Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Publikacja Polskiej Agencji Kosmicznej z prestiżowym wyróżnieniem

Publikacja Polskiej Agencji Kosmicznej z prestiżowym wyróżnieniem
28 czerwca, 2022

Podręcznik Polskiej Agencji Kosmicznej pt. „Dane satelitarne dla administracji publicznej” został nagrodzony w IV edycji Konkursu o Nagrodę Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii w dziedzinie geoinformacji w kategorii krajowe publikacje (https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/konkurs-ministra-rozwoju-pracy-i-technologii-w-dziedzinie-geoinformacji-rozstrzygniety2).

Podręcznik stanowi jedyną tego rodzaju publikację na rynku polskim. Zawiera zarówno kompleksowo potraktowaną część teoretyczną jak i część zawierającą szereg praktycznych wskazówek zarówno dla początkującego jak i zaawansowanego użytkownika danych satelitarnych. Prezentuje katalog najważniejszych misji satelitarnych w zakresie obserwacji Ziemi na świecie, wskazuje źródła danych satelitarnych, narzędzia do przetwarzania danych, przykłady zastosowania, dobre praktyki, w końcu trendy rozwoju systemów i technologii satelitarnych w obszarze obserwacji Ziemi. Podręcznik jest swego rodzajem przewodnikiem dla wszystkich, którzy są zainteresowani zdobyciem lub pogłębieniem wiedzy w zakresie teledetekcji satelitarnej. Przedstawia aktualny stan obserwacji Ziemi na świecie i udostępnia informacje nigdzie wcześniej zbiorczo nie prezentowane w sposób rzetelny, obiektywny i dostępny. Przykłady zastosowań zobrazowań satelitarnych pochodzą w znacznej mierze z dorobku polskich naukowców i przedsiębiorców, prowadzących prace naukowo-badawcze czy też wdrożeniowe ukierunkowane na potrzeby polskiej administracji. Niniejsza zawartość podręcznika stanowi o jego unikalności. Jest bogato ilustrowany, co ułatwia przyswojenie treści i sprawia, że jest atrakcyjną pozycją dla studenta, nauczyciela i urzędnika. Odnotowaliśmy ponad 4 000 pobrań.

Kompleksowa pozycja na 450 stronach, została przygotowana przez 23 autorów, naukowców/nauczycieli akademickich/specjalistów teledetekcji satelitarnej reprezentujących 7 polskich uczelni pod redakcją prof. dr hab. inż. Beaty Hejmanowskiej oraz dr hab. inż. Piotra Wężyka, prof. UR.

Podręcznik jest dostępny na stronie Polskiej Agencji Kosmicznej nieodpłatnie pod adresem https://polsa.gov.pl/aktywnosci/dane-dla-administracji/szkolenia/.

Share: