Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Polskie firmy coraz bardziej aktywne w pozyskiwaniu kontraktów z Europejskiej Agencji Kosmicznej – rozmowy w Gdańsku

Polskie firmy coraz bardziej aktywne w pozyskiwaniu kontraktów z Europejskiej Agencji Kosmicznej – rozmowy w Gdańsku
22 kwietnia, 2022

21 kwietnia 2022 roku w siedzibie POLSA w Gdańsku odbyło się spotkanie odpowiedzialnego za współpracę z Polską ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej Stephane’a Combesa z przedstawicielami firm oraz jednostek naukowych zaangażowanych w realizację projektów z obszaru technologii kosmicznych, a także reprezentantami parlamentu i administracji samorządowej.


Spotkanie było jednym z działań ESA związanych z przygotowaniem do jesiennego posiedzenia Rady Ministerialnej ESA oraz obchodami 10 lat Polski w ESA.

Podczas wydarzenia w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, w którym znajduje się siedziba POLSA, rolę gospodarza pełnił wiceprezes Agencji dr Michał Wierciński. Podkreślił on otwartość POLSA na ciągłe poznawanie potrzeb i oczekiwań polskiego sektora kosmicznego. Zwrócił uwagę, że dekada członkostwa w ESA to czas owocny, który pozwolił na zbudowanie kompetencji wielu polskich firm. Podkreślił, że polski sektor kosmiczny to dzisiaj ponad 150 aktywnych firm, które z sukcesem realizują projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej. Dodał, że najsilniejszą stroną polskiego sektora kosmicznego, jest potencjał inżynieryjny oraz aktywne podejście polskich podmiotów do ubiegania się o nowe kontrakty kosmiczne.

Dyrektor Departamentu Badań i Innowacji POLSA Oskar Karczewski przybliżył m. in. wyniki ankiet przeprowadzonych w ramach konsultacji przed Radą Ministerialną ESA, która w listopadzie br. zdecydować ma o podziale wieloletniego budżetu organizacji. Podzielił się także wnioskami z pierwszej rundy naboru aplikacji w ramach nowego, dedykowanego mechanizmu finansowania dostępnego dla polskich firm, czyli IPTF.

Wystąpienie Stephane’a Combesa koncentrowało się na wnioskach, jakie ESA wyciąga z dotychczasowej aktywności polskich firm i organizacji przy ubieganiu się o zamówienia dla europejskiej agencji. Podkreślił, że mechanizm finansowy IPTF jest nową koncepcją służącą dalszemu pobudzaniu naszego rynku, a przyjazd do Gdańska – w tym także planowane wizyty w firmach – elementem jeszcze dokładniejszego zapoznawania się ze specyfiką polskiego sektora kosmicznego.

Drugą część zdominowała prezentacja osiągnięć i bieżących projektów, wdrażanych przez obecne na spotkaniu, działające przede wszystkim na Pomorzu, podmioty. W spotkaniu wzięły udział: Politechnika Gdańska, Uniwersytet Morski, SpaceForest Sp. z.o.o, Blue Dot Solutions Sp. z o.o., Syderal Polska Sp. z o.o., Jakusz SpaceTech Sp. z o.o., klaster ICT Interizon, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Odbyła się także seria bezpośrednich rozmów ze Stephane’em Combesem i pracownikami POLSA.

Specjalnym gościem wydarzenia był poseł na Sejm RP Kacper Płażyński, który zapewnił o swoim wsparciu  dla inicjatyw zwiększających udział polskich podmiotów w programach ESA. Zwrócił również uwagę na znaczenie sektora kosmicznego dla rozwoju państwa i gospodarki, szczególnie w aspekcie technologii podwójnego zastosowania, co w obliczu obecnej agresji w Ukrainie nabiera szczególnej wagi.


Share: