Aktualności

12 listopada, 2024
POLSA i polski sektor kosmiczny na Space Tech Expo Europe 2024 w Bremie
08 listopada, 2024
Zapraszamy do udziału w webinarium “Inżynieria wymagań”
08 listopada, 2024
Misja gospodarcza do Niemiec – last call!
Zobacz wszystkie

30 lat ważnego programu ESA zostanie podsumowane w Polsce

30 lat ważnego programu ESA zostanie podsumowane w Polsce
22 sierpnia, 2023

W dniach 26-27 września br. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wraz z Polską Agencją Kosmiczną organizują w Trójmieście wyjątkowe wydarzenie „GSTP 30 years Anniversary”, czyli obchody 30-lecia Programu Wsparcia Technologicznego ESA (ang. General Support Technology Programme – GSTP).

Program wydarzenia „GSTP 30-years Anniversary 30 years”, które odbędzie się w centrum konferencyjnym  Sheraton Sopot Hotel, zakłada dwa dni prezentacji, wykładów i dyskusji o dorobku GSTP oraz o tym, co przyniosą następne lata rozwoju. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli nie tylko zapoznać się z niezwykle bogatą historią programu GSTP, ale również odwiedzić wystawę technologii kosmicznych, przygotowaną przez 18 europejskich firm (w tym 8 podmiotów reprezentujących strategiczne zdolności i kompetencje polskiego sektora kosmicznego), a także wziąć udział w prezentacjach i prelekcjach związanych z 4 tematami przewodnimi konferencji, czyli robotyką, zasilaniem, bezpieczeństwem kosmicznym oraz materiałami i strukturami.

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele europejskiego przemysłu kosmicznego (zarówno duże firmy europejskie odpowiedzialne za integrację systemów satelitarnych, czyli tzw. „prime’owie” jak i MŚP), osoby reprezentujące instytuty naukowo-badawcze, przedstawiciele administracji, a także eksperci i dyrektorzy techniczni ESA. Organizatorzy szacują, że w wydarzeniu weźmie udział ponad 150 osób.

Początki programu GSTP sięgają 1993 roku, kiedy to 13 maja oficjalnie zainaugurowano jego działalność. Ideą przedsięwzięcia jest współpraca z przemysłem, nauką oraz państwami członkowskimi na potrzeby oceny, które innowacyjne technologie wykorzystywane na Ziemi mogą zostać użyte w przestrzeni kosmicznej. W trakcie 30 lat realizacji programu podpisano w tym celu już około 2 tysiące umów z podmiotami europejskiego przemysłu kosmicznego. Beneficjentami programu są również firmy i jednostki badawcze z Polski. Od momentu dołączenia naszego kraju do Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2012 r. aktywnie działają i zgłaszają one swoje projekty między innymi do programu GSTP, w którym w latach 2011 – 2021 odnotowano 43 aktywności polskich podmiotów.

Znaczenie GSTP znajduje swoje potwierdzenie również w budżecie ESA. W 2023 roku wydatki związane z GSTP planowane są na około 167 milionów euro (z wyłączeniem niektórych funduszy europejskich). Według danych każde zainwestowane euro w ramach GSTP w Europie daje zwrot na poziomie aż 3,5 euro w inwestycjach.

Program GSTP koncentruje się na technologiach znajdujących się na Poziomie Gotowości Technologicznej (ang. Technology Readiness Level) pomiędzy TRL 3 a TRL 7. Głównymi celami programu są:

  • stwarzanie odpowiednich warunków do realizacji misji ESA oraz realizacji programów krajowych poprzez rozwijanie wybranych technologii,
  • rozwijanie innowacji poprzez tworzenie nowych produktów, a także budowanie nowych zdolności wraz z równoczesnym minimalizowaniem ryzyka,
  • wspieranie konkurencyjności europejskiego przemysłu oraz umacnianie współpracy międzynarodowej,
  • zwiększanie europejskiej niezależności technologicznej, a także zwiększenie dostępności europejskich zasobów służących do produkcji technologii krytycznych,
  • umożliwienie włączenia w stosowny łańcuch dostaw podmiotów spoza sektora kosmicznego.

Program GSTP podzielony jest na 3 główne elementy:

  • Element 1: Develop – rozwijanie przyszłych technologii kosmicznych i produktów na niskim TRL do celów kwalifikacji dla platform, ładunków użytecznych, segmentu naziemnego oraz narzędzi inżynierskich;
  • Element 2: Make – wspieranie procesu rozwoju technologii skutkującego osiągnięciem etapu komercjalizacji;
  • Element 3: Fly (małe misje): umożliwienie demonstracji technologii dla lotów orbitalnych podczas misji Cubesatów czy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

O skuteczności programu może świadczyć liczba zrealizowanych misji kosmicznych. Misje przeprowadzone do tej pory w ramach GSTP to: Proba 1, Sloshsat, Proba 2, Proba V, GOMX-3, GOMX-4, QARMAN, OPS-SAT, SIMBA, ADEO-N, SUNSTORM, Radcube, natomiast misje zaplanowane to: GOMX-5, PROBA 3, Pretty, M-ARGO.

Oficjalna strona wydarzenia, zawierająca m. in. formularz rejestracyjny, agendę i szczegóły logistyczne, znajduje się pod linkiem:

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wydarzeniu!


Share:
Wydrukuj lub zapisz: