Aktualności

03 września, 2024
POLSA na MSPO
30 sierpnia, 2024
Zapraszamy do udziału w Dniu Przemysłu Kosmicznego Wrocław 2024!
29 sierpnia, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
Zobacz wszystkie

Polskie możliwości suborbitalne na międzynarodowym sympozjum w Biarritz

Polskie możliwości suborbitalne na międzynarodowym sympozjum w Biarritz
4 maja, 2022

Od 2 maja trwa we francuskim Biarritz międzynarodowe sympozjum poświęcone tematyce rozwoju rakiet suborbitalnych i sondujących. Sympozjum zorganizowane zostało przez Europejską Agencję Kosmiczną we współpracy z Francuską Agencją Kosmiczną (CNES) oraz państwami współtworzącymi porozumienie EASP (Esrange Andøya Special Project ), w ramach którego możliwe jest wykorzystanie poligonów w Szwecji i Norwegii na potrzeby startów rakiet suborbitalnych.

Polską Agencję Kosmiczną reprezentował wiceprezes POLSA – dr Michał Wierciński, który podczas otwarcia sympozjum przedstawił prezentację na temat założeń i potencjału głównych projektów suborbitalnych realizowanych przez polskie podmioty.

Dr. Wierciński w swojej prezentacji odniósł się do roli POLSA w procesie rozwoju technologii rakietowych i przedstawił główne wnioski z prowadzonych przez Agencję prac dotyczących możliwości realizacji lotów suborbitalnych z terenów RP. Wystąpienie zostało uzupełnione przez informację przedstawiciela Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa pana Tomasza Nogę, który szczegółowo zaprezentował możliwości oraz potencjał polskiego sektora rakiet suborbitalnych.

W trakcie 5 dni obrad przedstawionych zostanie ponad 180 prezentacji i referatów dotyczących zagadnień związanych z lotami rakiet suborbitalnych, jak również z prowadzonymi badaniami naukowymi realizowanymi przy wykorzystaniu rakiet lub balonów sondujących.

W tegorocznym sympozjum, organizowanym co dwa lata, udział bierze ponad 270 uczestników w tym przedstawiciele narodowych agencji i innych podmiotów związanych z branżą kosmiczną, jak: ESA, NASA, JAXA, DLR, CNES, Andøya Space Center, a także szwedzkiej oraz norweskiej agencji kosmicznej. W sympozjum bierze także udział ponad 20 ekspertów z Polski min. z: Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, Politechniki Gdańskiej oraz Akademii Górniczo-Hutniczej.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: