Aktualności

02 grudnia, 2024
IGNIS – pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 listopada, 2024
Kosmiczni detektywi
27 listopada, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Kosmiczni detektywi”
Zobacz wszystkie

POLSA i Sławosz Uznański na targach kariery EDU Offshore WIND w Gdańsku

POLSA i Sławosz Uznański na targach kariery EDU Offshore WIND w Gdańsku
14 marca, 2023

Niezwykłe tempo rozwoju to nie jedyna cecha wspólna sektora kosmicznego i energetyki wiatrowej. Obie branże potrzebują coraz więcej specjalistów. Stąd obecność Polskiej Agencji Kosmicznej, z prezesem Grzegorzem Wrochną na czele, na edukacyjnych targach kariery EDU Offshore Wind we wtorek 14 marca br. w Gdańsku. Gościem specjalnym wydarzenia był astronauta rezerwowy ESA Sławosz Uznański.

Głównymi adresatami EDU OFFSHORE WIND 2023 byli młodzi ludzie, uczniowie szkół średnich i studenci, którym przedstawiciele morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i nie tylko prezentowali ofertę i potencjał rynku pracy, perspektywę kariery w tym obszarze gospodarki. Główni organizatorzy targów to samorządy Miasta Gdańska i Województwa Pomorskiego, patronatem honorowym objęły je Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Urząd Regulacji Energetyki, a partnerami naukowymi zostały trójmiejskie uczelnie wyższe.

Oprócz wizyty na ponad 70 stoiskach, odwiedzający mogli przysłuchiwać się interesującym rozmowom na scenie głównej i młodzieżowej. Wyjątkowe zainteresowanie wzbudził wywiad z dr Sławoszem Uznańskim. Ten inżynier pracujący przy Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN, wybrany w listopadzie ub.r. do korpusu rezerwowego astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej, przywołał interesujący przykład połączeń pomiędzy energetyką wiatrową a technologiami kosmicznymi. Chodzi o Aeolus, satelitę ESA, który od wystrzelenia w 2018 roku, pełni kluczową rolę w lepszym zrozumieniu atmosfery, pomiarach i tworzeniu profili wiatru, modeli klimatycznych na całym globie. Według informacji ESA, w zaledwie trzy i pół roku ten umieszczony na okołoziemskiej orbicie instrument przyniósł europejskiej gospodarce korzyści szacowane na 3,5 mld EUR, przy koszcie samej misji wynoszącym 480 mln EUR. Wynika to z efektu misji, czyli poprawy trafności prognoz pogody o ok. 4 proc., możliwej dzięki przetworzeniu dostarczanej przez Aeolusa danych. Tego typu wiedza jest bardzo przydatna również przy umiejętnym wyborze lokalizacji dla farm wiatrowych.

Sławosz Uznański zwrócił uwagę na coraz bardziej oczywiste przełożenie technologii kosmicznych na życie codzienne i jego jakość, obecnie i w przyszłości: “Ciężko jest nam podejść do problemów dnia dzisiejszego, problemów ze środowiskiem, bez nowych rozwiązań technologicznych, bez obserwacji Ziemi, żebyśmy lepiej wykorzystywali nasze zasoby, chociażby optymalizowali właśnie działanie farm wiatrowych, dla dobra społecznego, większego uzysku [z tych instalacji] i naszej niezależności od paliw kopalnych”.

W rozmowie z dr Uznańskim nie zabrakło również wątków związanych z jego własną ścieżką kariery, a zatem także podpowiedzi w tym zakresie dla uczestników wydarzenia, osób w większości stojących u progu ważnych wyborów edukacyjnych i zawodowych. Astronauta przybliżył szczegóły procesu rekrutacyjnego, który przeszedł z powodzeniem, pokonując ponad 20 tys. innych aplikujących.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: