Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Wizyta delegacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii i POLSA w USA

Wizyta delegacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii i POLSA w USA
11 marca, 2022

W dniach 14-17 marca br. delegacja ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka z udziałem prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorza Wrochny uda się do Stanów Zjednoczonych. Celem wizyty będzie realizacja strategii gospodarki dla Polski w obszarze inwestycji oraz innowacji. Jednym z głównych tematów zaplanowanych spotkań będzie pomoc humanitarna oraz wsparcie Ukrainy w kryzysie wywołanym atakiem Rosji.

Podczas wizyty polskiej delegacji w Waszyngtonie odbędą się również rozmowy z przedstawicielami administracji USA na temat możliwości współpracy w zakresie sektora kosmicznego w kontekście zwiększenia bezpieczeństwa militarnego Polski. Planowane jest także podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Polską Agencją Kosmiczną (POLSA) a amerykańską firmą Virgin Orbit w sprawie możliwości realizowania startów rakiet na orbitę okołoziemską z terenów Polski. 

W Waszyngtonie zaplanowano rozmowy m. in. z Przedstawiciel Stanów Zjednoczonych Ameryki do Spraw Handlu Ambasador Katherine Tai, Prezesem Banku Światowego Davidem R. Malpasse, Dyrektor Zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgievą, z Zastępcą Sekretarza Handlu USA Donem Gravesem, przedstawicielami Atlantic Council oraz z Przewodniczącym Polsko-Amerykańskiej Rady Biznesu (USPBC) Ericem Stewartem. Tematem rozmów będzie wsparcie humanitarne dla Ukrainy i krajów udzielających pomocy uchodźcom, pogłębianie sankcji wobec Rosji oraz zacieśnienie relacji gospodarczych pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi.

– Aktualna sytuacja na wschodzie Europy, której efektem jest cierpienie milionów obywateli Ukrainy, zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, domaga się solidarności w wymiarze globalnym. Polska, jako najbliższy sąsiad Ukrainy, od pierwszego dnia wojny niezwłocznie podjęła zadanie świadczenia pomocy uchodźcom. Dlatego powinna być również punktem kierowania międzynarodowej pomocy humanitarnej , by jak najszybciej zaspokoić potrzeby osób opuszczających Ukrainę z powodu rosyjskiej agresji militarnej.

Delegacja spotka się również z  przedstawicielami administracji Stanów Zjednoczonych ds. bezpieczeństwa międzynarodowego. Tematem rozmów z przedstawicielami Departamentu Stanu będzie możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego z Polski i USA. Wśród poruszanych podczas spotkania tematów znajdzie się również planowane podpisanie porozumienia TSA (Technology Safeguard Agreement).

– Sytuacje kryzysowe najdobitniej pokazują, jak kluczowe jest zastosowanie najnowocześniejszych technologii. Będziemy rozmawiać z partnerami z USA, aby Polska mogła nie tylko korzystać z amerykańskich technologii, ale uczestniczyć w ich rozwoju. Szczególnie obiecująco rysuje się współpraca w zakresie technologii kosmicznych, w których Stany Zjednoczone są światowym liderem, a Polska ma istotne potrzeby związane ze zwiększeniem bezpieczeństwa militarnego– powiedział minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.

TSA jest niezbędne przy planowaniu współpracy z USA w obszarze technologii wykorzystujących rakiety do wynoszenia satelitów na orbitę. Porozumienie TSA będzie określało zasady użytkowania technologii oraz możliwości jej eksportu poza granice USA. TSA umożliwi polskim podmiotom realizację projektów z podmiotami amerykańskimi w tym obszarze.

Podpisanie TSA umożliwi starty kosmiczne z Polski oraz otworzy nowe możliwości rynkowe dla amerykańskich firm. Będzie to nowa, znacząca usługa dla przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie Środkowej.

– Dzisiejsza sytuacja międzynarodowa pokazuje, jak ważne jest posiadanie niezależnych i bezpiecznych systemów nawigacji i komunikacji satelitarnej oraz możliwości obserwacji Ziemi z kosmosu. Współczesne technologie obronne w znaczącym stopniu polegają na nawigacji satelitarnej. Łączność jest często jedyną technologią skuteczną w sytuacjach kryzysowych. Z orbity ziemskiej możemy obecnie śledzić ruch nawet pojedynczych pojazdów – mówił prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, Grzegorz Wrochna.

W Los Angeles  odbędzie się spotkanie  polskiej delegacji z kierownictwem firmy Virgin Orbit, podczas którego planowane jest podpisanie listu intencyjnego pomiędzy POLSA a Virgin Orbit, dotyczącego LauncherOne – technologii do wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. POLSA będzie analizowała możliwość startów z terytorium Polski. Zgodnie z założenami POLSA przeprowadzi szczegółową analizę przydatności technologii LauncherOne dla potrzeb m. in. polskiej nauki i gospodarki, w kontekście ewentualnego wyboru Virgin Orbit jako partnera w przyszłych przedsięwzięciach obejmujących starty tego typu obiektów z obszaru naszego kraju.

W ramach wizyty w Stanach Zjednoczonych planowana jest również wizyta przedstawicieli POLSA w JPL NASA i rozmowy na temat udziału Polski w przyszłych misjach NASA.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą Ministerstwa Rozwoju i Technologii, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego poprzez realizację priorytetów Polskiej Strategii Kosmicznej. POLSA współpracuje z międzynarodowymi agencjami oraz administracją państwową w zakresie badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej. Odpowiada za promocję polskiego sektora kosmicznego w kraju i za granicą.

POLSA prowadzi również działania związane z  informacją i edukacją nt. wykorzystania technologii satelitarnych (m.in. nawigacji, obserwacji i komunikacji) w gospodarce, administracji i w życiu codziennym.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: