International Astronautical Congress w Baku dobiegł końca. Wracamy z ogromną satysfakcją zrealizowania zamierzonych celów i pozytywnym odzewem ze strony gości IAC, partnerów, kontrahentów, naszych firm sektorowych i współpracujących z nami agencji kosmicznych.
A co się udało:
- odbyć spotkanie sygnatariuszy Artemis Accords pod przewodnictwem Polski,
- odbyć spotkania z przedstawicielami narodowych agencji kosmicznych, instytucji i firm sektora kosmicznego,
- negocjować i ustalać z członkami i delegatami International Astronautical Federation plany na przyszłość,
- na stoisku POLSA zapewnić warunki do prowadzenia spotkań oraz wesprzeć w rozmowach z partnerami dziesięć polskich firm sektora kosmicznego obecnych z nami na IAC,
- zaprezentować eksponaty, produkty, materiały promocyjne polskich firm, instytucji i uczelni goszczących na stoisku POLSA,
- wdrożyć w uczestnictwo w wydarzeniu przedstawicieli kół studenckich i kolejne firmy, które pierwszy raz były z nami na stoisku,
- promować polski sektor kosmiczny i informować o działalności Polskiej Agencji Kosmicznej w poszczególnych obszarach związanych z sektorem kosmicznym,
- brać udział w sesjach plenarnych i specjalistycznych sesjach technicznych, w tym także jako paneliści – wnioski z nich pozwolą kształtować bliższe i dalsze plany aktywności POLSA.
Delegacja POLSA uczestniczyła w IAF Europe Subcommittee, natomiast podczas drugiego dnia IAC 2023 w Baku odbyło się spotkanie państw – sygnatariuszy deklaracji Artemis Accords – o pokojowej współpracy między krajami przy eksploracji Księżyca i innych ciał niebieskich.
Obecnie jest 29 sygnatariuszy deklaracji. Tylko w ostatnim roku dołączyło 8 krajów. W ciągu najbliższych miesięcy planowane jest przystąpienie kolejnych.
– Z polskiej inicjatywy powstała grupa robocza Artemis Accords , w której dyskutujemy jak włączyć kraje z mniejszym doświadczeniem do wielkich misji eksploracyjnych. Dzisiaj dzieliliśmy się spostrzeżeniami jak sam fakt wejścia do grona sygnatariuszy wpłynął na podniesienie ambicji kosmicznych w naszych krajach – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna, który przewodniczył sesji dotyczącej zaangażowania początkujących krajów.
Wyniki prac grup roboczej pod przewodnictwem Polski i Brazylii prezentowała Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej POLSA Aleksandra Bukała.
Podczas IAC w Baku POLSA podpisała także porozumienie o współpracy (Memorandum of Understanding) z Azercosmos – agencją kosmiczną Azerbejdżanu w zakresie pokojowego wykorzystania przestrzeni kosmicznej. Przewiduje ono m.in. utworzenie wspólnych grup roboczych w obszarze budowy i rozwoju stacji naziemnych oraz organizację Dni Przemysłu Kosmicznego w Polsce i w Azerbejdżanie.
Na naszym stoisku polskie firmy miały także okazję zaprezentować swoje produkty i osiągnięcia podczas spotkania z Minister Kamilą Król (MRiT) i Ambasadorem RP w Baku, Rafałem Poborskim.
Przedstawiciele POLSA odbyli również spotkania bilateralne min.: z delegacją NASA Jet Propulsion Laboratory, szefem Rwanda Space Agency, Francisem Ngabo, przedstawicielami Brazylijskiej Agencji Kosmicznej Agência Espacial Brasileira – AEB. Odbyli także rozmowy z firmą משימת רקיע – Rakia Mission, w których wziął udział m.in. Eytan Stibbe – izraelski astronauta misji AX-1 oraz z firmami: Microlab Progetti i The Exploration Company.
Polskie firmy obecne na IAC w Baku podpisały umowy i porozumienia z zagranicznymi partnerami, min.: firma SatRev i TelePix Co., Ltd., (na misję dedykowaną) a firmy Creotech Instruments SA i JV Ghalam LLP zawarły porozumienie o współpracy, przewidujące konsultacje w zakresie realizacji wspólnych projektów satelitarnych, ukierunkowanych na budowę satelitów do teledetekcji Ziemi.
Podczas Kongresu prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna wziął udział w panelu dotyczącym strategii rozwoju wzrastających agencji kosmicznych “Strategic Direction of Emerging Space Nations” w programie głównym.
– Nasze aspiracje rosną. Jednak droga rozwoju sektora kosmicznego to nie wyścigi, nie chcemy rywalizować z NASA. Bardziej adekwatnym określeniem byłby raczej kosmiczny marsz. Chodzi o to, aby iść cały czas naprzód i zmierzać do tego samego celu wspólnie. Nasza rola – rola wzrastających agencji kosmicznych, to integrować sektor i właściwe adresować potrzeby. Nie chcemy konkurować, ale iść wspólnie w tym samym kierunku. – powiedział prezes POLSA.
– Sądzę, że są dwa powody, dla których chcemy rozwijać sektor kosmiczny w naszych krajach; to narodowa duma i nasze codzienne potrzeby. Wysłanie w kosmos astronautów, satelitów, misji kosmicznych, budują dumę z naszych osiągnięć. Obserwacja Ziemi, nawigacja, bezpieczeństwo kosmiczne – to z kolei nasze narzędzia, przydatne każdemu człowiekowi, ale także niezbędne do funkcjonowania państwa. Są to z pewnością wartości wspólne dla dużych krajów i tych wzrastających, z rosnącym potencjałem. Zamiast balansu między tymi kierunkami proponuję synergię, aby zaspokoić globalne potrzeby – podsumował.
W panelu uczestniczyli także: Michal Brichta ze Słowackie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej, Natavan Hasanova – Dyrektor ds. Strategii i Rozwoju Biznesu, (Azercosmos), Hubulani Mudau – Przewodniczący Południowoafrykańskiej Narodowej Agencji Kosmicznej (SANSA), Zolana Joao, D.Eng – Dyrektor Generalny Krajowego Biuro Zarządzania Programem Kosmicznym GGPEN. Panel prowadziła Asanda Sangoni – Acting Managing Derector, Earth Observaton SANSA.
W tym roku promowaliśmy także potencjał, firm i podmiotów z rejonu Rzeszowa. To jeden z najsilniejszych ośrodków gospodarczych Polski Wschodniej. Na koniec 2021 r. w mieście funkcjonowało 32 466 podmiotów gospodarczych, z czego 992 stanowiły spółki z udziałem kapitału zagranicznego. Aglomeracja Rzeszowska jest najdynamiczniej rozwijającym się ośrodkiem przemysłu lotniczego w Europie Środkowej. W mieście funkcjonuje jeden z największych klastrów w Polsce – Krajowy Klaster Kluczowy Dolina Lotnicza. Prężnie rozwija się także branża informatyczna , sektor automotive, a także branża chemiczna, farmaceutyczna oraz nowoczesne usługi biznesowe,
International Astronautical Congress to największe w roku wydarzenie dla branży kosmicznej, gromadzi większość agencji kosmicznych, instytucje i firmy branżowe z całego świata. Dlatego tak duże znaczenie mają dla nas wszystkie organizowane podczas IAC spotkania oraz nawiązywanie i pogłębianie kontaktów z branżą. I chociaż nie udało się wygrać organizacji IAC w Polsce w 2026 roku (organizatorem będzie Turcja), to jednak nasze stanowisko dostało nagrodę IAC 2023 „Best Stand Activities”. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i aktywność wszystkim firmom, instytucjom, przedstawicielom POLSA oraz nieocenionym studentom z kół naukowych obecnym z nami na stoisku. Dziękujemy także za wsparcie wszystkim, którzy śledzili aktywności POLSA i wspierali nas w mediach społecznościowych.