodszych lat przejawiał zainteresowania lotnictwem i modelarstwem. W 1960 r. przeszedł kurs pilotażu szybowcowego a następnie kurs pilotażu samolotowego i rozpoczął naukę w Szkole Orląt w Dęblinie, którą ukończył w 1964 r. Otrzymał stopień podporucznika, a po dwóch latach służby w pułku lotniczym w Poznaniu zdobył kwalifikację pilota samolotów odrzutowych 1 klasy na samolocie MiG-17. Wkrótce opanował także pilotowanie naddźwiękowego myśliwca MiG-21.
We Wrocławiu dowodził 11 pułkiem myśliwców, skąd trafił do grupy kandydatów na kosmonautów. Po wnikliwej selekcji rozpoczął przygotowania do lotu kosmicznego w Gwiezdnym Miasteczku. 27 czerwca 1978 r. jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur na statku Sojuz-30. Na stacji orbitalnej Salut-6 wykonał zaplanowany program naukowy. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi.
Po locie kosmicznym Mirosław Hermaszewski podjął służbę w Sztabie Generalnym WP. Będąc komendantem Dęblińskiej Szkoły Orląt otrzymał nominację generalską i funkcję zastępcy dowódcy Wojsk Lotniczych i OP. Od 1979 roku był Członkiem Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN. Był także założycielem i członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Uczestników Lotów Kosmicznych (ASE-Association of Space Explorers, od 1985r.) oraz prezesem Polskiego Towarzystwa Astronautycznego w latach 1986-1990 i przewodniczącym Krajowej Rady Lotnictwa 1998-2000. Łącznie w powietrzu spędził za sterami 2047 godzin i 47 minut, wykonał 3473 starty i lądowania.*
*Fragmenty biografii ze strony www.hermaszewski.com