Fundacja Progress and Business


Domeny technologiczne
  • TD 2 Space System Software
  • TD 13 Automation, Telepresence & Robotics
  • TD 25 Quality, Dependability and Safety
  • TD 26 Others
O podmiocie

Fundacja Progress and Business powstała w roku 1991 jako jedno z pierwszych w Europie Środkowej nowoczesnych centrów transferu wiedzy i technologii z instytucji badawczo-naukowych do gospodarki. Założycielami Fundacji są m.in. Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Duński Instytut Technologiczny, Polska Akademia Nauk. W związku z rozwojem także innych obszarów działalności, zwłaszcza własnych badań naukowych, w styczniu 1997 roku w strukturze organizacyjnej Fundacji zostało wyodrębnione Centrum Transferu Technologii (CTT). Od maja 2019 CTT wchodzi w skład centrum Transferu Wiedzy Fundacji. Od ponad 25 lat CTT wspiera rozwój polskiego i europejskiego sektora kosmicznego, uczestnicząc m.in. w pracach European Science and Technology Observatory (ESTO), w konsorcjach 6.PR i Horizon 2020 (m.in. projekty “Shield” – wykorzystanie technologii kosmicznych w ochronie przed skutkami katastrof naturalnych, “Rural Wings” – projekt zintegrowany mający na celu badania implementacji internetu satelitarnego w regionach izolowanych i wiejskich, “Moving” – repozytorium wiedzy oparte na wykorzystaniu AI , zawierające m.in. zbiór materiałów nt. technologii satelitarnych). Dla polskich firm sektora kosmicznego CTT oferuje m.in. badanie potrzeb rozwojowych w zakresie sztucznej inteligencji i robotyki dofinansowane ze środków UE. CTT oferuje realizację badań dotyczących potrzeb rozwojowych w dziedzinie sztucznej inteligencji i robotyki dedykowanych sektorowi kosmicznemu, strategie wdrażania innowacji związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Oferowane rozwiązania obejmują m.in. algorytmy koordynacji autonomicznych zespołów robotów, procedury uczenia maszynowego zespołów robotów, technologie symulacji i ‘Digital Twins’ systemów kosmicznych, wykorzystanie danych satelitarnych misji Copernicus (w tym Sentinel-2C) do walidacji modeli upraw i monitorowania zbiorów. Działalność badawcza FPB i CTT jest prowadzona głównie w ramach Międzynarodowego Centrum Nauki o Decyzji i Prognozowania (CNDP) założonego w 2002 roku. Oferta CTT i CNDP skierowana jest zarówno do przedsiębiorstw, jak też do partnerów projektów badawczych.

Główne produkty i usługi
  • Stosowane badania naukowe w zakresie systemów wspomagania decyzji, sterowania i robotyki oraz foresightu technologii kosmicznych,
  • Usługi doradcze i proinnowacyjne:
    • Audyty technologiczne w zakresie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) oraz sztucznej inteligencji, automatyzacji i robotyzacji
    • Budowa strategii rozwoju technologicznego organizacji w oparciu o foresight i roadmapping technologiczny,
    • Projektowanie inteligentnych systemów robotyki autonomicznej, w tym oprogramowania do koordynacji i kooperacji zespołów robotów,
    • Zastosowania innowacyjnych technologii informatycznych i sztucznej inteligencji we wspomaganiu decyzji,
    • Pomoc w wyborze metod sztucznej inteligencji i doradztwo w ich wdrażaniu.

Więcej informacji na temat działalności Fundacji Progress & Business można znaleźć na stronach: http://www.pbf.pl, https://www.foresight.pl. https://www.roadmapping.pl

Najważniejsze osiągnięcia w sektorze kosmicznym
  • Zasady wykorzystania technologii mHealth w leczeniu zdalnym osób biorących udział w misjach kosmicznych (DG JRC – ESTO programme on e-health).
  • Opracowanie koncepcji i wdrożenie i ocena funkcjonowania 10 stacji internetu satelitarnego w technologii DVB-RCS w Polsce Południowej w ramach konsorcjum projektu zintegrowanego 6.Programu Ramowego Badań i Prezentacji UE “Rural Wings” z udziałem m.in. Astrium i Eutelsat.
  • Foresight wykorzystania technologii satelitarnych do monitoringu i koordynacji akcji ratunkowych w sytuacji katastrof naturalnych – zadanie w ramach projektu 6.Programu Ramowego Badań i Prezentacji UE “Shield”.
  • Platforma wiedzy zaprojektowana i zaimplementowana w ramach projektu MOVING (program UE Horizon 2020), realizacja repozytorium wiedzy nt. koordynacji robotów eksploracyjnych, w tym pojazdów do projektowanych misji planetarnych.
  • System oprogramowania do koordynacji zespołu autonomicznych robotów usługowych i eksploracyjnych oparty o nowatorską koncepcję sieci antycypacyjnych (http://anticipatory-networks.pbf.biz/pl).
  • Architektura oprogramowania zapewniającego przeniesienie procedur symulacyjnych do systemu sterowania i  koordynacji robotów eksploracyjnych.
  • Optymalizacja parametrów zespołów robotów eksploracyjnych w oparciu o wykorzystanie innowacyjnego modelu świata, współpracę z systemami sensorów nawigacyjnych i oprogramowaniem SLAM.
Informacje kontaktowe
Strona www:
https://www.pbf.pl
E-mail:
office@pbf.pl
Telefon:
126360100
Adres:
ul. Juliusza Lea 12B, 30-048 Kraków

Osoba kontaktowa:
Imię i Nazwisko:
Alicja Madura
E-mail:
office@pbf.pl
Telefon:
126360100