Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisała kontrakty z polskimi instytucjami i firmami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będą one obejmowały m.in. badania wpływu długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS, czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej. Projekty będą realizowane w ramach Polskiej Misji na ISS, która otworzyła nowe możliwości dla rozwoju polskiej nauki i polskich technologii kosmicznych
Eksperymenty realizowane w ramach Polskiej Misji na ISS będą prowadzone przez polskiego astronautę. Misja będzie niespotykaną dotąd szansą dla polskiego sektora kosmicznego na udział w badaniach prowadzonych na orbicie okołoziemskiej.
Podpisanie kontraktów przez firmy i instytucje naukowe poprzedził kilkumiesięczny proces, podczas którego ESA we współpracy z MRiT i POLSA dokonała oceny wykonalności oraz bezpieczeństwa zgłoszonych eksperymentów. Po wstępnej kwalifikacji do grupy eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wybrane zespoły intensywnie pracowały nad przygotowaniem pełnej dokumentacji eksperymentów, aby zagwarantować ich wykonalność w wymaganym terminie realizacji misji. Podpisanie kontraktów zwieńcza długi proces definiowania wszystkich kroków operacyjnych. Zespoły cały czas równolegle pracują nad przygotowaniem swoich eksperymentów zgodnie z procedurami obowiązującymi na ISS.
PODMIOT
Uniwersytet Śląski (we współpracy z: Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Wrocławski, SWPS z Wrocławia i LunAres Research Station)
CO
Badanie wpływu izolacji, technologii i ograniczonego kontaktu z naturą na dobrostan psychiczny astronautów, ich emocje, efektywność pracy i interakcje ze środowiskiem podczas misji kosmicznej.
JAK
Zastosowanie metod ilościowych (kwestionariusze psychologiczne) oraz jakościowych – analiza wideodzienników astronautów pod kątem treści i ekspresji emocji widocznych w mimice twarzy, a także interpretacja ich spontanicznej aktywności fotograficznej.
PO CO
Zebrane dane pozwolą lepiej zrozumieć psychiczne funkcjonowanie człowieka w warunkach izolacji kosmicznej. W przyszłości mogą wspierać tworzenie skuteczniejszych metod zdalnego monitorowania zdrowia psychicznego i opracowywania programów interwencyjnych.
PODMIOT
AWFiS – Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku
CO
Badanie efektywności metody Neurofeedback EEG na obniżenie poziomu stresu podczas długotrwałej izolacji. Metoda pomaga badanym świadomie kontrolować fale mózgowe.
JAK
Sesje treningowe neurofeedbacku EEG przed wylotem, pomiary przed i po locie oraz diagnoza samopoczucia w trakcie misji oraz porównanie z badaniami z misji analogowych.
PO CO
Sprawdzenie efektywności metody EEG Neurofeedback na zmniejszenia negatywnych skutków stresu oraz rozwinięcie procedury dostosowanej do długotrwałej izolacji.
PODMIOT
Wojskowa Akademia Techniczna
CO
Badanie wpływu środowiska kosmicznego (m.in. promieniowania, mikrograwitacji oraz stresu) na mikrobiom jelitowy człowieka.
JAK
Analiza kompozycji mikrobiomu poprzez sekwencjonowanie* DNA bakterii z próbek materiału astronauty przed lotem, w trakcie misji, oraz po powrocie.
*Sekwencjonowanie to proces poznawania zapisu informacji genetycznej w DNA.
PO CO
Ulepszenie strategii żywieniowej astronautów w trakcie misji oraz zapewnienie utrzymanie ich zdrowia i wydajności w trakcie i po zakończeniu misji.
PODMIOT
Wojskowa Akademia Techniczna
CO
Badanie wpływu środowiska kosmicznego (m.in. promieniowania, mikrograwitacji i zmian w grawitacji podczas lotu) na ekspresję genów* i metylację DNA w jednojądrzastych komórkach krwi, które są kluczowe dla układu odpornościowego człowieka.
* Ekspresja genów to proces odczytywania informacji genetycznej zawartej w DNA i wykorzystywania jej do wytworzenia białek lub RNA. Metylacja DNA jest procesem biochemicznym, który bierze udział w regulacji ekspresji genów. Polega na dodawaniu grup metylowych (-CH3) do DNA.
JAK
Analiza RNA i DNA z próbek krwi pobranych przed lotem, w trakcie misji oraz po powrocie.
PO CO
Zrozumienie jak warunki kosmiczne wpływają na zdolność organizmu do obrony przed infekcjami oraz ulepszenie obecnych immunoterapii, terapii przeciwzapalnych i przeciwdziałających starzeniu się.
PODMIOT
KP Labs
CO
Demonstracja technologii – zaawansowana jednostka przetwarzania danych (DPU) do testowania algorytmów AI w rzeczywistych warunkach orbitalnych.
JAK
LeopardISS będzie zainstalowany w module ESA Columbus. Jednostka będzie testowana na projekcie narzędzia do mapowania obrazów 3D na potrzeby misji łazików planetarnych (projekt Politechniki Poznańskiej).
PO CO
Demonstracja technologii w celu przede wszystkim zmniejszenia downlinku dzięki preselekcji przez AI danych, które będą wysyłane na Ziemię.
PODMIOT
Smart Diagnostics
CO
Badanie wpływu misji kosmicznych na tkanki miękkie układu mięśniowo-szkieletowego, za pomocą metod diagnostycznych wykorzystujących AI.
JAK
Analiza badań rezonansem magnetycznym, krwi, składu ciała i układu ruchu za pomocą sztucznej inteligencji przed lotem i po powrocie (nic na ISS) oraz porównanie wyników badań astronautów do grupy kontrolnej.
PO CO
Zrozumienie adaptacji tkanek miękkich do warunków kosmicznych i zmian warunkowanych przygotowaniami się do misji. Rozwinięcie metodologii diagnostycznych opartych o AI oraz ulepszenie procedur na przyszłe misje.
PODMIOT
Akademia Górniczo-Hutnicza
CO
Badanie stabilności nanomateriałów typu MXene w warunkach kosmicznych oraz testowanie możliwości wykorzystania badanych nanomateriałów w urządzeniu ubieralnym do pomiaru pulsu.
JAK
1. Badanie stabilności nanomateriału na Ziemi i na ISS.
2. Testowanie pulsometru z czujnikiem opartym na nanomateriale MXene – przed lotem, w trakcie misji oraz po powrocie.
PO CO
Rozwój zaawansowanych czujników medycznych i telemedycyny wykorzystujących nanomateriały.
PODMIOT
Cortivision
CO
Testowanie technologii interfejsu mózg-komputer opartego na funkcjonalnej spektroskopii bliskiej podczerwieni (fNIRS) w warunkach mikrograwitacji.
JAK
Rejestracja sygnału z mózgu astronauty podczas obciążenia umysłowego i spoczynku (2-3 sesje), a następnie trenowanie algorytmu AI do rozpoznawania na bazie wzorców aktywności mózgu tych dwóch stanów.
PO CO
Weryfikacja przydatności technologii fNIRS do stosowania interfejsów mózg-komputer w mikrograwitacji oraz innych ekstremalnych środowiskach
PODMIOT
Sigma Labs
CO
Demonstracja wykorzystania skalowalnych detektorów promieniowania do zastosowania w załogowych i bezzałogowych misjach kosmicznych. Urządzenie wykorzystuje technologię wdrożoną w akceleratorze LHC w CERN.
JAK
Wykonywanie pomiarów parametrów środowiska radiacyjnego w europejskim module Columbus na ISS.
PO CO
Umożliwienie dokładnego monitorowania promieniowania oraz błędów wywoływanych przez promieniowanie jonizujące w czasie rzeczywistym; tworzenie precyzyjnych modeli środowiska radiacyjnego na potrzeby rozwoju systemów elektronicznych, zwiększenie niezawodności systemów elektronicznych pracujących w pojazdach kosmicznych.
PODMIOT
Extremo Technologies
CO
Badanie zdolności mikroglonów wulkanicznych do przetrwania i adaptacji w warunkach kosmicznych.
JAK
Analiza produkcji tlenu mikroglonów za pomocą innowacyjnego sensora tlenu oraz genów odpowiedzialnych za adaptację i zmiany metaboliczne w mikroglonach hodowanych w kosmosie i porównanie ich z wynikami prac na Ziemi.
PO CO
Rozwój technologii produkcji tlenu w obiegu zamkniętym oraz badanie potencjalnego zastosowania mikroglonów i substancji z organizmów ekstremofilnych w medycynie kosmicznej.
PODMIOT
Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk
CO
Badanie stabilności polimerowych systemów uwalniania leków
w warunkach kosmicznych.
JAK
Długotrwałe wystawienie leków zamkniętych w polimerowych, biodegradowalnych nośnikach na warunki kosmiczne i badanie zmiany ich właściwości fizycznych oraz struktury chemicznej w stosunku do identycznych próbek referencyjnych, przechowywanych na Ziemi (po roku, dwóch i trzech przebywania na ISS).
PO CO
Opracowanie lepszych strategii przechowywania i stosowania leków w długotrwałych misjach kosmicznych oraz na potrzeby warunków ziemskich.
PODMIOT
Svantek
CO
Demonstracja technologii pomiaru hałasu – dwóch mierników. NASA już wykorzystuje jeden z dozymetrów Svantek na ISS.
JAK
Pomiary hałasu wykonywane w module Columbus za pomocą monitora akustycznego oraz osobistego dozymetru.
PO CO
Stworzenie bezprzewodowych rozwiązań zdolnych do ciągłego monitorowania warunków akustycznych, co zwiększy bezpieczeństwo i komfort załóg kosmicznych.
PODMIOT
Uniwersytet Szczeciński (koordynator), Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu i Uniwersytet Śląski w Katowicach
CO
Zbadanie przeżywalności zmodyfikowanych genetycznie drożdży (wzbogaconych białkiem niesporczaków) w warunkach kosmicznych.
JAK
Funkcjonalność (przeżywalność i stan energetyczny) drożdży z genem niesporczaka zostanie porównana z funkcjonalnością niezmodyfikowanych drożdży na ISS. Analogiczny eksperyment na Ziemi pozwoli ocenić efekt mikrograwitacji.
PO CO
Określenie możliwości użycia modyfikowanych drożdży jako biofabryk (żywność i paliwo) zarówno podczas podróży kosmicznych jak i na Marsie czy na Księżycu.