Aktualności

13 września, 2024
Nagroda Prezesa POLSA – startuje 7.edycja konkursu na prace dyplomowe  z zakresu badań kosmicznych
03 września, 2024
POLSA na MSPO
30 sierpnia, 2024
Zapraszamy do udziału w Dniu Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024!
Zobacz wszystkie

10 lat Polski w ESA – relacja z konferencji

10 lat Polski w ESA – relacja z konferencji
2 listopada, 2022

W dniach 27-28 października odbyła się konferencja współorganizowana przez Polską Agencję Kosmiczną pt. „10 lat Polski w ESA. Wczoraj, dziś, jutro”. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji i podsumowania.

Dzień 1 – 27.10

W trakcie otwarcia konferencji, Grzegorz Wrochna, Prezes POLSA, podkreślił, że Polska znajduje się w wyjątkowym czasie i że czeka nas fascynująca przyszłość. – Jesteśmy w przełomowym momencie, który można porównać do rozwoju Internetu w latach 90. Początkowo był on dostępny tylko dla wojskowości i świata nauki, a potem, kiedy jego zastosowanie stało się powszechne, wiemy jak bardzo zrewolucjonizował świat i nasze życie. – zaznaczył. Dodał także, że inwestycje w infrastrukturę kosmiczną powinny być obecnie priorytetem. – Satelity na orbicie są tak samo potrzebne jak droga, lotniska, etc. Warto zainwestować miliony, aby zyskać miliardy. – zaznaczył Prezes.

Z kolei Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, zaznaczyła, że wejście Polski do ESA w 2012 r. stworzyło szereg możliwości dla rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Obecnie to jedna z najnowocześniejszych gałęzi polskiego przemysłu.

Ważną częścią agendy pierwszego dnia była prezentacja Dyrektor Centrum Badań Kosmicznych PAN prof. Iwony Stanisławskiej pt. 500 lat polskiej eksploracji kosmosu. Swoje wystąpienia podsumowujące członkostwo Polski w ESA mieli w tej części również: Piotr Zabadała, Przewodniczący Polskiej Delegacji do ESA, MRiT, Paweł Wojtkiewicz z Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego oraz Eric Morel de Westgaver, Dyrektor ESA ds. Europejskich, Prawnych i Międzynarodowych.

O kondycji krajowego sektora kosmicznego, o tym co się zmieniło na przestrzeni dziesięciu lat, a przede wszystkim o przyszłości, rozmawiali przedstawiciele kilkunastu firm z branży: CloudFerro Sp. z o.o., Sybilla Technologies sp. z o.o., 6Roads Sp. z o.o., ITTI SP. z o.o., SYDERAL Polska Sp. z o. o., Thorium Space Sp. z o.o., WiRan Sp. z o.o., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Śląskie Centrum Naukowo-Technologiczne Przemysłu Lotniczego Sp. z o. o., N7 Space Sp. z o. o., GMV Innovating Solutions Sp. z o.o., KP LABS Sp. z o.o., PIAP Space Sp. z o.o., Creotech Instruments S.A., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, SpaceForest Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o.

Dyskusja toczyła się w kilku blokach tematycznych:

  • aplikacje i przetwarzanie danych satelitarnych;
  • bezpieczeństwo kosmiczne;
  • elektronika i telekomunikacja satelitarna;
  • instrumenty i struktury;
  • oprogramowanie dla sektora kosmicznego;
  • robotyka kosmiczna i mechanizmy;
  • systemy satelitarne i wynoszenia.

Debatę otworzył Michał Wierciński, Wiceprezes POLSA, który wśród najważniejszych osiągnięć minionych 10 lat wymienił min. zbudowanie polskich kompetencji w zakresie projektowania i budowy platform satelitarnych zarówno klasy nano jak i mikro, platform przetwarzania danych pochodzących z systemów satelitarnej obserwacji Ziemi, a także technologii związanych z rakietowymi systemami wynoszenia ładunków na orbitę. Całość poprowadził Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej.

W drugiej połowie dnia „stery” przejęli goście specjalni, czyli liczna reprezentacja szefów odpowiedzialnych za kluczowe obszary tematyczne w ESA, którzy opowiedzieli o głównych wyzwaniach Agencji na nowe czasy. Wśród prezentujących byli: Simonetta Cheli, Dyrektor ESA ds. Obserwacji Ziemi; Fabio Favata, dyrekcja ESA ds. Nauki; Géraldine Naja, Dyrektor ESA ds. Komercjalizacji, Przemysłu i Zamówień; Daniel Neuenschwander, Dyrektor ESA ds. Transportu Kosmicznego; Dietmar Schmitt, dyrekcja ESA ds. Telekomunikacji i Zintegrowanych Aplikacji, Jorge Amador Monteverde, dyrekcja ds. Operacji kosmicznych; Marco Falcone, dyrekcja ESA ds. Nawigacji; Leopold Summerer, dyrekcja ESA ds. Technologii, Inżynierii i Jakości oraz Juliette Kaysan, dyrekcja ESA ds. Badania kosmosu przez ludzi i roboty.

Dzień 2 – 28.10

Drugi dzień konferencji rozpoczął się od debaty „na szczycie”. W rozmowie o przyszłości sektora kosmicznego w Polsce i Europie uczestniczyli kluczowe dla jego rozwoju postaci: Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej; Kamila Król, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Wojciech Murdzek, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki; Isabella Poldrugo z Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej; Grzegorz Wrochna, Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej oraz Paweł Wojtkiewicz, Prezes Zarządu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Debatę poprowadził Bartosz Sokoliński, dyrektor Podprogramu Aeropolis i Rozwój w CPK.

Warto przy tym podkreślić, że ESA optymistycznie patrzy w przyszłość. – Bright future – tak krótko podsumował przyszłość europejskiego i polskiego sektora kosmicznego Dyrektor Generalny ESA. Podkreślił również, że rozwój i inwestycje w sektor kosmiczny w jego opinii powinny być priorytetem dla każdego kraju. Jest to ważniejsze tym bardziej obecnie, kiedy trwa kryzys w Ukrainie, a technologie kosmiczne są wykorzystywane m.in. w obronności. Podkreślił także, że kraje inwestujące w innowacje, zawsze wychodzą silniejsze z kryzysów.

Z kolei Grzegorz Wrochna, Prezes POLSA zabierając głos w debacie zaznaczył, że składka, jaką odprowadza Polska do ESA, powinna być postrzegana jako inwestycja. Odniósł się także do opinii Dyrektora Generalnego ESA, że 1 euro wydane na przemysł kosmiczny oznacza jego czterokrotny zwrot. – W mojej ocenie ta relacja jest wyższa i wynosi nawet 1000:1, jeśli przeanalizujemy wpływ branży i technologii na całą gospodarkę. Jesteśmy w przełomowym momencie i jeśli teraz nie zainwestujemy w rozwój sektora, w przyszłości będziemy wydawali ogromne środki, na zakup technologii od innych. – skonkludował Prezes POLSA.

W przerwie pomiędzy panelami odbyła się konferencja prasowa z udziałem DG ESA i prezesa POLSA.

Punktem kulminacyjnym drugiego dnia konferencji było podpisanie porozumienia między Europejską Agencją Kosmiczną a Agencją Rozwoju Przemysłu na uruchomienie inkubatora biznesowego ESA BIC Poland, który dofinansuje rozwój startupów w branży kosmicznej. 

ESA BIC (Business Incubation Centres) to największa sieć inkubatorów technologicznych w Europie, których celem jest wspieranie i inspirowanie przedsiębiorców realizujących przedsięwzięcia na wczesnych etapach rozwoju związanych z branżą kosmiczną. Dzięki procesowi inkubacji przedsięwzięcia te staną się działającymi komercyjnie rozwiązaniami. ESA BIC zapewnienia wsparcie w postaci finansowania bezzwrotnego, udostępnienia przestrzeni biznesowej oraz doradztwa o charakterze biznesowym i technologicznym w różnych segmentach branży kosmicznej. Porozumienie podpisali: Josef Aschbacher, Dyrektor Generalny, ESA; Cezariusz Lesisz, Prezes ARP i Sebastian Dąbski, Wiceprezes ARP.

– Od 2003 roku, kiedy powstało pierwsze centrum ESA BIC, inkubację zakończyły 864 startupy, a 316 działa obecnie. ESA BIC Poland będzie 26. centrum BIC ESA, jak widzicie mamy je w wielu krajach, nie możemy się doczekać budowania w Polsce waszych biznesów i rozwijania waszych pomysłów. Będą dwie lokalizacje: Warszaw i Rzeszów. Zaczniemy od siedmiu startupów w roku, które będziemy wspierać. Celujemy w sumie w 35 startupów. Będziecie zatem Państwo bardzo zapracowani, razem będziemy zapracowani. Będziemy rozwijać nowe możliwości i nowe projekty w Polsce. – podkreślał Josef Aschbacher. Bezpośrednio po podpisaniu porozumienia odbyła się debata „Startupy w Polsce”, która zarazem kończyła dwudniową konferencję.



Zobacz konferencję z odtworzenia:

Share:
Wydrukuj lub zapisz: