Aktualności

12 listopada, 2024
POLSA i polski sektor kosmiczny na Space Tech Expo Europe 2024 w Bremie
08 listopada, 2024
Zapraszamy do udziału w webinarium “Inżynieria wymagań”
08 listopada, 2024
Misja gospodarcza do Niemiec – last call!
Zobacz wszystkie

Człowiek dotrze do Marsa, ale nie będzie chciał tam żyć

Człowiek dotrze do Marsa, ale nie będzie chciał tam żyć
15 września, 2021

– Nikt wcześniej, nawet Stanisław Lem nie przewidział, że kosmos będzie tak obecny w naszym codziennym życiu. Na przestrzeni ostatnich 20-30 lat nastąpił gigantyczny przełom nie tylko w eksploracji kosmosu, ale przede wszystkim w jego wykorzystaniu – mówił prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas debaty „Kosmos w 2117. Co czeka nas w przyszłości?” w ramach Festiwalu Przyszłości. Bomba Megabitowa. Wydarzenie zorganizowano w Krakowie z okazji 100 rocznicy urodzin Stanisława Lema.

W trakcie swojego wystąpienia prezes Wrochna podkreślił, iż postęp technologii bierze się z postępu nauki, a postęp nauki bierze się z ciekawości.  – Mam nadzieje, że tej ciekawości nigdy nam nie zabraknie – mówił.

Dodał, że jego zdaniem człowiek w bliskiej przyszłości dotrze na Marsa.  – Będziemy eksplorować planetę i jej zasoby. Nie sądzę jednak, aby w 2117 r. była kolonia na Marsie. Kosmos to miejsce, gdzie chcemy pracować, prowadzić prace badawcze, ale nie żyć. Myślę, że żadna planeta Układu Słonecznego nie będzie lepszym miejscem do życia niż Ziemia.

W debacie o przyszłości kosmosu wzięli udział ponadto: Bartosz Sokoliński z Agencji Rozwoju Przemysłu oraz Rafał Kosik, pisarz science-fiction. Rozmowę prowadził Przemysław Białkowski z Grupy Interia.pl

Wcześniej prezes POLSA wziął udział w Kongresie Futurologicznym, który odbywał się w ramach Festiwalu Bomba Megabitowa. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na rolę twórczości i wizji Stanisława Lema dla współczesnego sektora kosmicznego i Polskiej Agencji Kosmicznej.

– Cytując Stanisława Lema: Wcale nie chcemy zdobywać kosmosu, chcemy tylko rozszerzać Ziemię do jego granic. Dziś kosmos jest nie tylko zdobywany i badany, ale stał się domeną realnej działalności gospodarcze – mówił prezes Wrochna.

Festiwal Przyszłości Bomba Megabitowa zorganizowany został przez Instytut Stanisława Lema oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Jest to zwieńczenie obchodów roku 2021, który ogłoszony został Rokiem Stanisława Lema, jako hołd złożony pisarzowi z okazji 100 rocznicy jego urodzin. Polska Agencja Kosmiczna objęła honorowy patronat nad tymi obchodami i wydarzeniami.

Galeria
Share:
Wydrukuj lub zapisz: