Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Prezes POLSA w Zielonej Górze

Prezes POLSA w Zielonej Górze
15 lipca, 2022

14 lipca br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej prof. Grzegorz Wrochna spotkał się z samorządowcami i parlamentarzystami z województwa lubuskiego, z którymi m.in. odwiedził budowę Parku Technologii Kosmicznych oraz rozmawiał o różnych możliwościach dalszego rozwijania tej innowacyjnej gałęzi nauki i gospodarki w regionie.

Gospodarzem spotkania była marszałek Elżbieta Anna Polak, uczestniczyli w nim również m. in. członek zarządu województwa Marcin Jabłoński oraz poseł na Sejm i przewodniczący parlamentarnej grupy ds. przestrzeni kosmicznych Bogusław Wontor. Prezes Wrochna przedstawił im perspektywy współpracy z Agencją, zwracając uwagę na trzy kwestie:

  • możliwości prezentacji oferty z regionu na stoisku POLSA w czasie najbliższego Międzynarodowego Kongresu Astronautycznego w Paryżu (18-22 IX 2022);
  • poszukiwanie przez Agencję dogodnego lotniska na potrzeby potencjalnego korzystania przez Polskę z technologii wynoszenia obiektów na orbitę okołoziemską Air Launch (w kontekście podpisanego w marcu br. listu intencyjnego z firmą Virgin Orbit);
  • najnowsze plany Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie stworzenia centrum zapobiegania i zarządzania kryzysami z użyciem danych satelitarnych, gdzie również pojawi się możliwość zaproponowania konkretnej lokalizacji i udziału w dopracowaniu koncepcji funkcjonowania takiej placówki.

Kosmos nie jest już tylko przedmiotem marzeń i inspiracją, ale stał się miejscem prowadzenia intensywnej działalności gospodarczej – mówił na konferencji prasowej prezes Wrochna. – Małe firmy mogą powstawać od zera, pączkować z instytucji naukowych, samodzielnie budować satelity i tworzyć rozmaitą aparaturę oraz produkty wykorzystujące technologie satelitarne. Mówimy o zjawisku nazywanym New Space lub Space 4.0. To ogromna szansa dla naszego kraju. Cieszę się, że województwo lubuskie widzi tę możliwość i już podejmuje inicjatywy, by tę szansę wykorzystać.

Budowa Parku Technologii Kosmicznych zakończy się w przyszłym roku – podkreśliła marszałek Polak. – Dzisiaj jest więc bardzo dobry czas, żeby rozmawiać na temat zarządzania tym parkiem i pozyskania partnerów do współpracy. Tak, żeby laboratoria, które tam powstaną: sztucznej inteligencji, nowoczesnych technologii medycznych, bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, wypełnić specjalistami. Dlatego wspieramy koła naukowe i Uniwersytet Zielonogórski. Na uczelni powstało Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej, które jest efektem działalności Laboratorium Dynamiki Manipulatorów Satelitarnych.

Już na placu budowy prezes Wrochna zauważył, że planowany termin jej ukończenia i otwarcia Parku Technologii Kosmicznych, przypadnie w roku 2023, czyli Roku Mikołaja Kopernika, kiedy oprócz przypominania osiągnięć najsłynniejszego polskiego astronoma nie zabraknie przybliżania dorobku innych naszych rodaków w badaniach i eksploracji przestrzeni kosmicznej, a także spojrzenia na teraźniejszość i przyszłość. Kolejnymi punktami wizyty były siedziba firmy Hertz System LTD. Sp. z o.o. oraz brane pod uwagę jako wspomniane umiejscowienie systemu Air Launch lotnisko Zielona Góra-Babimost.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego (autor: Paweł Wańczko):

Share:
Wydrukuj lub zapisz: