-
TD 4 Space Systems Environments and Effects
-
TD 23 Electrical, Electronic and Electro-mechanical (EEE) Components and Quality
Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Aka-demii Nauk prowadzi badania podstawowe i aplikacyjne w obszarze fizyki oraz nauk pokrewnych. Przy wykorzystaniu najnowszych osiągnięć tech-nologii i informatyki w IFJ PAN prowadzone są badania struktury materii i własności oddziaływań fundamentalnych od skali kosmicznej po cząstki elementarne. Wyniki badań publikowane są rocznie w ponad 600 artyku-łach w recenzowanych czasopismach naukowych oraz w ponad 100 pu-blikacjach innego rodzaju: monografiach, doniesieniach konferencyjnych i raportach. Corocznie Instytut jest organizatorem lub współorganizatorem wielu międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych oraz semina-riów i innych spotkań naukowych.
- Czujniki BB (Building Blocks) wykorzystywane w satelitach i sondach ko-smicznych
- Komponenty elektryczne, elektroniczne i elektromechaniczne
- Projekt European Space Agency (ESA) Experiment Matroshka 2a i 2b: Me-asuring Radiation Hazards in Space – eksperyment bazował na wieloletnich (2004–2009) pomiarach dawek promieniowania kosmicznego w antro-pomorficznych modelach ciała ludzkiego na Międzynarodowej Stacji Ko-smicznej na orbicie Ziemi. Wyniki pomiarów pozwoliły na realistyczną ocenę narażenia astronautów na promieniowanie. Efektem i kontynuacją projektu Matroshka są unikalne badania, które stanowią jedno z głównych zadań pla-nowanego na koniec 2021 roku pierwszego lotu nowego amerykańskiego załogowego pojazdu kosmicznego Orion na orbitę Księżyca (misja Arte-mis-1): „MARE – the Matroshka AstroRad Radiation Experiment”.
- Eksperyment „DOSIS 3D” (od 2012 roku do chwili obecnej). Udział w eks-perymencie finansowany jest przez projekt NCN HARMONIA „Rozkład przestrzenny dawki promieniowania kosmicznego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – DOSIS 3D” w latach 2013–2016. W ramach projektu prowadzone są pomiary detektorami termoluminescencyjnymi i śladowymi w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w celu wyznacze-nia pola promieniowania kosmicznego i jego zmienności w czasie.
- Napromienianie elementów elektroniki kosmicznej – na potrzeby projek-tu dostosowano w IFJ PAN dwa stanowiskach przy cyklotronie AIC-144. Pierwsze napromienianie elementów polskiego sztucznego satelity „He-weliusz” przeprowadzono w 2012 roku. W następnych latach w ramach testów odporności na promieniowanie, projektowanych do zastosowań w kosmosie układów elektronicznych, na dedykowanym stanowisku pro-wadzono napromieniania za pomocą wiązki protonów dla firm komercyj-nych.
http://ifj.edu.pl
E-mail:
dyrektor@ifj.edu.pl
Telefon:
+48 12 662 82 00
Adres:
ul. Radzikowskiego 152, 31-342 Kraków
prof. dr hab. Bogdan Fornal
E-mail:
bogdan.fornal@ifj.edu.pl
Telefon:
+48 12 662 81 00