Aktualności

11 lipca, 2025
Szukamy edukatorów kosmicznych
10 lipca, 2025
Powrót załogi Ax-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
Zobacz wszystkie

Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
27 czerwca, 2025

26 czerwca 2025 roku statek Dragon z czteroosobową załogą misji Ax-4, w tym polskim astronautą projektowym ESA Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim, zadokował do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. To początek pierwszej w historii Polski technologiczno-naukowej misji kosmicznej realizowanej w ramach współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA).

To ogromny krok – nie tylko dla Ciebie Sławoszu i zespołu, ale też dla całej Polski. Bo od dziś jesteśmy nie tylko widzami, ale dołączamy do elitarnego grona państw, które prowadzą badania w kosmosie. I co najważniejsze – to ogromna inspiracja dla młodych ludzi w Polsce. Kosmos jeszcze nigdy nie był tak blisko – mówił tuż po dokowaniu minister rozwoju i technologii Krzysztof Paszyk.

Misja IGNIS to efekt ścisłej współpracy Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jej celem jest zarówno realizacja innowacyjnych eksperymentów naukowych i technologicznych, jak i rozwój kompetencji sektora kosmicznego w Polsce.

Polska technologia w kosmosie

Podczas około dwutygodniowego pobytu na orbicie przeprowadzone zostaną:

  • 3 eksperymenty ESA dotyczące m. in. zdrowia kości i stymulacji mięśni
  • 13 eksperymentów przygotowanych przez polskie firmy i instytucje naukowe we współpracy z ESA.

Eksperymenty obejmują pięć kluczowych dziedzin: badania nad człowiekiem, biologię, biotechnologię, naukę o materiałach oraz demonstracje nowych technologii.

Misja IGNIS to szansa na przetestowanie rozwiązań, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie zarówno w eksploracji kosmosu, jak i w medycynie, przemyśle czy ochronie środowiska na Ziemi.

Edukacja zyskuje nowy wymiar

Misja ma również silny komponent edukacyjny. W ramach krajowego programu edukacji STEM, prowadzone będą m.in.:

  • Lekcje z kosmosu” dla uczniów z całej Polski,
  • konkursy i eksperymenty projektowane przez młodzież,
  • szkolenia dla nauczycieli,
  • projekt „Klucz do kosmosu”, w ramach którego 10 000 szkół otrzyma zestawy edukacyjne do nauki podstaw elektroniki i alfabetu Morse’a.

Polska jako partner ESA

Misja IGNIS wpisuje się w Polską Strategię Kosmiczną, zwiększa kompetencje rodzimych podmiotów w realizacji badań w warunkach mikrograwitacji oraz wzmacnia rolę Polski jako partnera ESA. Sławosz Uznański-Wiśniewski pełni w misji funkcję specjalisty i jest pierwszym polskim astronautą, który bierze udział w komercyjnej misji załogowej na orbitę w ramach projektu ESA.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to wspólny projekt agencji kosmicznych z Europy, Stanów Zjednoczonych, Rosji, Japonii i Kanady, który od ponad 20 lat służy jako miejsce prowadzenia badań w warunkach mikrograwitacji.

ISS krąży wokół Ziemi z prędkością ponad 28 000 km/h i wykonuje około 16 okrążeń planety na dobę – co oznacza, że astronauci na jej pokładzie widzą wschód i zachód słońca co 90 minut.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna krąży około 400 kilometrów nad Ziemią i pozwala naukowcom testować nowe technologie oraz prowadzić eksperymenty, które trudno byłoby zrealizować na powierzchni Ziemi.

To ważny krok w przygotowaniach do długoterminowych misji kosmicznych, takich jak loty na Księżyc czy Marsa.

Share: