Aktualności

12 listopada, 2024
POLSA i polski sektor kosmiczny na Space Tech Expo Europe 2024 w Bremie
08 listopada, 2024
Zapraszamy do udziału w webinarium “Inżynieria wymagań”
08 listopada, 2024
Misja gospodarcza do Niemiec – last call!
Zobacz wszystkie

Misja gospodarcza polskiego sektora kosmicznego do Chile i Argentyny

Misja gospodarcza polskiego sektora kosmicznego do Chile i Argentyny
4 kwietnia, 2022

W dniach 5-15 kwietnia br.  Polska Agencja Kosmiczna, wspólnie z Ambasadą RP w Buenos Aires oraz Zagranicznym Biurem Handlowym w Santiago de Chile Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przygotowała misję gospodarczą polskiego sektora kosmicznego do Argentyny i Chile. Głównym celem misji jest nawiązywanie relacji oraz zapewnienie możliwości wymiany technologicznej i handlowej pomiędzy firmami z Polski i Argentyny oraz Chile, a także promocja polskiego potencjału kosmicznego na międzynarodowych wydarzeniach.

W ramach misji, przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego w dniach 5-10 kwietnia 2022 r. uczestniczyć  będą w Międzynarodowych Targach Lotniczych i Kosmicznych FIDAE w Santiago de Chile. To najważniejsza wystawa z zakresu lotnictwa, obronności i bezpieczeństwa, przygotowywana w Ameryce Łacińskiej. Targi FIDAE uznawane są na całym świecie za wiodące wydarzenie w regionie, w ramach którego odbywa się też szereg konferencji oraz pokazy lotnicze.

W poprzedniej edycji targów FIDAE w 2020 roku uczestniczyło 187 oficjalnych delegacji oraz 411 wystawców z 46 krajów.

Podczas wizyty w Chile zaplanowano także spotkanie z przedstawicielami European Southern Observatory (ESO – Europejskie Obserwatorium Południowe). ESO jest czołową międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej efektywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. ESO udostępnia astronomom najnowocześniejsze urządzenia badawcze.

Siedziba główna ESO znajduje się w Garching koło Monachium w Niemczech i obejmuje naukowe, techniczne oraz administracyjne centra organizacji. ESO działa także w Santiago oraz w trzech unikalnych lokalizacjach obserwacyjnych w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor.

Obecnie ESO buduje 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop (ang. Extremely Large Telescope – ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Industry Day Argentina

W dniach 10-15 kwietnia br. delegacja polskiego sektora kosmicznego będzie przebywać w Argentynie. 12 kwietnia br. odbędzie się Polish Space Day w Ambasadzie w Buenos Aires. Współpraca między firmami ma ogromny potencjał rozwojowy, otwierając dla jednych i drugich nowe możliwości współpracy.

W spotkaniu weźmie udział Ambasador Polski w Argentynie Aleksandra Piątkowska, Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Dariusz Latoszek, główny specjalista z Departamentu Handlu i Współracy Miedzynarodowej Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przedstawiciele argentyńskich instytucji rządowych: Argentinian Ministry of Science, Technology and Innovation, National Commission for Space Activity (CONAE) of the Republic of Argentina a także przedstawiciele polskiego sektora kosmicznego, m.in. Creotech Instruments SA, Satrevolution, CloudFerro.

W ramach spotkania zostanie przedstawiona działaność Argentinian Institute of Radioastronomy (IAR) w National University of La Plata. Krótkie prezentacje swojej działalności przedstawią także polskie firmy uczestniczące w misji.

Przedstawiciel Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Buenos Aires opowie o praktycznych i kulturowych aspektach prowadzenia działalności gospodarczej w Argentynie dla przedsiębiorców, którzy planują rozpoczęcie współpracy z Argentyną.

Memorandum of Understanding pomiędzy CONAE a POLSA

13 kwietnia br. w Buenos Aires planowane jest podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy CONAE a POLSA, regulujące wstępne warunki współpracy między polskim a argentyńskim sektorem kosmicznym.

COANE (Krajowa Komisja ds. Aktywności Kosmicznej Argentyny, Comisión Nacional de Actividades Espaciales) powstała w 1991 r. Odpowiada za argentyński program kosmiczny w wymiarze cywilnym. Program ten jest w większości skoncentrowany na obserwacji Ziemi, eksploracji i rozwoju technologicznym.

CONAE do tej pory wysłała na orbitę cztery własne satelity SAC (pozostałe wprowadzone na orbitę argentyńskie satelity należały do jednostek badawczych lub firm prywatnych). Argentyna należy do wąskiej grupy krajów, które mogą nie tylko rozwijać własne technologie w przemyśle satelitarnym, ale również projektować i produkować satelity telekomunikacyjne. To jedna z istotnych zaawansowanych technologii, w odniesieniu do której Argentyński przemysł jest doceniany na świecie.

CONAE niedawno zatwierdziła wstępną wersję nowego Narodowego Planu Kosmicznego, który obowiązywać będzie do 2027 r. W 2018 r. Argentyna przeznaczyła na rozwój sektora kosmicznego ok. 110 mln USD. Ze względu na kryzys gospodarczy oraz pandemię COVID-19 środki te zostały jednak znacznie ograniczone – do 45 mln USD w 2020 r.

Ukrainian Space Sector:

W ramach współpracy między Ukraińska Agencją Kosmiczną (SSAU) i POLSA, na polskim stoisku na Targach FIDAE będą też dostępne materiały SSAU i zależnych od niej przedsiębiorstw. Na stoisku polskiego sektora kosmicznego obecni będą pracownicy Ambasady Ukrainy w Santiago de Chile.

W harmonogramie misji jest także wizyta w Argentyńskim Instytucie Radioastronomii (IAR) przy Uniwersytecie w La Plata w tym także zapoznanie się z infrastrukturą IAR. Delegacja POLSA spotka się z Dyrektor ds. współpracy międzynarodowej Agencji na rzecz Rozwoju Ekonomicznego La Plata (Agencia Platense de Desarrollo Económico).

Share:
Wydrukuj lub zapisz: