Aktualności

16 maja, 2025
Konferencja prasowa online: Ax-4 Mission Overview
14 maja, 2025
Zmiana daty startu misji IGNIS
10 maja, 2025
Sonda COSMOS 482 zdeorbitowana – stan na 10.05.2025 r. godz. poranne
Zobacz wszystkie

Wyniki konkursu „Kosmiczni detektywi”

Wyniki konkursu „Kosmiczni detektywi”
16 maja, 2025

Miło nam poinformować, że ocena prac zgłoszonych do konkursu „Kosmiczni detektywi” dobiegła końca.

Jury, złożone z 12 sędziów z Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauki, ESERO Polska, stowarzyszenia WroSpace oraz Polskiej Agencji Kosmicznej, stanęło przed niełatwym zadaniem wybrania najlepszych spośród ponad 150 wyjątkowych prac. Każda wyróżniała się w inny sposób: dogłębnością śledztwa, zaskakującym sposobem przedstawienia tematu lub artystycznym pięknem.

Z całą pewnością możemy teraz powiedzieć, że Uczestnicy konkursu podołali roli Kosmicznych Detektywów. Prześledzili historię kosmicznych wynalazków i ich karier w kosmosie i na Ziemi, odkrywając, jak szerokie są ich zastosowania. Ponadto zagłębili się w zasady ich działania, by całą tę wiedzę zamknąć w zwięzłej formie:

– filmu

– animacji

– prezentacji

– formy artystycznej

– formy literackiej.

Każda praca oceniana była niezależnie przez dwóch Jurorów, a w przypadku rozbieżności oceny powyżej 30%, oceny dokonywał jeszcze trzeci Juror. Do ostatniego etapu – oceny Kapituły zespół Jury przekazał łącznie 33 prace, w podziale na 5 form konkursowych.

Kapituła konkursowa obradowała w składzie:

Marta Kolibabska – naczelnik Wydziału Polityki Kosmicznej w Departamencie Przemysłu Obronnego Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Kacper Lawera – dyrektor Departamentu komunikacji Ministerstwa Edukacji Narodowej

Irena Cieślińska – dyrektor programowa Centrum Nauki Kopernik

Marta Balcer (w zastępstwie za dyr. Aleksandrę Bukałę) – główny specjalista w Departamencie Strategii i Współpracy Międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej.

Dziękujemy za ogromne zaangażowanie członków Jury oraz Kapituły w ocenę prac konkursowych.

Lista zwycięskich drużyn:

Forma konkursowaGrupa wiekowaNazwa drużynySzkoła
Animacja6 – 10Dziewczyny z 3cSzkoła Podstawowa nr 1 im. Kardynała Bolesława Kominka w Kątach Wrocławskich
Animacja11 -14Kosmiczne PyrkiSzkoła Podstawowa nr 71 im. Janusza Kusocińskiego w Poznaniu
Animacja11 -14Luis Team Sp25 RzeszówSzkoła Podstawowa Nr 25 im. Prymasa Tysiąclecia w Rzeszowie
Film6 – 10Szóstkowe detektywki Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi w Kwidzynie im. Władysława Gębika
Film6 – 10Nieziemskie łobuzySzkoła Podstawowa w Podlesiu
Film11 -14KMO Uczniowskie Koło Naukowe Purpurowe dymySzkoła Podstawowa nr im. Emilii Plater w Piotrkowie Trybunalskim
Film11 -14Kosmiczne chomiczki z Dobrej SzkołySpołeczna Szkoła Podstawowa Dobra Szkoła w Chodzieży
Forma artystyczna6 – 10KosmoKrośnicaZSP w Krośnicy
Forma artystyczna6 – 10GO2MARS AND BEYOND 4A.SP1.ZĄBKISzkoła Podstawowa nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Ząbkach 
Forma literacka6 – 10FRANKOLOPrywatna Szkoła Podstawowa nr 1 „Dona”  w Krakowie
Forma literacja11 -14Atomówki spod GorcaSzkoła Podstawowa im. ks. prof. Józefa Tischnera w Ochotnicy Dolnej Skrodne
Forma literacka11 -14Agentki z Woli RębkowskiejSzkoła Podstawowa im. św. Jana Pawła II w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Woli Rębkowskiej
Prezentacja6 – 10Apollo Clean TeamPubliczna Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi w Garbatce – Letnisko
Prezentacja11 -14Detektywi ze Szkoły w ŻernikachSzkoła Podstawowa im. Powstańców Wielkopolskich w Żernikach
Prezentacja11 -14Space explorersSzkoła Podstawowa im. Powstańców Śląskich w Skrzyszowie

Dodatkowo Kapituła zadecydowała o wyróżnieniu pracy „Kosmo-agentek z Astrobazy Kruszwica” za dotarcie do naukowców z NASA podczas tworzenia swojego filmu i unikalny wybór kosmicznej technologii.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, jesteśmy dumni z Waszych dzieł!

Ogromne gratulacje kierujemy także do wszystkich uczestników, Wasze wysiłki i wiedza pozyskana podczas tworzenia pracy konkursowej, nie pójdą na marne. Wszystkie prace z III etapu oceny zostaną udostępnione na stronie internetowej misji IGNIS. Każdy nauczyciel lub uczeń poszukujący informacji o transferze technologii kosmicznych w życie codzienne będzie mógł dotrzeć do Waszej pracy i dzięki niej wzbogacić swoją wiedzę lub użyć jej w procesie edukacyjnym.

Share: