Możliwości polskiego sektora kosmicznego w zakresie budowy satelitów do obserwacji Ziemi, jak również wykorzystania danych satelitarnych – to główne tematy rozmów prezesa POLSA Grzegorza Wrochny i wiceprezesa Michała Wiercińskiego z przedstawicielami ESA. Spotkania odbyły się w trakcie trwających Dni Sektora Kosmicznego (Industry Space Days) w siedzibie ESTEC w Holandii.
Delegacja POLSA spotkała się z Simonettą Chieli, dyrektor programową ds. Earth Observation (EO) oraz Dominique Gillieron, kierownikiem ds. programów EO.
– Rozszerzenie możliwości obserwacji Ziemi i badania atmosfery to jeden z priorytetowych kierunków rozwijanych przez ESA, gdyż uzyskane dane są dziś niezbędne w wielu dziedzinach gospodarki– powiedział w trakcie spotkania Prezes POLSA, Grzegorz Wrochna.
Tematykę te kontynuowano w rozmowach z przedstawicielami ESA: p.o. naczelnik Biura ds. Strategii i Transformacji oraz Zespołu ds. Zarządzania Misjami, Michelle Baker z Dyrektoriatu ds. Przygotowania i Wspierania Misji (Directorate of Operations), Mariellą Spada, Simonem Plum, Klausem-Jurgenem Schulzem.
– Polska ma szanse stać się ważnym elementem europejskiej sieci stacji naziemnych. Plany POLSA budowy centrum operacyjnego wpisują się w działania ESA w tym zakresie – dodał prof. Wrochna podczas rozmów.
Ponadto, przedstawiciele Departamentu Badań i Innowacji spotkali się z przedstawicielami m.in. OHB System AG, A2E, SRW (Space Robotics Workers), rasdaman GmbH, JellySpace.
Drugiego dnia Industry Space Days, Prezes Grzegorz Wrochna spotkał się z przedstawicielami N7 Space, Celestia STS, Space Cooperative Europe. Na stoisku POLSA odbył się szereg spotkań z reprezentantami światowego sektora kosmicznego. Rozmawiano m.in. z HUNSpace, wiodącym klastrem węgierskiego sektora kosmicznego, kanadyjskim klastrem lotniczo-kosmicznym Aero Montreal, Trumpf, Acri ST, Airbus Defence & Space, Arial Industries, Octagon i HESpace – polskich podmiotów działających na zlecenie ESA oraz ESA BIC Norway.
Industry Space Days są organizowane co dwa lata przez Europejską Agencję Kosmiczną. Wydarzenie przyciąga liczne grono przedsiębiorców i instytutów naukowo-badawczych z całej Europy oraz przedstawicieli agencji rządowych, związków pracodawców i innych instytucji działających w sektorze kosmicznym.