Aktualności

03 października, 2024
Centrum Obserwacyjne Polskiej Agencji Kosmicznej w Bezmiechowej otwarte
03 października, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”
03 października, 2024
Konkurs “Prosty eksperyment – kosmiczne odkrycie”
Zobacz wszystkie

Kosmiczna konferencja w Sejmie – podsumowanie

Kosmiczna konferencja w Sejmie – podsumowanie
24 kwietnia, 2023

22 kwietnia br. w Sejmie odbyła się konferencja „Polacy w sektorze kosmicznym w 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika” z udziałem przedstawicieli Polskiej Agencji Kosmicznej oraz polskiego sektora kosmicznego. Wydarzenie zgromadziło liczną reprezentację firm i instytucji zajmujących się w Polsce kosmosem. Organizatorzy przygotowali również wystawę produktów i potencjału sektora.

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej wziął udział w panelu „Perspektywy rozwoju Polski w sektorze kosmicznym”.

Profesor Grzegorz Wrochna zwrócił uwagę, że obecnie mamy do czynienia z tzw. erą Space 4.0., kiedy wielkie agencje kosmiczne nie mają już wyłączności na aktywność w kosmosie. Duże firmy prywatne inwestują poważne środki finansowe w kosmos, co więcej agencje rządowe dostrzegają szereg korzyści w takim modelu i aktywnie współpracują z nimi. 

– W Polsce szukamy możliwie najlepszej ścieżki, aby czerpiąc doświadczenia od liderów i z drugiej strony znając swoje możliwości, pójść „na skróty” i wykonać nie tyle krok w przyszłość, ale wręcz skok w przyszłość. Rolą POLSA jest bycie integratorem w wielu wymiarach. Z jednej strony chcemy zaspokajać potrzeby państwa w zakresie danych satelitarnych, bezpieczeństwa, czy rolnictwa. Chcemy wspierać naukowców w tworzeniu rozwiązań, które później skomercjalizują firmy. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) stanowi tu swoisty most przez najtrudniejszy etap zwany ”doliną śmierci”, między stworzeniem prototypu a pełną komercjalizacją. Budujemy masę krytyczną, zdolną do realizacji wielkich projektów. I dzięki ESA chcemy dokonać tego skoku w przyszłość  – dodał.

Prezes Wrochna podkreślił, że technologie kosmiczne przygotowane na potrzeby misji kosmicznych znalazły bardzo szerokie zastosowanie w życiu codziennym. Dziś nie potrafimy bez nich funkcjonować. – Wojna w Ukrainie pokazuje, że dziś konflikty zbrojne wygrywa się ilością i precyzją informacji, a takich dostarczają dane satelitarne w zakresie obrazowania, łączności i nawigacji. Natomiast w wykorzystaniu cywilnym, dane te są niezbędne m.in. dla rolnictwa, leśnictwa, gospodarki przestrzennej, transportu itp. – dodał prezes POLSA.  Przypominał, że Agencja prowadzi prace nad Narodowym Systemem Informacji Satelitarnej, który będzie zbierał dane satelitarne, przetwarzał je i udostępniał przedstawicielom polskiego sektora kosmicznego.

W panelu „Perspektywy rozwoju Polski w sektorze kosmicznym” brali udział ponadto: Olga Semeniuk–Patkowska, wiceminister w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, Sławosz Uznański, astronauta rezerwowy ESA, Paweł Pacek z Agencji Rozwoju Przemysłu, Andrzej Dybczyński reprezentujący Sieć Badawczą Łukasiewicz, Krzysztof Kopczyński z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Dariusz Budrowski z PARP.

Wiceprezes POLSA Marcin Mazur wziął natomiast udział w panelu „Przestrzeń kosmiczna w kontekście rozwoju gospodarki bezpieczeństwa Polski”.

 – W obecnych czasach ogromnie istotne staje się budowanie solidnego systemu bezpieczeństwa państwa opartego na stabilnej gospodarce, a także na współpracy międzynarodowej. Dlatego tak ważny jest rozwój polskiego sektora kosmicznego, firm i instytucji, które zapewnią Polsce własne systemy łączności i wynoszenia oraz umożliwią obserwację Ziemi. Natomiast ścisła współpraca z naszymi partnerami pozwoli wykorzystać nasze zasoby i zapewni bezpieczeństwo – dodał wiceprezes Mazur.

W panelu wzięli również udział: Adam Bielan, europarlamentarzysta, Arkadiusz Czartoryski, poseł na Sejm RP, Jacek Bartosiak, założyciel Strategy&Future, Tomasz Noga z Ad Astra. Centre for Space Policy and Law oraz Tomasz Bartosiak z Partii Republikańskiej.

Na zakończenie konferencji odbył się panel „Sektor kosmiczny w mediach” z udziałem dyrektor Departamentu Informacji i Promocji POLSA Agnieszki Gapys. Dyskusja dotyczyła wyzwań i możliwości stojących przed osobami zajmującymi się komunikacją sektora kosmicznego w Polsce. W panelu wzięli udział również Maciej Kawecki z Instytutu Polska Przyszłości im. St. Lema, Tomasz Rożek z Fundacji „Nauka to lubię” oraz Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: