Aktualności

20 września, 2024
Spotkanie JRC, POLSA i MRiT
20 września, 2024
Space Defense & Security Summit w Paryżu
16 września, 2024
EuroGEO workshop 2024: PRZYPOMNIENIE!
Zobacz wszystkie

ISD 2024: POLSA promowała polski sektor

ISD 2024: POLSA promowała polski sektor
24 września, 2024

Industry Space Days to wydarzenie, na którym od lat spotykają się istotni uczestnicy kosmicznego rynku – dostawcy usług i produktów oraz podmioty instytucjonalne, w tym narodowe agencje, w roli czy to inwestorów czy instytucji otoczenia biznesu lub wsparcia badawczo-rozwojowego. Nie brakuje też przedstawicieli decydentów, organizacji branżowych czy środowiska akademickiego. Uczestnicy tegorocznej edycji mogli w dniach 18-19 września, na terenie ESA/ESTEC w holenderskim Noordwijk, na stoisku Polskiej Agencji Kosmicznej, przekonać się o rosnącym potencjale i ambicjach sektora space w naszym kraju, a także zapoznać się z różnorodną ofertą naszych firm. 

Całość otworzył Dietmar Pilz (ESA, Director of Technology, Engineering & Quality + ESTEC Head of Establishment), opowiadając o przyszłości europejskiego sektora oraz o rozwoju i rozbudowie samego ESTEC, czyli Europejskiego Centrum Badań i Technologii Kosmicznych. O planach ESA, jej najważniejszych sukcesach i celach opowiadali w dalszej części ceremonii Dyrektor Generalny ESA Josef Aschbacher oraz Géraldine Naja (Director of Commercialisation, Industry and Competitiveness). 

Jak przedstawiali, priorytetami sektora w Europie są obecnie konkurencyjność i komercjalizacja. Ma temu służyć otwarcie się rynku na nowe firmy, specjalizujące się w różnych dziedzinach, na startupy oraz praca nad komercjalizacją ich produktów poprzez tzw. business incubations centers (ESA BIC – w Polsce na chwilę obecną w Warszawie i Rzeszowie).  

Istotnym celem ESA jest również wspieranie rozwoju nie tylko w ramach sektora kosmicznego ale także branż powiązanych, wykorzystujących rozwiązania kosmiczne w życiu codziennym i realizujących pilne potrzeby społeczne. Działania ESA mają także, obecnie i przyszłości, silniej wspierać rozwój zastosowań komercyjnych. 

Istotną funkcją wypełnianą przez ESA jest także wprowadzanie regulacji, analiz i raportów oraz audytów (w tym także audytów z realizacji tzw. georeturn czyli stopnia zwrotu składki wnoszonej przez poszczególne kraje do ESA). Opracowanie stosownych regulacji posłuży także do przygotowywania przyszłych członków ESA pod względem kompetencji i konkurencyjności. 

Nie bez znaczenia jest w tym kontekście fakt otwierania się na nowe rynki, także pozaeuropejskie. W tegorocznej edycji ISD pierwszy raz gościli reprezentanci z Ameryki Południowej i Karaibów. Możliwości współpracy i potencjał tamtejszego rynku przedstawiała Carmen Moreno Toscano, Ambasador Meksyku w Królestwie Niderlandów. Opowiadała zarówno o możliwościach inwestycyjnych, jak i szansach na realizację wspólnych międzynarodowych projektów.  

Dyrektor Aschbacher zaznaczył iż siła ESA tkwi w znaczeniu tej organizacji jako generującej 60% budżetu kosmicznego Europy. Poprzez szereg zmian i poprawę regulacji, ESA ma się stać bardziej elastyczna, co ma znacząco przyspieszyć ścieżkę realizacji kontraktów (a tych podpisano już tym roku ok. 1500). ESA ma nie tylko tworzyć i rozwijać produkty, ale także być istotnym wsparciem dla sektora komicznego. 

Aspekty technologiczne poszczególnych programów, misji, priorytetów Europejskiej Agencji Kosmicznej i Komisji Europejskiej, a równolegle w co najmniej równym stopniu ich szerszy kontekst ekonomiczny, społeczny, ekologiczny zdominowały tematycznie cały program plenarny z jego licznymi prezentacjami i panelami.

ISD to jednak też – jeżeli nie przede wszystkim – strefy rozmów B2B i ekspozycyjna z łącznie 150 wystawcami. W trakcie dwóch intensywnych dni przez stoisko POLSA przewinęły się setki odwiedzających, którzy dostali przekrojową informację o planach na aktywność Polski jako państwa szykującego się do misji technologicznej i lotu załogowego na Międzynarodową Stację Kosmiczną, budującego swoją własną infrastrukturę orbitalną i naziemną na potrzeby dostępu do danych satelitarnych, bezpieczeństwa kosmicznego, łączności. Dziesiątki gości oczekujących bardziej wycinkowego wglądu w zdolności polskiego sektora, profile konkretnych firm, mogło tego rodzaju wiedzę uzyskać w pogłębionych rozmowach z pracownikami POLSA czy samych podmiotów z Polski obecnych na wydarzeniu, m. in. AGH, ILOT Łukasiewicz, Spacive, Wiran, AROBS Polska, Scanway, Creotech Instruments, Astronika, Eyecore, SemiCon, SENER Polska, EXTREMO Technologies, KP Labs, N7, CloudFerro, ITTI (ostatnie 4 dysponowały własną przestrzenią). 

ISD było ponadto okazją do lepszego wzajemnego poznania się, dyskusji o ewentualnych wspólnych inicjatywach z jednej strony krajowego środowiska branży kosmicznej i z drugiej strony rosnącego grona Polek i Polaków zatrudnionych lub odbywających staż w Europejskiej Agencji Kosmicznej (w tym pierwszej grupy benficjentów polskiego National Trainee Programme). 

SIlny polski akcent odnotowano przy okazji przyznawanych nagród. W prestiżowym gronie zaledwie trzech uhonorowanych firm znalazło się KP Labs z nagrodą ESA’s Innovation Award (Airbus Defence and Space z Francji otrzymało Excellence Award jako prime contractor, a ASP Systems z Niemiec jako subcontractor). 

Share:
Wydrukuj lub zapisz: