Aktualności

10 lipca, 2025
Powrót załogi Ax-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię
27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
Zobacz wszystkie

Krajowy Program Kosmiczny to priorytet POLSA

Krajowy Program Kosmiczny to priorytet POLSA
9 września, 2021

– Naszym najważniejszym zadaniem w najbliższych latach jest wdrażanie Krajowego Programu Kosmicznego. Zapisane w programie priorytety dotyczą m.in. obserwacji Ziemi z kosmosu, wykorzystania danych satelitarnych, nawigacji i telekomunikacji, bezpieczeństwa kosmicznego oraz możliwości konstruowania aparatury do realizacji tych celów i badań naukowych – powiedział 8 września br. prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Grzegorz Wrochna podczas panelu Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie. Wydarzenie odbyło się w ramach XXX Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Prezes POLSA zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w sektorze kosmicznym. – Dziś kosmos jest nie tylko zdobywany i podbijany, ale staje się obszarem prowadzenia realnej działalności gospodarczej. W Polsce obecnie kształtuje się rynek usług kosmicznych. Technologie kosmiczne już dziś  ułatwiają i usprawniają nam życie. Wykorzystujemy je w projektach komercyjnych, w wielu działach administracji, nawigacji i telekomunikacji, rolnictwie i monitorowaniu środowiska – dodał prezes Wrochna.

Jego zdaniem, dla zmian w sektorze bardzo istotny staje się rozwój New Space.  – Wraz z rozwojem technologii, rośnie liczba satelitów przygotowywanych przez małe firmy. Dziś nawet polscy studenci budują własne satelity.  Budowanie samodzielne dużych misji kosmicznych nie jest już opłacalne. Lepiej to robić wspólnie w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej, której jesteśmy członkiem. Polskie firmy już dziś biorą udział w dużych misjach poprzez przygotowywane instrumenty – mówił prezes POLSA.  

Podkreślił, że zmianie ulega również także rola Polskiej Agencji Kosmicznej. – Naszym zadaniem jest integracja potrzeb administracji, społeczeństwa z możliwościami, jakie daje nauka oraz przemysłem, który, wykorzystując osiągnięcia nauki, zaspokaja potrzeby administracji. Integrujemy wiele podmiotów, dużych i mniejszych, do wspólnych działań. Ważne, żebyśmy pamiętali, że możemy osiągnąć dużo więcej działając w sposób skoordynowany – dodał prezes Wrochna.  

 W panelu „Perspektywy rozwoju sektora kosmicznego w Europie” wzięli udział ponadto Jacek Kubrak, prezes Podkarpackiego Centrum Innowacji, Rafał Magrys, wiceprezes Exatel oraz Christian Haugile-Hansen z Norweskiego Centrum Kosmicznego. Dyskusję prowadził Marcin Kamassa, redaktor naczelny Space24.pl. Był to pierwszy panel kosmiczny w historii Forum Ekonomicznego.

Galeria
Share: