Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

PIAP Space i Creotech z nagrodami podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach

PIAP Space i Creotech z nagrodami podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach
8 września, 2023

Sukces polskich firm z sektora kosmicznego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach. 8 września na gali zamykającej tegoroczną edycję Salonu, PIAP Space został laureatem nagrody Kopernik przyznawanej przez Polską Agencję Kosmiczną, a Creotech Instruments otrzymał wyróżnienie MSPO – Defender. 

PIAP Space została pierwszym laureatem Kopernika – nagrody POLSA w konkursie na podmiot „wyróżniający się znaczącym wpływem i zaangażowaniem w rozwój polskiego sektora kosmicznego”.

PIAP SPACE może się poszczycić dużymi osiągnięciami w dziedzinie robotyki kosmicznej, w tym zwłaszcza rozwiązaniami technologicznymi manipulatorów robotycznych do operacji na orbicie. Mają one bezpośredni wpływ na zwiększenie konkurencyjności sektora kosmicznego oraz umocnienie pozycji polskich firm na rynku europejskim. Spółka, dzięki współpracy z ESA, Komisją Europejską i prime-ami, nieustannie umacnia swoją pozycję rynkową i rozpoznawalność wśród największych firm europejskich. Jestem dumny z osiągnięć PIAP SPACE i mam nadzieję, że zainspiruje ona firmy z mniejszym doświadczeniem do stawiania śmiałych kroków w biznesie kosmicznym. – zaznaczył prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA podczas wręczenia nagrody.

Opracowane przez firmę rozwiązania, obejmują szeroki zakres podsystemów robotycznych realizowanych w Polsce (niejednokrotnie wraz z innymi polskimi podmiotami). Pośród projektów realizowanych znalazły się m.in. chwytak LARIS, będący w podstawowym składzie misji serwisowej EROSS (European Robotics Orbital Support Services), ramię robotyczne realizowane w ramach projektu TITAN, wielofunkcyjny chwytak Multipurpose Service Gripper w ramach projektu ORBITA oraz interfejs Standard Gripping Fixture (SGF). PIAP Space jest także jednym z głównych polskich producentów i dostawców MGSE (Mechanical Group Support Equipment) do europejskich misji kosmicznych takich jak np. BIOMAS, ATHENA, ROSE-L, CIMR.

Jeszcze trudno nam w to uwierzyć, że PIAP Space został laureatem pierwszej edycji nagrody KOPERNIK, która przyznawana jest przez Polską Agencję Kosmiczną!   Nagrodę mogą otrzymać firmy, instytucje lub osobowości, które realizują zadania związane z rozwojem i promocją polskiego sektora kosmicznego. Bardzo cieszymy się, że spośród tylu osób i podmiotów to właśnie PIAP Space został uhonorowany tą prestiżową nagrodą. Nie byłoby to możliwe gdyby nie zaangażowanie i ciężka praca zarówno kadry zarządzającej, jak również wszystkich pracowników. – podkreślił Marcin Dobrowolski, prezes zarządu PIAP Space.

Z kolei Creotech Instruments – polski producent satelitów, systemów i podzespołów satelitarnych, otrzymał nagrodę Defender. Spółka została wyróżniona za autorską platformę satelitarną HyperSat w kategorii „Grupa sprzętu rozpoznania wojskowego”. Modułowa platforma do projektowania i budowy satelitów, która stanowi podstawę m.in. dla misji EagleEye oraz PIAST, otrzymała nagrodę jako produkt wyróżniający się oryginalnością i nowatorstwem myśli technicznej oraz technologicznej, a także walorami eksploatacyjnymi przy korzystnych wskaźnikach ekonomicznych.

Nagroda Defender dla naszej autorskiej platformy satelitarnej HyperSat podczas MSPO 2023 w Kielcach cieszy nas podwójnie. Po pierwsze została ona przyznana przez Komisję Konkursową, w skład której wchodzą kadry kierownicze logistyki Wojska Polskiego i służb Ministerstw poszczególnych resortów. Po drugie potwierdza ona nasze własne obserwacje podczas Salonu, na którym rozwiązania kosmiczne i satelitarne budzą ogromne zainteresowanie ze strony polskich i zagranicznych uczestników tego wydarzenia. Warto podkreślić, że na MSPO znajdują się kluczowi decydenci dla strategicznych projektów obronnych realizowanych w kraju, a także planowanych do zrealizowania projektów w średnim i długim terminie. Wyróżnienie dla Creotech podkreśla naszą rosnącą rolę w obszarze obronnym, w którym na poziomie Unii Europejskiej jesteśmy liderem konsorcjum w jednym z kluczowych segmentów projektu REACTS, obok największych kosmicznych firm w Europie, jak DLR, OHB czy Airbus Defence And Space. Na szczeblu krajowym rozwijamy zgodnie z przyjętym harmonogramem projekt PIAST, a w zeszłym tygodniu informowaliśmy rynek o pomyślnym zakończeniu fazy 0 i przejściu do fazy A projektu realizowanego dla Agencji Uzbrojenia skomentował dr hab. Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments S.A.

HyperSat to pierwsza w Polsce i opracowana od podstaw przez polskich inżynierów, platforma satelitarna składająca się z modułów poszczególnych podsystemów. Pozwala na skalowalne projektowanie i produkcję satelitów o masie od 10 do kilkudziesięciu kg o zróżnicowanym przeznaczeniu m.in. rozpoznania obrazowego, telekomunikacji czy nawigacji z niskiej orbity Ziemi. HyperSat jest rozwijany przez Creotech Instruments od 2017 roku i powstał przy wsparciu ekspertów Europejskiej Agencji Kosmicznej i w zgodzie z europejskimi wymaganiami dot. projektowania i budowy systemów satelitarnych (ECSS). Platforma stanowi podstawę dla misji EagleEye, która zostanie zrealizowana w 2024 roku, dla misji PIAST, a celem Creotech jest jej wykorzystanie również w strategicznych projektach obronnych na szczeblu krajowym i europejskim.

– Nagroda dla firmy Creotech za platformę HyperSat potwierdza fakt, że dzięki połączonym siłom polskich naukowców, inżynierów i menedżerów stać nas na tworzenie najbardziej zaawansowanych technologii kosmicznych i konkurowane na globalnym rynku. Gratuluję Creotechowi zasłużonego wyróżnienia. Jednocześnie jestem przekonany, że to dopiero początek, że polska branża i „marka” kosmiczna dynamicznie będzie rosła w siłę. A stanie się to dzięki zwiększeniu polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej, co zadziała jak katalizator dla wszystkich firm i instytucji naukowych. Kolejne sukcesy są więc tylko kwestią czasu – podsumował przyznanie nagrody firmie Creotech prof. Grzegorz Wrochna, prezes POLSA.

Wyróżnienia Top Design 2023 za przygotowanie stoiska otrzymały firmy Jakusz Sp z o.o. i Sieć badawcza Łukasiewicz Instytut lotnictwa

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych w dziedzinie obronności, organizowane corocznie w Polsce. Ta edycja jest największą z dotychczasowych – na 34 tys. m2 powierzchni zgromadzono 779 wystawców, większość stanowią firmy zagraniczne z 34 krajów. Skala i rozwój Salonu na przestrzeni ostatnich lat pozycjonuje to wydarzenie jako kluczowe w skali Europy obok targów w Paryżu i Londynie. Patronat Honorowy nad MSPO objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, Partnerem Strategicznym jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a wiodącym krajem w tym roku jest Korea Południowa z Wystawą Narodową.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: