„Małe ciała niebieskie w Układzie Słonecznym” oraz wyzwania związane z eksploracją tych niezwykle zróżnicowanych obiektów – to temat przewodni tegorocznej, już 47. edycji Summer School Alpbach. Na kandydatów – studentów z krajów członkowskich ESA, w tym obywateli Polski – czeka 60 miejsc na 10-dniowym, intensywnym kursie. Zgłoszenia potrwają do 2 marca br.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Austriacka Agencja Promocji Badań (FFG), przy wsparciu Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i stowarzyszenia Austrospace. Polska Agencja Kosmiczna pełni rolę jednego z narodowych punktów kontaktowych. Stałą lokalizacją wydarzenia jest malownicza, górska miejscowość Alpbach, położona 50 km od Innsbrucku.
Termin edycji 2025 to 8-17 lipca. Summer School Alpbach to znakomita okazja do zdobycia bezcennego doświadczenia przy projektowaniu misji kosmicznych, nauki działania w multidyscyplinarnych i międzynarodowych zespołach, a także sprawdzenia swoich możliwości podczas realizacji wymagającego i niezwykle złożonego przedsięwzięcia pod presją czasu i w obecności rygorystycznych wymagań jakościowych.
Formuła obejmuje część wykładową i warsztatową. Ta pierwsza stanowić ma naukową i techniczną podstawę oraz przygotowanie teoretyczne do szczegółowego planowania i definiowania celów innowacyjnych misji kosmicznych, co z kolei (już po podzieleniu na 4 drużyny) będzie esencją i celem części warsztatowej. Podsumowaniem pracy w zespołach będzie panel ekspercki, podczas którego, na podstawie prezentacji studium każdej z zaprojektowanych misji, zostaną wyłonieni zwycięzcy w kilku kategoriach, uwzględniających m. in. walory naukowe, walory techniczne, największą konkurencyjność misji czy jakość samej prezentacji.
Wcześniej, na etapie rekrutacji, obligatoryjnym kryterium formalnym jest posiadanie obywatelstwa jednego z 22 krajów członkowskich ESA oraz status studenta studiów I, II lub III stopnia aktualny na 2025 rok (obejmuje to również osoby na ostatnim roku nauki, jednak uzyskanie stopnia doktora przed datą rozpoczęcia wydarzenia wyklucza możliwość udziału w niniejszej inicjatywie).
Kryteria merytoryczne to:
- Posiadane kwalifikacje i uzyskane wyniki akademickie;
- doświadczenie;
- poziom biegłości w zakresie tematu przewodniego bieżącej edycji;
- poziom biegłości w szerszym zakresie naukowym/inżynieryjnym;
- posiadane umiejętności, które będą przydatne podczas udziału w wydarzeniu;
- posiadany poziom biegłości językowej umożliwiający swobodną komunikację w języku angielskim w mowie i piśmie;
- zróżnicowanie uczestników pod względem m. in. płci, narodowości/obywatelstwa, wieku, macierzystej uczelni.
Potencjalne uczestniczki i uczestnicy poza podróżą we własnym zakresie muszą uwzględnić też następujące koszty:
- opłatę rejestracyjną 450 EUR, obejmującą materiały szkoleniowe, dostęp do sieci i sprzętu na miejscu, kolację przez cały 10-dniowy pobyt;
- koszty zakwaterowania w wysokości ok. 75 EUR x 11 nocy = 825 EUR;
- koszty wyżywienia (lunche etc.);
- inne (w zależności od potrzeb uczestnika).
Kandydatkom i kandydatom z Polski rekomenduje się przeprowadzenie samodzielnego rozeznania co do potencjalnego finansowania uczestnictwa w niniejszym wydarzeniu np. na uczelniach macierzystych, pod kątem stypendiów lub grantów zakładających finansowanie tego rodzaju aktywności.
Zgłoszenia, trwające do 2 marca br. (niedziela) odbywają się wyłącznie poprzez wypełnienie formularza na stronie organizatorów:
Wszystkie odpowiedzi w formularzu aplikacyjnym, a także wszelkie inne materiały muszą zostać sporządzone w języku angielskim. Organizatorzy kontaktować się będą z wybranymi do uczestnictwa osobami w okolicach kwietnia br. Polska Agencja Kosmiczna zastrzega sobie również prawo do przeprowadzenia dodatkowej weryfikacji kandydatów w formie rozmowy kwalifikacyjnej/rozmowy telefonicznej lub innej formule w marcu 2025 roku.
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę internetową wydarzenia:
Znajduje się tam m. in. wykaz najczęściej zadawanych pytań, w którym mogą znaleźć Państwo odpowiedź na zdecydowaną większość pojawiających się wątpliwości.
Osobą kontaktową z ramienia POLSA jest Jeremiasz Merkel z Departamentu Badań i Innowacji, tel: +48 786 803 654, e-mail: jeremiasz.merkel@polsa.gov.pl
Ilustracja z materiałów organizatora
Obecnie znamy ponad 5 000 pozasłonecznych układów planetarnych znajdujących się w granicach Drogi Mlecznej. Nadchodzące misje kosmiczne takie jak np. PLATO[1] pozwolą nam odkryć kolejne układy. Jak powstały? Jak wyglądała ich ewolucja? Efekty badań każdego z takich układów planetarnych mogą pomóc dołożyć cegiełkę w poszukiwaniach odpowiedzi na niniejsze pytania. Podczas formowania się Układu Słonecznego z dysku protoplanetarnego rozciągającego się dookoła nowo powstałej gwiazdy (Protosłońca) większość materii połączyła się tworząc planety skaliste oraz gazowe olbrzymy. Pozostała część materii utworzyła między innymi Pas Planetoid czyli skupisko planetoid zlokalizowane w obszarze rozciągającym się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza. Kolejnym znacznym nagromadzeniem materii występującym w obszarze naszego Układu Słonecznego jest pas Kuipera rozciągający się w odległości 30-50 au (jednostek astronomicznych) od Słońca. Jeszcze dalej (2000 – 200 000 au) znajduje się obłok Oorta czyli „chmura” złożona z milionów lodowych obiektów. Planetoidy występujące w Pasie Planetoid są stosunkowo duże i skaliste, natomiast Pas Kuipera składa się z wielu, małych obiektów zbudowanych z zestalonych (lodowych) związków, takich jak: woda, metan i amoniak, które podobnie jak Pas Planetoid i obłok Oorta, są materia pozostałą po końcowym etapie formowania się Układu Słonecznego.
Interakcja pomiędzy takimi lodowymi obiektami a promieniowaniem i wiatrem słonecznym może mieć różny przebieg. Energia dostarczane na powierzchnie obiektów po przekroczeniu orbity Jowisza wystarczy do ich znacznego nagrzania co powoduje zjawisko sublimacje dzięki czemu możemy podziwiać powstawanie komety z jasnym rdzeniem oraz dwoma ogonami – jednym złożonym z pyłu natomiast drugim np. z plazmy.
Ogólnie planetoidy są dość odporne na działanie wiatru słonecznego nie licząc wietrzenia kosmicznego czyli zmiany składu chemicznego powierzchni obiektu zachodzącej w wyniku interakcji z cząsteczkami dostającymi się tam z wiatrem słonecznym. Część planetoidy wykazuje podobieństwo do komet co możemy zauważyć podczas tworzenia się jednego lub wielu strumieni gazu wydobywających się z ich powierzchni. Granica pomiędzy kometami a planetoidami jest czasami trudno do jednoznacznego zdefiniowania.
Oprócz wspomnianych powyżej dużych grup małych ciał niebieskich, istnieją również inne obszary gdzie możemy zaobserwować obecność „świadków” przedplanetarnej fazy kształtowania się naszego Układu Słonecznego. Część planetoid (grupa Trojańczyków) zlokalizowana jest np. obok Jowisza w tak zwanych punktach libracyjnych/Lagrange’a (L4 i L5). Według jednej z teorii również księżyce Marsa (Fobos i Deimos) mogą być przechwyconymi przez tę planetę planetoidami. Wysyłanie eksploracyjnych misji kosmicznych skupionych na badaniu małych ciał niebieskich w naszym układzie słonecznym umożliwi nam pomiary „in-situ” niniejszych obiektów które są swoistym świadectwem różnych etapów historii formowania się Układu Słonecznego. Jednym z większych wyzwań towarzyszącym nam podczas takich misji jest niska grawitacja takich obiektów co sprawia, że lądowania na nich jest niezwykle złożonym i trudnym przedsięwzięciem. Niektóre pytania na których odpowiedź może przynieść dalsze studiowanie tych obiektów to między innymi: jaki typ komet mógł być źródłem wody na Ziemi oraz czy geneza Fobosa i Deimosa jest związana z Marsem czy może są to przechwycone przez to ciało niebieskie planetoidy? Dwie misje kosmiczne związane z małymi ciałami niebieskimi w naszym Układzie Słonecznym które obecnie są rozwijane to misja Comet Interceptor (rozwijana we współpraca ESA i JAXA) oraz misja Psyche koordynowana przez NASA której głównym celem jest metaliczna planetoida Psyche. W ramach inicjatywy Alpbach Summer School 2025 uczestnicy będą rozwijać koncepcje misji eksploracyjnych mające na celu eksplorację małych ciał niebieskich zlokalizowanych w Układzie Słonecznym.
[1] Misja PLATO (Planetary Transits and Oscillations of stars) – misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) które głównym celem będzie poszukiwanie planet pozasłonecznych. Jej start jest zaplanowany na 2026 rok.