Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Polski sektor kosmiczny na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu 

Polski sektor kosmiczny na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym w Paryżu 
15 września, 2022

W dniach 18-22 września 2022 roku w Paryżu odbędzie się najważniejsze na świecie wydarzenie w sektorze kosmicznym – Międzynarodowy Kongres Astronautyczny (IAC). Na przygotowanym przez POLSA stoisku polskiego sektora kosmicznego będzie można zobaczyć produkty 25 polskich firm oraz porozmawiać z przedstawicielami 4 województw, tegorocznych współwystawców. 

Podczas całego wydarzenia odbędzie się ponad 200 sesji technicznych i plenarnych, paneli dyskusyjnych, wykładów i seminariów oraz spotkań networkingowych i forów B2B. Przewidziano udział około 250 wystawców.  Hasłem przewodnim polskiego stoiska jest rocznica 10-lecia członkostwa Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

W tym roku po raz pierwszy POLSA zaprosiła przedstawicieli województw jako współwystawców, którzy wspierają podmioty kosmiczne w regionie.

Na stoisku POLSA (Hala 7.2, stoisko nr B29) będą obecni:

  • Agencja Rozwoju Pomorza S.A.,
  • Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego,
  • Województwo Lubuskie,
  • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
  • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK”

Na stoisku polskiego sektora kosmicznego zaprezentują się następujące firmy m.in.: Scanway Sp. z o.o., ELPROMA Elektronika Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o.,  Creotech Instruments S.A. , Łukasiewicz-Instytut Lotnictwa, Progresja Space Sp. z o.o., Cloudferro Sp. z o.o., Centrum Nauki Kopernik/ESERO, SatRev S.A., Akademia Górniczo-Hutnicza, N7 Space Sp. z o.o., Astronika Sp. z o.o., Europejska Fundacja Kosmiczna / Planet Partners, SYDERAL Polska sp. z o.o., Thorium Space Sp. z o.o., KP Labs Sp. z o.o., GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., Blue Dot Solutions Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o., SpaceForest Sp. z o.o., Wasat Sp. z o.o., Wiran Sp. z o.o., PILC Sp. z o.o., EUROTECH Sp. z o.o., Hertz Systems Ltd Sp. z o.o.

Poza firmami z sektora kosmicznego, na stoisku POLSA będzie można spotkać przedstawicieli firm z województwa lubuskiego, takich jak Świat mebli, Stacjeladowania.com i Usługi e-commerce.

Międzynarodowy Kongres Astronautyczny to również doskonała okazja do spotkań z przedstawicielami sektora kosmicznego z całego świata:

19 września br.

  • Spotkanie sygnatariuszy Artemis Accords z udziałem prezesa POLSA Grzegorza Wrochny.
  • Uroczyste podpisanie Memorandum of Understanding pomiędzy Agencją Kosmiczną Republiki Azerbejdżanu (AZERCOSOMS) a Polską Agencją Kosmiczną dotyczące współpracy w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Celem porozumienia jest zwiększenie dwustronnego handlu, inwestycji i wzmocnienie współpracy biznesowej w zakresie komunikacji satelitarnej, eksploracji kosmosu,  w szczególności w dziedzinie systemów nawigacyjno-satelitarnych.

20 września br.

  • Spotkanie B2B z przedstawicielami australijskiego sektora kosmicznego.  Kolejnym krokiem jest przygotowywana misja polskich firm do Australii w 2023 r. i udział w targach AVALON (Australian International Airshow and Aerospace & Defence Exposition), gdzie również planowane jest polskie stoisko.  
  • Koktajl przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego. Jego celem jest integracja polskich podmiotów z międzynarodowym środowiskiem kosmicznym.

21 września

  • Promocja projektu EROSS + (European Robotic Orbital Support Services) dotyczącego robotyki orbitalnej. Jego celem jest zademonstrowanie europejskich rozwiązań dla serwerów i obsługiwanych satelitów LEO/GEO, umożliwiających szeroki zakres wydajnych i bezpiecznych usług wsparcia orbitalnego. W projekcie biorą udział min.: PIAP Space, GMV, ThalesAlenia Space.

Planowane są także spotkania przedstawicieli POLSA min. z : NASA, ESA, IAF, Federal Aviation Administration USA, Norweską Agencją Kosmiczną, DLR (Niemiecką Agencją Kosmiczną), CONAE (Argentyńską Agencją Kosmiczną), Departamentem Handlu z Wielkiej Brytanii, EUSPA, Axiom Space, Voyager Space, iSpace, Airbus.

Ponadto, każdego dnia, na stoisku POLSA będzie można spotkać się z ekspertem ds. edukacji kosmicznej z Europejskiego Biura Edukacji Kosmicznej ESERO – Polska, który opowie jak dołączyć do programów edukacyjnych ESA. Będzie można również zobaczyć zwycięskie projekty w ramach konkursu ESA CanSat, który stawia przed młodymi entuzjastami kosmosu wyzwanie zbudowania i wystrzelenia mini satelitów wielkości puszki po napoju.

Łazik Kalman, czyli mobilna platforma badawcza, służąca do badania rozwiązań z zakresu inżynierii kosmicznej oraz rozwijania umiejętności młodych inżynierów – to kolejna z atrakcji na stoisku POLSA. Łazik to projekt studencki koła naukowego AGH Space Systems. W tegorocznych zawodach European Rover Challenge łazik pokonał 18 drużyn w kategorii on-site, wykonując perfekcyjnie zadania misji marsjańskich.

Drugie miejsce natomiast w konkursie „From the Dusty Moon” w Stanach Zjednoczonych zajęło urządzenie TOLRECON. Jest to platforma  do transportu regolitu księżycowego (sypkiej skały znajdującego się na powierzchni Księżyca), którą również będzie można zobaczyć na polskim stoisku.

Program oraz informacje o wydarzeniach towarzyszących dostępne są na stronie: https://iac2022.org/about-iac/iac-2022/.

Wszystkich biorących udział w Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym serdecznie zapraszamy do odwiedzenia nas na stoisku B29 (hala 7.2).

Share: