Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

EuroGEO Workshop 2024 za nami  

EuroGEO Workshop 2024 za nami  
11 października, 2024

W dniach 8-10 października w Krakowie odbyły się warsztaty EuroGEO, współorganizowane przez Polską Agencję Kosmiczną. Wydarzenie miało na celu stworzenie wspólnej perspektywy dla rozwoju europejskiej współpracy i koordynacji działań związanych z obserwacją Ziemi w Europie.

EuroGEO jest europejskim mechanizmem koordynacyjnym, częścią Group on Earth Observations (GEO), która ma na celu konsolidację i koordynację działań przyczyniających się do realizacji inicjatyw związanych z obserwacją Ziemi (EO).

Celem spotkania było zmotywowanie społeczności zajmującej się obserwacją Ziemi (EO) do przemyślenia i zmiany pozycji EuroGEO w kontekście zmieniającej się sytuacji w Europie oraz strategii światowej (GEO). Nowa era EuroGEO ma skupiać się na lepszej współpracy i koordynacji między krajowymi i europejskimi ekosystemami EO, tak aby wnieść istotny wkład w GEO oraz czerpać korzyści ze współpracy międzynarodowej – na rzecz rozwoju europejskiego sektora EO.

Warsztaty przyciągnęły każdego dnia ponad 250 uczestników i były okazją do licznych dyskusji wśród krajowych i europejskich decydentów oraz przedstawicieli Group on Earth Observations (GEO), przedstawicieli sektora prywatnego z obszaru EO, środowiska akademickiego, społeczności badawczych oraz przedstawicieli programów i inicjatyw europejskich – takich jak Copernicus, DestinE i projektów finansowanych ze środków UE.

Podczas oficjalnego rozpoczęcia warsztatów o koncepcjach współpracy i koordynacji europejskich zasobów i inicjatyw mówił prezes POLSA – prof. Grzegorz Wrochna, Michał Goszczyński z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Joanna Drake, Michel Rixen i Mark Dowell z European Commission, Thierry Ranchin z EuroGEO Secretariat i Ernest Acheampong z GEO Secretariat.

POLSA była organizatorem jednej z sesji EuroGEO, podczas której zostały zaprezentowane najnowsze działania w zakresie obserwacji Ziemi w Polsce w sektorach upstream (dostarczanie technologii) i downstream (wykorzystanie technologii).

W panelu dotyczącym dostarczania technologii można było poznać punkt widzenia podmiotów kosmicznych – producentów instrumentów i narzędzi niezbędnych do realizacji fizycznych działań w przestrzeni kosmicznej: Creotech Instruments, Scanway, Eycore oraz KP Labs. O możliwościach wykorzystania usług i produktów kosmicznych z kolei mówili: Katarzyna Dąbrowska-Zielińska z Instytutu Geodezji i Kartografii, Marek Pieniążek z Głównego Urzędu Statystycznego, Monika Krzyżanowska z CloudFerro, Bożena Łapeta z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Piotr Wężyk z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie oraz Stanisław Lewiński z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Radosław Gurdak z Departamentu Obserwacji Ziemi POLSA uczestniczył w debacie panelowej Engagement of National Data and Platforms to EuroGEO dotyczącej wspieranie synergii między inicjatywami krajowymi i badaniu sposobów zacieśniania współpracy w ramach społeczności EuroGEO. Podczas dyskusji przedstawił możliwości integracji Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej (NSIS) z innymi europejskimi systemami.

Uczestnicy warsztatów mieli również wyjątkową okazję do wzięcia udziału w polskiej wystawie prezentującej polskie firmy i instytucje związane z technologiami kosmicznymi i obserwacją Ziemi. Wśród wystawców znaleźli się: CloudFerro oraz MGGP Aero, a także uczelnie i instytuty naukowe, takie jak Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Instytut Geodezji i Kartografii, Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy, Centrum Badań Kosmicznych PAN, a także Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy. Swoją obecność zaznaczyła również delegacja z Ukrainy.

Share: