Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego Grupy V4 – panel dyskusyjny POLSA na Expo 2020 w Dubaju

Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego Grupy V4 – panel dyskusyjny POLSA na Expo 2020 w Dubaju
20 października, 2021

– Polski sektor kosmiczny jest stosunkowo młody, ale bardzo prężnie się rozwija i już dziś można powiedzieć, że jest jedną z perspektywicznych dziedzin polskiej gospodarki. Mamy 5 satelitów na orbicie, a ponad 80 instrumentów stworzonych przez Polaków brało udział w  największych misjach kosmicznych. Ponad 400 polskich firm zgłosiło chęć współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną a prawie 150 z nich już zdobyło zamówienia  – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna 19 października br. podczas panelu dyskusyjnego z przedstawicielami agencji kosmicznych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w trakcie Expo 2020 w Dubaju. 

W panelu zorganizowanym przez Polską Agencję Kosmiczną wzięli udział ponadto: Orsolya Ferencz, Komisarz ds. badań kosmicznych Węgier, Josef Sobra, specjalista ds. nawigacji i komunikacji z Czech, Michał Brichta, szef Slovak Space Office – Industry Branch. Dyskusję prowadziła Aleksandra Bukała, dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA.

W trakcie rozmowy, paneliści zwrócili uwagę na potrzebę bliższej współpracy V4 w ramach ESA i programu Horyzont Europa. Zaznaczyli możliwość wspólnych inicjatyw w zakresie obserwacji Ziemi. Mówili także o potrzebie większej promocji i informacji o sektorze kosmicznym i korzyściach z niego płynących dla społeczeństwa. W trakcie panelu zaprezentowano także zdjęcia inspirowane kosmosem oraz astrofotografie autorów z państw Grupy Wyszechradzkiej. Polskie fotografie przekazało Hevelianum organizator konkursu Astrokamera pod patronatem POLSA.

Prezes POLSA podkreślił, że dla młodych agencji kosmicznych szansą na rozwój sektora jest New Space.  – Dzięki rozwojowi technologicznemu, możliwe jest tworzenie przez małe firmy satelitów, mogących wynieść w przestrzeń kosmiczną instrumenty dostarczające istotne dla gospodarki dane. Ten kierunek zaczyna prężnie działać również w Polsce i dzięki temu mamy szansę rozwijać technologie kosmiczne na równi z innymi na świecie – dodał profesor Wrochna.

Przypomniał, że obecnie trwają w Polsce prace nad Krajowym Programem Kosmicznym na lata 2021-2026– Jest to jeden z najważniejszych dokumentów dla polskiego sektora kosmicznego, wskazujący m.in. kierunki jego rozwoju oraz źródła finansowania na najbliższe 5 lat. POLSA odpowiedzialna jest za jego wdrożenie i monitorowanie – dodał prezes Wrochna.

Panel poprzedziły wystąpienia przedstawicieli krajów Grupy Wyszehradzkiej. Obecni byli:  Komisarz Generalny sekcji polskiej Wystawy Światowej Expo 2020 w Dubaju – Adrian Malinowski, Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji, Nauki, Badań i Sportu Republiki Słowackiej – Ludovit Paulis, Komisarz ds. badań kosmicznych na Węgrzech – dr Orsolya Ferencz, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Europejskiej Polityki Cyfrowej – Krzysztof Szubert oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Transportu Republiki Czeskiej – Jan Sechter.

Wystąpienia oraz panel dyskusyjny, zorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną, otworzyły cykl poświęcony polskiemu sektorowi kosmicznemu i perspektywom jego rozwoju w ramach wydarzeń w Dubaju: Expo 2020 i Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego. Szczegóły zaangażowania POLSA: https://polsa.gov.pl/wydarzenia/13-ostatnie/1535-polska-agencja-kosmiczna-w-dubaju-expo-2020-i-miedzynarodowy-kongres-astronautyczny

Share: