Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Konferencja „Maritime and Space Safety”

Konferencja „Maritime and Space Safety”
30 września, 2021

– Bezpieczeństwo kosmiczne to obserwacja, pozyskiwanie danych, analiza i informacja o pojawiających się zagrożeniach zarówno dla człowieka, jak i dla infrastruktury kosmicznej i  naziemnej. To również przeciwdziałanie zagrożeniom oraz ich skutkom – mówił 23 września br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas konferencji „Maritime and Space Safety”.

Była to czwarta z serii konferencji organizowanych przez Komisję Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Uniwersytet Gdański oraz Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny.

Zdaniem profesora Wrochny, zarządzanie ruchem kosmicznym (Space Traffic Management – STM)  staje się obecnie międzynarodowym priorytetem.  – Obserwujemy dynamiczny rozwój infrastruktury wykorzystywanej do obserwacji obiektów kosmicznych stworzonych przez człowieka. Wiemy już, jak zbierać dane i jak z nich korzystać. Kolejnym krokiem będzie tworzenie nowych narzędzi dotyczących regulowania ruchu w kosmosie. W prawie kosmicznym potrzebne jest nowe podejście, odpowiadające na potrzeby zmieniającego się sektora, podobne do stosowanego w prawie morskim  – dodał prezes Wrochna.

Przypomniał, że Polska Agencja Kosmiczna jest członkiem europejskiego konsorcjum EUSST realizującego program Space Surveillance nad Tracking – SST, którego zadaniem jest wykrywanie i śledzenie sztucznych obiektów kosmicznych.  – Program służy zabezpieczeniu europejskiej infrastruktury kosmicznej oraz obywateli przed zagrożeniami wynikającymi z poruszania się na orbitach okołoziemskich tysięcy sztucznych satelitów i ponad miliona odłamków kosmicznych – podkreślił prezes POLSA.  Dodał, iż rozbudowa Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego to jeden z priorytetów Krajowego Programu Kosmicznego.

W konferencji „Maritine and Space Safety wzięli udział ponadto: rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stępnowski, prof. Edmund Wittbrodt, przewodniczący Komisji Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, prof. Marcin Wiszowaty, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji ds. współpracy z zagranicą i rozwoju Uniwersytetu w Gdański. 

Share:
Wydrukuj lub zapisz: