Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Polski sektor lotniczo-kosmiczny na ILA Berlin Air Show 2024 – relacja z targów

Polski sektor lotniczo-kosmiczny na ILA Berlin Air Show 2024 – relacja z targów
28 czerwca, 2024

W dniach 5-9 czerwca br. odbyły się targi ILA Berlin Air Show. W tegorocznej edycji przedstawiciele polskich podmiotów MŚP z branży kosmicznej i lotniczej byli obecni pod szyldem nowego projektu – Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation Industry, który od marca br. na zlecenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii realizuje Polska Agencja Kosmiczna (POLSA). Podczas targów przedstawiciele sektora lotniczo-kosmicznego mieli okazję zaprezentować swoje osiągnięcia i zdobywać nowych partnerów do współpracy na arenie międzynarodowej.  

Stoisko narodowe było otwartą przestrzenią spotkań dla podmiotów, do których skierowany jest projekt. Firmy prezentowały swoje eksponaty i materiały promocyjne a także prowadziły rozmowy biznesowe z potencjalnymi partnerami.  Na miejscu obecni byli także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, by wspierać przedsiębiorców w ich działaniach, promować polski sektor lotniczo-kosmiczny i pomagać w nawiązywaniu kontaktów.

Pierwszego dnia odbyła się oficjalna inauguracja projektu Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation z udziałem przedstawicieli ZBH Frankfurt, Ambasady RP w Berlinie, POLSA oraz przedstawicieli organizatorów targów ILA Berlin.

W drugim dniu wydarzenia obył się event networkingowy zorganizowany przez Miasto Rzeszów, które działa na rzecz promocji sektora lotniczego i kosmicznego w swoim regionie. Gości stoiska powitał Prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, który zachęcał do nawiązywania współpracy z przedsiębiorcami z regionu. Podczas spotkania na stoisku obecni byli także przedstawiciele Doliny Lotniczej.

Każdy dzień targów był okazją, by lepiej poznać polski sektor lotniczy i kosmiczny. Działo się to między innymi za sprawą codziennych prezentacji w języku angielskim, które prowadził ekspert branżowy dr Adam Dąbrowski.

ILA Berlin Air Show to jedna z najważniejszych międzynarodowych wystaw lotniczych i kosmicznych na świecie. Organizowana jest co dwa lata w Berlinie. Wydarzenie to przyciąga wystawców i odwiedzających z całego świata, prezentując najnowsze osiągnięcia i innowacje w dziedzinie lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz technologii kosmicznych.

Na stoisku narodowym obecni byli przedstawiciele firm:

Bimo Tech

Firma Bimo Tech dostarcza materiały, wykonuje komponenty powłoki/osłony ochronne do pracy w ekstremalnych warunkach, takich jak przestrzeń kosmiczna. Naszymi podstawowymi kompetencjami są dostawy metali specjalnych w formie rur, blach, prętów, drutu, odkuwek i odlewów lub komponentów niestandardowych.

Curtiss – Wright Surface Technologies Sp. z o.o.

Firma Curtiss – Wright Surface Technologies Sp. z o.o. wykonuje usługi kontrolowanego Procesu Kulowania (shot peening), jest  to proces obróbki kucia na zimno, w celu  wzmocnienia wytrzymałościowego części metalowych (stali, aluminium, tytan) narażonych na ekstremalne obciążenia, wymagających zwiększonej odporności na pękanie naprężeniowe (zmęczenie matariału), korozję cierną i naprężeniową (pitting), Usługę wykonuje się na gotowych wyrobach za pomocą mediów stalowych, nierdzewnych, szklanych i ceramicznych, z pełnym systemem kontroli parametrów wg norm wraz z testami Almena

Dronehub Group Sp. z o.o.

Dronehub jest dostawcą autonomicznych systemów „drone-in-a-box”. Flagowy produktem firmy jest stacja dokująca Dronehub, która oferuje zautomatyzowany start, lądowanie i ładowanie baterii, a także jest wyposażona w kontrolę klimatu dla optymalnej wydajności w ekstremalnych warunkach. Firma posiada nowoczesny zakład produkcyjny, wraz z kompleksowym parkiem maszynowym, w którym produkuje wysokiej jakości komponenty, aby zapewnić niezawodność i doskonałość produktom. Otwarty ekosystem obsługuje płynną integrację z dronami i oprogramowaniem innych firm, umożliwiając dostosowanie rozwiązań do konkretnych potrzeb.

EC ENGINEERING Sp. z o.o.

EC Engineering to firma projektowo-produkcyjna skupiająca się na przemyśle lotniczym i kolejowym, która działa na rynku od ponad 20 lat i zatrudniam około 170 inżynierów oraz 90 pracowników w dwóch zakładach. Zakres usług inżynieryjnych obejmuje między innymi: inżynierię mechaniczną (oprzyrządowanie, struktury lotnicze), obliczenia metodą elementów skończonych (oprzyrządowanie, struktury lotnicze), inżynierię elektryczną i programowanie sterowników PL. EC Engineering zajmuje się produkcją: oprzyrządowania silników i przyrządów pomiarowych, oprzyrządowania montażowego, urządzeń wsparcia naziemnego (GSE), instalacją systemów i platform dostępu.

Enformatic Systems Sp. z o.o.  

Enformatic Systems Sp. z o.o.  zajmuje się sprzedażą instrumentów pomiarowych oraz działalnością usługową w zakresie pomiarów fizycznych właściwości powierzchni materiałów (emissivity (ε) [Epsilon], absorptance (α) [Alpha] and reflectance (ρ) [Rho]).

Ultratech Sp. z o.o.

Ultratech Sp. z o.o. to polska firma rodzinna założona w 2000 roku, która zatrudnia obecnie 100 osób.

Jest członkiem – założycielem Stowarzyszenia Dolina Lotnicza.

Posiada certyfikat AS9100 rev. D, koncesję wojskową i zatwierdzenie Nadcap na linii badan FPI. Jest dostawcą między innymi do: : Collins Aerospace, Sikorsky, Leonardo, P&W, Safran, GE Aviation, Baker Hughes, SENER, APCO.

Posiada 35 obrabiarek CNC , 20 maszyn konwencjonalnych oraz 4 maszyny pomiarowe.

Posiadany software: Siemens NX, CATIA, Delcam, Solidworks, Vericut.

Ultratech specjalizuje się między innymi w obróbce części lotniczych i kosmicznych, obróbce, polerowaniu i kuleczkowaniu łopatek do turbin przemysłowych, konstrukcji i produkcji specjalnego oprzyrządowania produkcyjnego i kontrolnego oraz realizacji projektów badawczych.

WOLFTEN Sp. z o.o.

WOLFTEN to polska firma obecna na europejskim rynku od 2008 roku. Zajmuje się sprzedażą wyrobów z metali nieżelaznych takich jak tytan, nikiel, wyroby spiekane wolframem, w tym molibden, tantal, cyrkon i miedź nikiel. WOLFTEN oferuje produkty certyfikowane do zastosowań w przemyśle lotniczym.

Projekt Poland. Business Forward. Aerospace&Aviation

Celem projektu jest wsparcie międzynarodowej ekspansji MŚP z Polski, wytwarzających zaawansowane technologicznie produkty i usługi, oferujących interesujące i innowacyjne rozwiązania oraz posiadających potencjał do rozwoju na rynkach zagranicznych. Realizacja programu pomoże przedsiębiorstwom z Polski zawierać nowe partnerstwa biznesowe z zagranicznymi podmiotami.

Program promocji Poland. Business Forward, w ramach którego zrealizowane było stoisko narodowe podczas ILA Berlin Air Show powstał dzięki środkom z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 pn. „Umiędzynarodowienie MŚP – BRAND HUB”.

W ramach realizacji projektu w okresie od 2024 do 2029, podczas kluczowych wydarzeń branżowych, organizowane będą stoiska narodowe, jak również misje gospodarcze. Kierunki działań promocyjnych wybrane zostały na podstawie konsultacji przeprowadzonych przez POLSA z przedstawicielami polskiego sektora lotniczo-kosmicznego.

Polski sektor lotniczo-kosmiczny na ILA Berlin Air Show 2024 – relacja z targów
Share: