Technology Safeguard Agreement (TSA) to główny temat poruszany przez prezesa POLSA Grzegorza Wrochnę w trakcie spotkań z przedstawicielami amerykańskiej administracji. Drugi dzień wizyty delegacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz POLSA w Waszyngtonie zdominowały rozmowy w Departamencie Stanu.
Delegacja, pod przewodnictwem ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka spotkała się z Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa narodowego ambasador Bonnie Denise Jenkins oraz asystentem Sekretarzem Stanu ds. bezpieczeństwa narodowego i nieproliferacji Eliotem Kangiem. Tematem rozmów była możliwość zacieśnienia współpracy pomiędzy podmiotami sektora kosmicznego z Polski i USA. Strony rozmawiały m.in. o planowanym podpisaniu porozumienia TSA (Technology Safeguard Agreement).
TSA jest niezbędne przy planowaniu współpracy z USA w obszarze technologii wykorzystujących rakiety do wynoszenia satelitów na orbitę. Porozumienie TSA będzie określało zasady użytkowania technologii oraz możliwości jej eksportu poza granice USA.
– Podpisanie TSA umożliwi starty kosmiczne z Polski przy pomocy technologii amerykańskich, które planujemy stopniowo przejmować budując samodzielne zdolności. Otworzy to nowe możliwości dla przemysłu kosmicznego w Polsce i Europie Środkowej – podkreślił prezes Wrochna.
Po spotkaniach formalnych, delegacja POLSA odbyła robocze rozmowy z Pamelą Durham, dyrektor Biura ds. nierozprzestrzeniania broni rakietowej, chemicznej i biologicznej. Dyskutowano treść dokumentu TSA, ustalono harmonogram dalszych prac oraz określono skład zespołów negocjacyjnych obu stron.
W przerwie pomiędzy spotkaniami odbył się briefing prasowy ministra rozwoju i technologii Piotra Nowaka oraz prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorza Wrochny. Prezes POLSA pytany o najbliższe plany współpracy z USA wskazał także na możliwości, jakie uzyskała Polska podpisując deklarację Artemis Accords. – Nasz kraj ma teraz duże szanse na udział w międzynarodowych projektach kosmicznych związanych z eksploracją Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich. Ambicje polskich firm są ogromne w tym zakresie. Już teraz aż 22 Polaków przeszło ciężką selekcję Europejskiej Agencji Kosmicznej w rekrutacji na astronautę, to dobrze wróży dla przyszłych naborów NASA – dodał prezes POLSA.
W dniach 16-17 marca br. polska delegacja przebywać będzie w Los Angeles, gdzie spotka się min. z przedstawicielami JPL NASA i Virgin Orbit.