Aktualności

10 lipca, 2025
Powrót załogi Ax-4 z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na Ziemię
27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
Zobacz wszystkie

POLSA rozpoczyna konsultacje dotyczące polskiej misji księżycowej

POLSA rozpoczyna konsultacje dotyczące polskiej misji księżycowej
4 maja, 2022

Planowany powrót człowieka na Księżyc i możliwości wykorzystania w przyszłości z zasobów księżycowych otwierają nowe kierunki badań naukowych i stwarzają nowe szanse dla przemysłu kosmicznego.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) zaprasza instytucje badawcze i podmioty przemysłowe do konsultacji rynkowych dotyczących możliwości realizacji studium wykonalności dla polskiej misji księżycowej.

Konsultacje posłużą określeniu celów naukowych i technologicznych potencjalnej polskiej misji księżycowej oraz możliwości realizacji misji z wykorzystaniem kompetencji i know-how polskiego sektora kosmicznego. Zapraszamy zainteresowane podmioty do przesyłania zgłoszeń do dnia 16 maja włącznie. Więcej informacji na stronie BIP Polskiej Agencji Kosmicznej: https://pak.bip.gov.pl/articles/view/574375.

Konsultacje wpisują się w szersze działania przygotowawcze do realizacji Krajowego Programu Kosmicznego. W 2021 roku Polska Agencja Kosmiczna przeprowadziła nabór koncepcji na misje kosmiczne. Łącznie wpłynęło 16 propozycji misji opracowanych przez 9 podmiotów, w których podkreślano wartość naukową i komercyjną proponowanych misji, potencjał do rozwoju polskiego sektora kosmicznego oraz wykorzystanie rodzimego know-how. Wstępne analizy wykonalności misji zostały zrealizowane przez cztery podmioty w następujących obszarach tematycznych: badania przestrzeni kosmicznej, optyczna obserwacja Ziemi, radarowa obserwacja Ziemi i projekty z zakresu rozwoju technologii. Krótkie opisy projektów znajdują się poniżej:

  1. Projekt UVSat, opracowany przez konsorcjum kierowane przez Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika oraz z udziałem Creotech Instruments SA i Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN), umożliwi budowę zaawansowanych technologicznie satelitów naukowych. Głównym celem proponowanego projektu jest pozyskanie metodą fotometryczną danych astronomicznych w zakresie ultrafioletu (UV). Ultrafiolet to obszar widmowy, w którym silnie promieniują gorące obiekty, takie jak masywne gwiazdy i obiekty akretujące materię. Z powodu absorpcji atmosferycznej promieniowanie ultrafioletowe takich obiektów można zaobserwować jedynie z kosmosu.
  2. Projekt EO+IR, opracowany przez konsorcjum kierowane przez firmę Scanway Sp. z o.o. oraz z udziałem Creotech Instruments SA i Blue Dots Solutions Sp. z o.o., zakłada budowę dwóch małych satelitów do obserwacji Ziemi w paśmie podczerwonym. Zidentyfikowane obszary zastosowania danych obserwacyjnych to m.in. planowanie przestrzenne miast, rolnictwo i bezpieczeństwo cywilne.
  3. Projekt POLSAR, autorstwa firmy Iceye Polska Sp. z o.o., stanowi propozycję przyszłej polskiej misji kosmicznej z wykorzystaniem radaru z syntetyczną aperturą (SAR), który może dostarczać obrazy SAR o wysokiej rozdzielczości przestrzennej. Obrazowanie technologią SAR jest niezależne od warunków atmosferycznych oraz umożliwia trójwymiarową charakteryzację terenu.
  4. Projekt Cognition, autorstwa firmy KP Labs Sp. z o.o., to propozycja robotycznej misji księżycowej, której celem jest stworzenie i przetestowanie w realnych warunkach systemu do trójwymiarowego mapowania powierzchni Księżyca oraz autonomicznej nawigacji przestrzennej. Opracowana w trakcie jej realizacji technologia ma umożliwić prowadzenie księżycowych misji eksploracyjnych, zbierających informacje o ukształtowaniu i charakterystyce terenu, a także innych danych pozwalających na nawigację i planowanie drogi dla autonomicznych łazików księżycowych.

Tworzenie nowych zdolności w zakresie obserwacji Ziemi i rozwój technologii na potrzeby eksploracji kosmosu to priorytety przygotowywanego Krajowego Programu Kosmicznego. Kolejny nabór koncepcji na okołoziemskie misje satelitarne planowany jest jeszcze w tym roku.

Share: