Aktualności

23 maja, 2025
Europejskie Dni Kosmiczne 2025 w Gdańsku – Czy jesteś gotowy?
19 maja, 2025
Zapraszamy na stoisko narodowe podczas Paris Air Show 2025
16 maja, 2025
Wyniki konkursu „Kosmiczni detektywi”
Zobacz wszystkie

Konferencja „Maritime and Space Safety”

Konferencja „Maritime and Space Safety”
30 września, 2021

– Bezpieczeństwo kosmiczne to obserwacja, pozyskiwanie danych, analiza i informacja o pojawiających się zagrożeniach zarówno dla człowieka, jak i dla infrastruktury kosmicznej i  naziemnej. To również przeciwdziałanie zagrożeniom oraz ich skutkom – mówił 23 września br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas konferencji „Maritime and Space Safety”.

Była to czwarta z serii konferencji organizowanych przez Komisję Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Gdański oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.

Zdaniem profesora Wrochny, zarządzanie ruchem kosmicznym (Space Traffic Management – STM)  staje się obecnie międzynarodowym priorytetem.  – Obserwujemy dynamiczny rozwój infrastruktury wykorzystywanej do obserwacji obiektów kosmicznych stworzonych przez człowieka. Wiemy już, jak zbierać dane i jak z nich korzystać. Kolejnym krokiem będzie tworzenie nowych narzędzi dotyczących regulowania ruchu w kosmosie. W prawie kosmicznym potrzebne jest nowe podejście, odpowiadające na potrzeby zmieniającego się sektora, podobne do stosowanego w prawie morskim  – dodał prezes Wrochna.

Przypomniał, że Polska Agencja Kosmiczna jest członkiem europejskiego konsorcjum EUSST realizującego program Space Surveillance nad Tracking – SST, którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie sztucznych obiektów kosmicznych.  – Program służy zabezpieczeniu europejskiej infrastruktury kosmicznej oraz obywateli przed zagrożeniami wynikającymi z poruszania się na orbitach okołoziemskich tysięcy sztucznych satelitów i ponad miliona odłamków kosmicznych – podkreślił prezes POLSA.  Dodał, iż rozbudowa Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego to jeden z priorytetów Krajowego Programu Kosmicznego.

W konferencji „Maritine and Space Safety wzięli udział ponadto: rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stępnowski, prof. Edmund Wittbrodt, przewodniczący Komisji Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. Marcin Wiszowaty, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. współpracy z zagranicą i rozwoju Uniwersytetu w Gdański. 

Share: