W dniach 5-9 czerwca br. odbyły się targi ILA Berlin Air Show. W tegorocznej edycji przedstawiciele polskich podmiotów MŚP z branży kosmicznej i lotniczej byli obecni pod szyldem nowego projektu – Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation Industry, który od marca br. na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii realizuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Podczas targów przedstawiciele sektora lotniczo-kosmicznego mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i zdobywać nowych partnerów do współpracy na arenie międzynarodowej.
Stoisko narodowe było otwartą przestrzenią spotkań dla podmiotów, do których skierowany jest projekt. Firmy prezentowały swoje eksponaty i materiały promocyjne a także prowadziły rozmowy biznesowe z potencjalnymi partnerami. Na miejscu obecni byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, by wspierać przedsiębiorców w ich działaniach, promować polski sektor lotniczo-kosmiczny i pomagać w nawiązywaniu kontaktów.
Pierwszego dnia odbyła się oficjalna inauguracja projektu Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation z udziałem przedstawicieli ZBH Frankfurt, Ambasady RP w Berlinie, POLSA oraz przedstawicieli organizatorów targów ILA Berlin.
W drugim dniu wydarzenia obył się event networkingowy zorganizowany przez Miasto Rzeszów, które działa na rzecz promocji sektora lotniczego i kosmicznego w swoim regionie. Gości stoiska powitał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który zachęcał do nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami z regionu. Podczas spotkania na stoisku obecni byli także przedstawiciele Doliny Lotniczej.
Każdy dzień targów był okazją, by lepiej poznać polski sektor lotniczy i kosmiczny. Działo się to między innymi za sprawą codziennych prezentacji w języku angielskim, które prowadził ekspert branżowy dr Adam Dąbrowski.
ILA Berlin Air Show to jedna z najważniejszych międzynarodowych wystaw lotniczych i kosmicznych na świecie. Organizowana jest co dwa lata w Berlinie. Wydarzenie to przyciąga wystawców i odwiedzających z całego świata, prezentując najnowsze osiągnięcia i innowacje w dziedzinie lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz technologii kosmicznych.
Na stoisku narodowym obecni byli przedstawiciele firm:
Bimo Tech
Firma Bimo Tech dostarcza materiały, wykonuje komponenty powłoki/osłony ochronne do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak przestrzeń kosmiczna. Naszymi podstawowymi kompetencjami są dostawy metali specjalnych w formie rur, blach, prętów, drutu, odkuwek i odlewów lub komponentów niestandardowych.
Curtiss – Wright Surface Technologies Sp. z o.o.
Firma Curtiss – Wright Surface Technologies Sp. z o.o. wykonuje usługi kontrolowanego Procesu Kulowania (shot peening), jest to proces obróbki kucia na zimno, w celu wzmocnienia wytrzymałościowego części metalowych (stali, aluminium, tytan) narażonych na ekstremalne obciążenia, wymagających zwiększonej odporności na pękanie naprężeniowe (zmęczenie matariału), korozję cierną i naprężeniową (pitting), Usługę wykonuje się na gotowych wyrobach za pomocą mediów stalowych, nierdzewnych, szklanych i ceramicznych, z pełnym systemem kontroli parametrów wg norm wraz z testami Almena
Dronehub Group Sp. z o.o.
Dronehub jest dostawcą autonomicznych systemów „drone-in-a-box”. Flagowy produktem firmy jest stacja dokująca Dronehub, która oferuje zautomatyzowany start, lądowanie i ładowanie baterii, a także jest wyposażona w kontrolę klimatu dla optymalnej wydajności w ekstremalnych warunkach. Firma posiada nowoczesny zakład produkcyjny, wraz z kompleksowym parkiem maszynowym, w którym produkuje wysokiej jakości komponenty, aby zapewnić niezawodność i doskonałość produktom. Otwarty ekosystem obsługuje płynną integrację z dronami i oprogramowaniem innych firm, umożliwiając dostosowanie rozwiązań do konkretnych potrzeb.
EC ENGINEERING Sp. z o.o.
EC Engineering to firma projektowo-produkcyjna skupiająca się na przemyśle lotniczym i kolejowym, która działa na rynku od ponad 20 lat i zatrudniam około 170 inżynierów oraz 90 pracowników w dwóch zakładach. Zakres usług inżynieryjnych obejmuje między innymi: inżynierię mechaniczną (oprzyrządowanie, struktury lotnicze), obliczenia metodą elementów skończonych (oprzyrządowanie, struktury lotnicze), inżynierię elektryczną i programowanie sterowników PL. EC Engineering zajmuje się produkcją: oprzyrządowania silników i przyrządów pomiarowych, oprzyrządowania montażowego, urządzeń wsparcia naziemnego (GSE), instalacją systemów i platform dostępu.
Enformatic Systems Sp. z o.o.
Enformatic Systems Sp. z o.o. zajmuje się sprzedażą instrumentów pomiarowych oraz działalnością usługową w zakresie pomiarów fizycznych właściwości powierzchni materiałów (emissivity (ε) [Epsilon], absorptance (α) [Alpha] and reflectance (ρ) [Rho]).
Ultratech Sp. z o.o.
Ultratech Sp. z o.o. to polska firma rodzinna założona w 2000 roku, która zatrudnia obecnie 100 osób.
Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.
Posiada certyfikat AS9100 rev. D, koncesję wojskową i zatwierdzenie Nadcap na linii badan FPI. Jest dostawcą między innymi do: : Collins Aerospace, Sikorsky, Leonardo, P&W, Safran, GE Aviation, Baker Hughes, SENER, APCO.
Posiada 35 obrabiarek CNC , 20 maszyn konwencjonalnych oraz 4 maszyny pomiarowe.
Posiadany software: Siemens NX, CATIA, Delcam, Solidworks, Vericut.
Ultratech specjalizuje się między innymi w obróbce części lotniczych i kosmicznych, obróbce, polerowaniu i kuleczkowaniu łopatek do turbin przemysłowych, konstrukcji i produkcji specjalnego oprzyrządowania produkcyjnego i kontrolnego oraz realizacji projektów badawczych.
WOLFTEN Sp. z o.o.
WOLFTEN to polska firma obecna na europejskim rynku od 2008 roku. Zajmuje się sprzedażą wyrobów z metali nieżelaznych takich jak tytan, nikiel, wyroby spiekane wolframem, w tym molibden, tantal, cyrkon i miedź nikiel. WOLFTEN oferuje produkty certyfikowane do zastosowań w przemyśle lotniczym.
Projekt Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation
Celem projektu jest wsparcie międzynarodowej ekspansji MŚP z Polski, wytwarzających zaawansowane technologicznie produkty i usługi, oferujących interesujące i innowacyjne rozwiązania oraz posiadających potencjał do rozwoju na rynkach zagranicznych. Realizacja programu pomoże przedsiębiorstwom z Polski zawierać nowe partnerstwa biznesowe z zagranicznymi podmiotami.
Program promocji Poland. Business Forward, w ramach którego zrealizowane było stoisko narodowe podczas ILA Berlin Air Show powstał dzięki środkom z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 pn. „Umiędzynarodowienie MŚP – BRAND HUB”.
W ramach realizacji projektu w okresie od 2024 do 2029, podczas kluczowych wydarzeń branżowych, organizowane będą stoiska narodowe, jak również misje gospodarcze. Kierunki działań promocyjnych wybrane zostały na podstawie konsultacji przeprowadzonych przez POLSA z przedstawicielami polskiego sektora lotniczo-kosmicznego.