Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Jak ubiegać się o zamówienia ESA: warsztaty dla polskich firm

Jak ubiegać się o zamówienia ESA: warsztaty dla polskich firm
7 października, 2022

W dniach od 4 do 7 października w Gdańsku Polska Agencja Kosmiczna zorganizowała warsztaty „How to write good proposals in response to an ESA Invitation to Tender for R&D activities”. Zajęcia dla 36 uczestników z 24 firm i instytucji naukowych z całego kraju poprowadzili doświadczeni trenerzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W 2022 r. przypada 10. rocznica przystąpienia Polski do ESA. Mijająca dekada pozwoliła na zdobycie doświadczenia przez wiele podmiotów i osób. W bazach danych ESA  znajduje się aktualnie 400 polskich firm, a ok. 150 z nich już z sukcesem startowało w przetargach, a następnie uczestniczyło w rozwoju ponad 100 rozmaitych technologii, realizacji ważnych misji i programów. Niewątpliwie jednak wciąż istnieje potrzeba podnoszenia kompetencji w zakresie aplikowania o zamówienia, zaznajomienia z procedurami, oswojenia ze specyfiką i obowiązującymi wymogami. Dlatego wspólna inicjatywa POLSA i ESA, by zorganizować warsztaty odpowiadające na te wyzwania, spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony rodzimego sektora kosmicznego.

Zajęcia poprowadzili doświadczeni trenerzy z ESA: Anze Singer, Gian Lorenzo Casini, Olivier Pin, Stephane Combes i Jennifer Ngo-Anh. Największy nacisk w opracowaniu programu warsztatów położono na stronę praktyczną, stąd aż 2 dni zaplanowane niemal w całości na przygotowanie przez podzielonych na kilkuosobowe zespoły uczestników kompletnych wniosków aplikacyjnych. Dzień 3 obejmował m. in. wprowadzenie do standardów ECSS (European Cooperation for Space Standardization), blok poświęcony implementowaniu technologii kosmicznych do zastosowań naziemnych, a także obszerną prezentację na temat praw intelektualnych i podejścia do tej kwestii charakterystycznego dla ESA. Ostatniego dnia miało miejsce szczegółowe omówienie i ewaluacja stworzonych wniosków oraz podsumowanie warsztatów.

-Dzięki szkoleniu zrozumiałam procesy, którymi kieruje się ESA. Specjaliści prowadzący warsztaty w jasny sposób i na konkretnych przykładach przybliżyli nam kryteria konkursowe oraz cały proces oceny wniosków – mówi Joanna, jedna z uczestniczek warsztatów.

-To były 4 dni bardzo intensywnej pracy, zarówno uczestnicy jak i trenerzy ostatniego dnia byli już widocznie zmęczeni. Ale było warto – dodaje Jeremiasz.

Share: