Aktualności

10 lipca, 2025
Powrót załogi Ax-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię
27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
Zobacz wszystkie

Pierwszy dzień wizyty w Waszyngtonie – delegacja POLSA

Pierwszy dzień wizyty w Waszyngtonie – delegacja POLSA
15 marca, 2022

Rozmowy z Sekretarz Handlu USA, spotkanie z wiceprezesem Google oraz przedstawicielami największych amerykańskich firm to najważniejsze punkty pierwszego dnia wizyty prezesa POLSA Grzegorza Wrochny w Waszyngtonie. Prezes Wrochna jest członkiem delegacji Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Polskiej Agencji Kosmicznej pod przewodnictwem ministra Piotra Nowaka przebywającej w USA w dniach 14-17 marca br.

W trakcie spotkania delegacji z wiceprezesem Google Karanem Bhatią, prezes POLSA rozmawiał min. o wykorzystaniu europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo przez Google i możliwości łączenia funkcjonalności budowanego przez Polskę Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej z mapami Google.

– Polska, dzięki świetnym informatykom i dużej powierzchni, jest znakomitym miejscem do prototypowania takich produktów i usług. Mogą być one później udostępniane całej Europie i światu – powiedział w siedzibie Google prezes Wrochna.

Jego zdaniem, tworzenie przez Europę autonomicznych systemów jak Galileo nie powinno być postrzegane jako konkurencja do systemów amerykańskich, takich jak GPS, tylko jako budowanie komplementarności i redundancji w kluczowych technologiach

Prezes Wrochna wziął udział w spotkaniu ministra Piotra Nowaka z Giną Raimondo, Sekretarz Handlu USA. W trakcie rozmów,  Don Graves, Deputy Secretary of Commerce podkreślił, że Stany Zjednoczone liczą na aktywną współpracę z Polską w sektorze kosmicznym. Zachęcił do współpracy nie tylko z NASA ale również z sektorem prywatnym. 

Prezes POLSA podkreślił, że także w Polsce sektor prywatny angażuje się coraz bardziej w technologie kosmiczne. Zauważył, że wąskim gardłem rozwoju staje się możliwość wynoszenia na orbitę. – Dlatego rozpoczynamy współpracę z partnerami amerykańskimi nad technologią air-launch, technologią wynoszenia w przestrzeń kosmiczną obiektów za pomocą rakiety podczepionej do specjalnie przystosowanego samolotu. Stworzy to możliwości nie tylko dla Polski, ale dla wszystkich krajów regionu.

Don Graves wspomniał też o możliwości współpracy nad Space Traffic Management. Prezes POLSA podkreślił, że obecnie Polska dostarcza najwięcej danych do EU SST i bierze udział w europejskich pracach nad STM. To stwarza istotne pole do współpracy pomiędzy Polską a USA.

W trakcie swojej wizyty w Waszyngtonie, prezes Grzegorz Wrochna uczestniczył także w spotkaniu z przedstawicielami Atlantic Coucil. Przedstawił polski sektor kosmiczny i jego zaangażowanie w programy ESA. Wyraził wolę rozszerzenia współpracy z USA, czego wyrazem jest podpisanie w październiku 2021 r. deklaracji Artemis Accords. Dużym krokiem jest także nawiązanie współpracy z partnerami amerykańskimi w kwestii technologii air-launch. – Te inicjatywy służą nie tylko Polsce, ale także innym krajom regionu. Dlatego będziemy budować współpracę krajów Trójmorza w zakresie technologii kosmicznych. Połączone sektory kosmiczne będą bardziej atrakcyjnym i skutecznym partnerem dla reszty Europy i USA – dodał prezes Wrochna.

Na zakończenie pierwszego dnia wizyty, prezes POLSA wziął udział w spotkaniu z Polsko-Amerykańską Radą Biznesu, podczas którego również rozmawiano na temat sektora kosmicznego i możliwości współpracy pomiędzy polskimi a amerykańskimi firmami. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele min.: Lockheed Martin, Amgen, IBM, Bell, Raytheon, Westinghouse, Kimberley Clark, Motorola Solutions, S3, Oshkosh Defense, ExxonMobil.

Share: