Aktualności

03 września, 2024
POLSA na MSPO
30 sierpnia, 2024
Zapraszamy do udziału w Dniu Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024!
29 sierpnia, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
Zobacz wszystkie

Nowe informacje na temat Drogi Mlecznej dzięki misji GAIA

Nowe informacje na temat Drogi Mlecznej dzięki misji GAIA
6 czerwca, 2022

13 czerwca zostanie opublikowany trzeci pełny zestaw danych z misji Gaia. Zawiera on nowe bardziej szczegółowe informacje, dotyczące prawie dwóch miliardów obiektów w znajdujących się w Drodze Mlecznej i ma szansę zrewolucjonizować wiedzę na temat naszej Galaktyki.

Nowy katalog danych zawiera min. informacje na temat składu chemicznego, temperatury gwiazd, ich koloru, masy, wieku i prędkości, z jaką gwiazdy się do nas zbliżają lub oddalają. Wiele z tych informacji zostało uzyskanych dzięki spektroskopii – technice, w której światło gwiazd jest rozszczepiane na podobnej zasadzie jak często obserwowany efekt tęczy. Nowością w publikowanym zestawie danych jest największy dotychczas katalog gwiazd podwójnych znajdujących się w naszej Galaktyce, tysiące obiektów Układu Słonecznego, jak planetoidy i księżyce planet oraz miliony galaktyk i kwazarów znajdujących poza Droga Mleczną.

Wraz z nowym zestawem danych zostanie opublikowanych około pięćdziesiąt artykułów naukowych, w tym także specjalne artykuły poświęcone możliwości wykorzystania potencjału materiału dostępnego dzięki misji Gaia.

Gaia to misja ESA, której celem jest stworzenie najdokładniejszej mapy Drogi Mlecznej pozwalającej astronomom zrekonstruować historię i przyszłość naszej Galaktyki, cykl życia gwiazd i nasze miejsce we Wszechświecie na przestrzeni miliardów lat.

Nad wykorzystaniem danych pochodzących z misji pracują doświadczeni naukowcy i programiści z ponad 20 krajów Europy; państw członkowskich ESA oraz europejskiego Konsorcjum Przetwarzania i Analizy Danych (Date Processing and Analysis Consortium, DPAC). Konsorcjum jest odpowiedzialne za przetwarzanie i analizę oraz tworzenie katalogów zgromadzonych danych.

Swoje umiejętności i specjalistyczną wiedzę w projekcie wykorzystali także naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego (OA UW) pod kierownictwem prof. Łukasza Wyrzykowskiego. Warszawscy astronomowie wykorzystują metodę soczewkowania grawitacyjnego, by szukać czarnych dziur w danych uzyskanych przez misję Gaia.

13 czerwca OA UW organizuje Dzień Misji Gaia, na który składają się 3 wydarzenia:

– 10:00 -12:30 – śniadanie prasowe (link do transmisji https://bit.ly/gaiadr3pl)

– 14:00-17:00 – warsztaty edukacyjne dla dzieci w OAUW (zapisy poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/7pauzfn1kqdKFS3o9)

– 18:00-19:00 – wykład popularnonaukowy w OAUW (zapisy poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/65N8DrqtxAJ3Z9c76)

Share:
Wydrukuj lub zapisz: