Aktualności

27 listopada, 2024
Kosmiczni detektywi
27 listopada, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Kosmiczni detektywi”
25 listopada, 2024
Forum Obserwacji Ziemi 2024 – podsumowanie
Zobacz wszystkie

Polski sektor kosmiczny na IAC w Baku

Polski sektor kosmiczny na IAC w Baku
28 września, 2023

Spotkanie sygnatariuszy Artemis Accords pod przewodnictwem Polski, 12 polskich firm i uczelni ze swoimi eksponatami na stoisku polskiego sektora kosmicznego, spotkania z przedstawicielami narodowych agencji kosmicznych, udział w sesjach plenarnych oraz promocja polskiej kandydatury jako gospodarza IAC w 2026 roku – to główne wydarzenia z udziałem POLSA podczas International Astronautical Congress (IAC) w Baku w Azerbejdżanie w dniach 2-6 października br.

Tegoroczny IAC w Baku to szczególnie ważne wydarzenie dla polskiego sektora kosmicznego, gdyż w trakcie konferencji odbędzie się głosowanie dotyczące gospodarza IAC w 2026 r. Jednym z kandydatów jest Polska.  Nasz kraj stara się o organizację IAC w Poznaniu w 2026 r. Na stoisku  polskiego sektora kosmicznego planowane są aktywności związane z tym wydarzeniem, min.  dwa otwarte dla gości IAC spotkania, podczas których POLSA i partnerzy IAC Poznań przedstawią plany organizacji Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Polsce. Propozycja miasta-gospodarza 2026 została przygotowana we współpracy z Europejską Fundacją Kosmiczną, władzami miasta Poznania, Międzynarodowymi Targami Poznańskimi oraz firmą The Way przy wsparciu POLSA jako partnera merytorycznego. Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z POLSA a obecnych na IAC Baku zapraszamy na nasze stoisko nr 606 na Happy Hour we wtorek i czwartek (3.10 i 5.10 br.) o 16:30.

Przedstawiciele POLSA wraz z obecnymi na miejscu firmami zaprezentują szeroką ofertę i specjalizacje polskiej branży kosmicznej. Podmioty obecne na stoisku planują szereg spotkań bilateralnych, podczas których omawiać będą możliwości współpracy z lokalnymi partnerami. Swoją obecność zapowiedzieli przedstawiciele min.: Blue Dot Solutions, Politechniki Wrocławskiej, PIAP Space, CloudFerro S.A., Scanway S.A., Creotech Instruments S.A., Sybilla Technologies,  Koła Naukowego PWr in Space,  Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa,  Thorium Space S.A oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Na stoisku POLSA zaprezentujemy także potencjał firm i podmiotów z rejonu Rzeszowa. Jest to jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych Polski Wschodniej. Na koniec 2021 r. w mieście funkcjonowało 32 466 podmiotów gospodarczych, z czego 992 stanowiły spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Aglomeracja Rzeszowska jest najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem zaawansowanego technologicznie przemysłu lotniczego w Europie Środkowej. W mieście funkcjonuje jeden z największych klastrów w Polsce – Krajowy Klaster Kluczowy Dolina Lotnicza. Prężnie rozwija się także branża informatyczna, sektor automatowe, a także branża chemiczna, farmaceutyczna oraz nowoczesne usługi biznesowe,

Prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna, będzie również współprzewodniczył spotkaniu sygnatariuszy Artemis Accords. Wydarzenie rozpocznie się od powitania najnowszych sygnatariuszy, którzy dołączyli do Porozumienia Artemis we wrześniu 2022 r. w Paryżu: Nigerii, Rwandy, Czech, Hiszpanii, Ekwadoru, Indii, Argentyny i  ostatnio Niemiec.  Podczas spotkania prezes POLSA przedstawi sprawozdanie na temat grupy roboczej sygnatariuszy ds. współpracy międzynarodowej w ramach programu Artemis i będzie moderatorem dyskusji na temat przyszłych kierunków współpracy w ramach grupy.

W trakcie pięciu intensywnych dni IAC w Baku prezes POLSA będzie także rozmawiał o współpracy min. z szefami innych agencji kosmicznych oraz przedstawicielami firm z całego świata. W sesji plenarnej IAF pn. „Strategic Direction of Emerging Space Nations” prof. Grzegorz Wrochna przedstawi kierunki i plany wschodzącego rynku sektora kosmicznego i młodych agencji komicznych. Natomiast na spotkaniu z Ambasadorem PL w Baku Rafałem Poborskim wraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Kamilą Król omówi możliwości rozwoju i potencjał polskich firm na rynku azerskim.

Podczas IAC w Baku planowane jest również min. podpisanie dwóch umów pomiędzy polską firmą SatRev i koreańską telePix.

Polski sektor kosmiczny na IAC w Baku
Share:
Wydrukuj lub zapisz: