Aktualności

12 listopada, 2024
POLSA i polski sektor kosmiczny na Space Tech Expo Europe 2024 w Bremie
08 listopada, 2024
Zapraszamy do udziału w webinarium “Inżynieria wymagań”
08 listopada, 2024
Misja gospodarcza do Niemiec – last call!
Zobacz wszystkie

Polskie technologie kosmiczne na World Space Week Wrocław

Polskie technologie kosmiczne na World Space Week Wrocław
8 listopada, 2021

Ekstremofile, które mogłyby żyć na krańcach Układu Słonecznego, bakterie, które zatykają przewody stacji kosmicznej, polimery umożliwiające hydroponiczną uprawę roślin w kosmosie, pomiary Ziemi i Księżyca z centymetrową dokładnością, to tylko niektóre technologie rozwijane w Polsce, o których mówiono na konferencji  World Space Week Wrocław 6-7 listopada br. Zorganizowane przez fundację WroSpace wydarzenie adresowane było przede wszystkim do entuzjastów kosmosu, ale swoją wiedzą dzielili się profesjonaliści sektora kosmicznego.

Patronat nad wydarzeniem objęła Polska Agencja Kosmiczna. Prezes POLSA Grzegorz Wrochna wygłosił referat pt.: „Kosmos – wczoraj, dziś i jutro.” W swoim wystąpieniu przywołał najwybitniejsze osobistości historii polskiego kosmosu oraz najważniejsze wydarzenia, które miały realny wpływ na kształtowanie się polskiego sektora kosmicznego.

 – Polska w kosmosie była jest i będzie. Zaczęło się oczywiście od Kopernika, Heweliusza, a w czasach nam bliższych program Interkosmos, powstanie CBK PAN, gen. Hermaszewski. To oni zapoczątkowali myślenie w Polsce o podboju kosmosu. A Stanisław Lem zainspirował kolejne pokolenia – podkreślił prezes Wrochna.  

Jego zdaniem, dziś w Polsce powstaje tzw. kosmos użytkowy. – Telekomunikacja, nawigacja czy obserwacja Ziemi, która przydaje się nie tylko w sytuacjach kryzysowych. Tworzy się rynek produktów i usług, konkretna gałąź polskiej gospodarki – dodał prezes POLSA.

– Nie boję się stwierdzić, że kończy się dominacja wielkich agencji kosmicznych. POLSA nie musi podążać drogą NASA. Nawet takie kraje, jak Stany Zjednoczone nie przygotowują już misji kosmicznych samodzielnie, bo sektor prywatne dostarcza komponenty misji szybciej i taniej. Dzięki rozwijającemu się w Polsce i na świecie „New Space”, małe firmy mogą już nawet samodzielnie budować instrumenty wysyłane w kosmos. I to jest przyszłość polskiego sektora kosmicznego – mówił Grzegorz Wrochna.

Podczas wystąpienia podkreślił, że dziś w Polsce technologie kosmiczne rozwija kilka instytutów i uczelni. Aktywnie działa kilkadziesiąt firm „kosmicznych” i wciąż powstają nowe. Na orbitę trafiło już kilkanaście satelitów polskiej konstrukcji. Polska aparatura poleciała w kilkudziesięciu misjach międzynarodowych.

– Chcemy rozwijać w Polsce ten potencjał nie tylko poprzez współpracę międzynarodową ale także samodzielną realizację misji satelitarnych oraz upowszechnienie wykorzystania technologii kosmicznych przez administrację i obronność. Pozwoli nam to stworzyć nową, rozwojową gałąź polskiej gospodarki a docelowo osiągnąć 3 proc. udział w europejskim sektorze kosmicznym – podkreślił prezes POLSA.

Tegoroczna, 5 już edycja World Space Week Wrocław odbywała się w formule hybrydowej. Zgromadziła przedstawicieli m.in. POLSA, Agencja Rozwoju Przemysłu, EUSPA,  CBK PAN, Uniwersytetu Przyrodniczego, Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej, Creotech, Łukasiewicz-ILOT, Astroniki, Blue Dot Solutions, Scanway, SatRevolution, popularyzatorów nauki, astronomów, pasjonatów literatury sci-fi. W trakcie wydarzenia odbyła się również premiera cyfrowej wersji filmu Adama Usynowicza pt. „Stanislaw Lem – nauka i wyobraźnia”.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: