Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Ponad 500 kandydatów z Polski chce zostać astronatą ESA

Ponad 500 kandydatów z Polski chce zostać astronatą ESA
23 czerwca, 2021

Na ogłoszenie o wakacie na stanowisko astronautek i astronautów ESA odpowiedziało ponad 22 000 kandydatek i kandydatów. To o ponad 14 tys. osób więcej niż w 2018 roku, kiedy odbył się poprzedni nabór. Z Polski na zgłoszenie odpowiedziało 549 osób (421  mężczyzn i 128 kobiet).

W przypadku kandydatek i kandydatów z niepełnosprawnościami, do ESA wpłynęło 257 wniosków (w tym 12 z Polski). Nabór na astronautki i astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2021 roku jest pierwszym, w którym mogą kandydować osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi. Przewiduje się, że wybrana osoba będzie współpracować z ESA w celu opracowania wymagań, jakie  muszą byś spełnione, aby astronautki i astronauci z niepełnosprawnościami fizycznymi mogłi służyć jako profesjonalne członkinie i członkowie załóg przyszłych misji kosmicznych. 

ESA otrzymała aplikacje ze wszystkich krajów członkowskich i państw stowarzyszonych. Dotyczy to również Litwy, której obywatelki i obywatele dopiero od niedawna mogli formalnie wziąć udział w rekrutacji ze względu na nowy status tego kraju jako członka stowarzyszonego ESA.

Kolejne etapy naboru

Od zakończenia okresu aplikacji do ogłoszenia wyboru pod koniec 2022 roku, kandydatki i kandydaci przejdą przez sześć kluczowych etapów selekcji.

Na pierwszym etapie, kandydatury będą oceniane na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, formularza wniosku i kwestionariusza wypełnionego w ramach procedury składania wniosków. Osoby aplikujące na stanowisko astronautki/astronauty z niepełnosprawnością fizyczną również przejdą badania lekarskie.

Kandydatki i kandydaci zostaną powiadomieni na końcu każdego etapu, czy ich zgłoszenie przeszło do kolejnej fazy. Cały proces selekcji przewidziano na ok. półtora roku. Wybrani zostaną: 4 osoby na stanowisko astronautki lub astronauty, jedna osoba astronautki lub astronauty z niepełnosprawnością oraz utworzony zostanie korpus rezerwy.

Pozytywne wyzwanie

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher twierdzi, że ESA starała się przyciągnąć szeroką grupę osób zainteresowanych poprzez swoją kampanię rekrutacyjną i dokona wyboru najlepszych kandydatek i kandydatów w Europie.

 „Chciałbym podziękować wszystkim kandydatkom i kandydatom za czas i wysiłek, który już włożyliście w swoją aplikację na astronautki i astronautów ESA. Doceniamy Waszą  cierpliwość, a nasz zespół pracuje nad zapewnieniem sprawiedliwego i dokładnego procesu selekcji. Jednocześnie pragniemy przypomnieć wszystkim osobom zainteresowanym kosmosem, że bycie astronautką czy astronautą nie jest jedyną możliwością współpracy z ESA. W najbliższych latach będziemy poszukiwać szerokiego grona specjalistek i specjalistów w zakresie badań i lotów kosmicznych i zachęcam do przeglądania ofert pracy na stronie internetowej ESA Careers.”

Dyrektor działu Załogowej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu ESA David Parker zgadza się z tymi uwagami i dodaje: „Cieszy fakt, że różnorodność pod względem płci zwiększa się w gronie  kandydatek i kandydatów na astronautki i astronautów ESA, ale liczby pokazują również, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć równowagę płci w sektorze kosmicznym. 

Ostateczne dane dotyczące liczby i zasięgu geograficznego wniosków zostaną opublikowane, gdy tylko będą dostępne.

Regularne aktualizacje dotyczące naboru do korpusu astronautek i astronautów ESA będą także dostępne na stronie: esa.int/YourWayToSpace.

Share: