Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Kosmiczna konferencja w Sejmie – podsumowanie

Kosmiczna konferencja w Sejmie – podsumowanie
24 kwietnia, 2023

22 kwietnia br. w Sejmie odbyła się konferencja „Polacy w sektorze kosmicznym w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika” z udziałem przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej oraz polskiego sektora kosmicznego. Wydarzenie zgromadziło liczną reprezentację firm i instytucji zajmujących się w Polsce kosmosem. Organizatorzy przygotowali również wystawę produktów i potencjału sektora.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej wziął udział w panelu „Perspektywy rozwoju Polski w sektorze kosmicznym”.

Profesor Grzegorz Wrochna zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z tzw. erą Space 4.0., kiedy wielkie agencje kosmiczne nie mają już wyłączności na aktywność w kosmosie. Duże firmy prywatne inwestują poważne środki finansowe w kosmos, co więcej agencje rządowe dostrzegają szereg korzyści w takim modelu i aktywnie współpracują z nimi. 

– W Polsce szukamy możliwie najlepszej ścieżki, aby czerpiąc doświadczenia od liderów i z drugiej strony znając swoje możliwości, pójść „na skróty” i wykonać nie tyle krok w przyszłość, ale wręcz skok w przyszłość. Rolą POLSA jest bycie integratorem w wielu wymiarach. Z jednej strony chcemy zaspokajać potrzeby państwa w zakresie danych satelitarnych, bezpieczeństwa, czy rolnictwa. Chcemy wspierać naukowców w tworzeniu rozwiązań, które później skomercjalizują firmy. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) stanowi tu swoisty most przez najtrudniejszy etap zwany ”doliną śmierci”, między stworzeniem prototypu a pełną komercjalizacją. Budujemy masę krytyczną, zdolną do realizacji wielkich projektów. I dzięki ESA chcemy dokonać tego skoku w przyszłość  – dodał.

Prezes Wrochna podkreślił, że technologie kosmiczne przygotowane na potrzeby misji kosmicznych znalazły bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Dziś nie potrafimy bez nich funkcjonować. – Wojna w Ukrainie pokazuje, że dziś konflikty zbrojne wygrywa się ilością i precyzją informacji, a takich dostarczają dane satelitarne w zakresie obrazowania, łączności i nawigacji. Natomiast w wykorzystaniu cywilnym, dane te są niezbędne m.in. dla rolnictwa, leśnictwa, gospodarki przestrzennej, transportu itp. – dodał prezes POLSA.  Przypominał, że Agencja prowadzi prace nad Narodowym Systemem Informacji Satelitarnej, który będzie zbierał dane satelitarne, przetwarzał je i udostępniał przedstawicielom polskiego sektora kosmicznego.

W panelu „Perspektywy rozwoju Polski w sektorze kosmicznym” brali udział ponadto: Olga Semeniuk–Patkowska, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy ESA, Paweł Pacek z Agencji Rozwoju Przemysłu, Andrzej Dybczyński reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz, Krzysztof Kopczyński z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Dariusz Budrowski z PARP.

Wiceprezes POLSA Marcin Mazur wziął natomiast udział w panelu „Przestrzeń kosmiczna w kontekście rozwoju gospodarki bezpieczeństwa Polski”.

 – W obecnych czasach ogromnie istotne staje się budowanie solidnego systemu bezpieczeństwa państwa opartego na stabilnej gospodarce, a także na współpracy międzynarodowej. Dlatego tak ważny jest rozwój polskiego sektora kosmicznego, firm i instytucji, które zapewnią Polsce własne systemy łączności i wynoszenia oraz umożliwią obserwację Ziemi. Natomiast ścisła współpraca z naszymi partnerami pozwoli wykorzystać nasze zasoby i zapewni bezpieczeństwo – dodał wiceprezes Mazur.

W panelu wzięli również udział: Adam Bielan, europarlamentarzysta, Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP, Jacek Bartosiak, założyciel Strategy&Future, Tomasz Noga z Ad Astra. Centre for Space Policy and Law oraz Tomasz Bartosiak z Partii Republikańskiej.

Na zakończenie konferencji odbył się panel „Sektor kosmiczny w mediach” z udziałem dyrektor Departamentu Informacji i Promocji POLSA Agnieszki Gapys. Dyskusja dotyczyła wyzwań i możliwości stojących przed osobami zajmującymi się komunikacją sektora kosmicznego w Polsce. W panelu wzięli udział również Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. St. Lema, Tomasz Rożek z Fundacji „Nauka to lubię” oraz Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.

Share: