Delegacja POLSA pod przewodnictwem prezesa Grzegorz Wrochna spotkała się z Gustavo Romero dyrektorem IAR oraz pracownikami instytutu odpowiedzialnymi za rozwój i obsługę radioteleskopów. Instytut prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną z zakresu radioastronomii a także współpracuje z krajowym i międzynarodowym przemysłem kosmicznym.
Naukowcy IAR prowadzą badania w zakresie astrofizyki, matematyki, kosmologii, obserwacji Ziemi i grawitacji. Radioteleskopy znajdujące się na terenie Instytutu badają pulsary (szybko obracające się gwiazdy neutronowe) magnetary (gwiazdy posiadające zwarte pole magnetyczne) oraz blazary (czyli aktywne jądra galaktyk). Specjalistyczna aparatura jest w stanie wykryć impulsy elektromagnetyczne tak krótkie jak jedna miliardowa sekundy. Mogą również zarejestrować minimalne zmiany częstości obrotu pulsara spowodowane przejściem fali grawitacyjnej.
Instytut Radioastronomii współpracuje z Argentyńską Agencją Kosmiczną CONAE przy najważniejszych misjach, min. przy budowie satelity SAC D i Aquarius (w kolaboracji min. z NASA – National Aeronautics and Space Administration) rakiecie nośnej Vex oraz misji Qubic – budowie teleskopu, który ma mierzyć polaryzację reliktowego promieniowania tła czyli pierwszego światła wszechświata, wówczas gdy miał on tylko 300 tys lat. Teleskop będzie gotowy pod koniec 2022 r.
Przedstawiciele IAR biorą też udział w projekcie księżycowego radioteleskopu, który będzie obserwował układ słoneczny od niewidocznej strony Księżyca. Pracują również nad instrumentami na misję European Space Agency – ESA, która ma badać księżyce Jowisza.
⁃ W trakcie rozmów z IAR zidentyfikowalismy potencjalne obszary współpracy, gdzie połączenie doświadczenia argentyńskiego instytutu i potencjału polskich firm mogłyby zaowocować ambitnymi projektami. Przykładem mogą być rozkładane anteny radioteleskopów wysyłanych w kosmos- podkreślił prezes Wrochna.
Eksperci IAR, oprowadzając po budynkach Instytutu, pokazali delegacji POLSA swój cleanroom oraz komorę bezechową, wykorzystywaną do badania elektroniki w warunkach odizolowanych od otoczenia. Używa się jej również do sprawdzania, czy dane urządzenia nie będą zakłócały innych urządzeń.
Ważna częścią działalności IAR jest edukacja. Eksperci instytutu prowadzą cykliczne warsztaty, szkolenia i wykłady dla dzieci ze szkół podstawowych, szkół średnich oraz studentów.
Nie zabrakło również polskich akcentów. Dyrektor Gustavo Romero podkreślił, że pierwszym dyrektorem IAR był Carlos Varsavsky, który miał polskie korzenie a który uznawany jest za ojca radioastronomii w Argentynie.