Aktualności

16 lipca, 2024
Stypendium Endeavour Ala Wordena za nami!
12 lipca, 2024
Webinar “Wpływ środowiska kosmicznego na projektowanie elementów misji kosmicznej”
05 lipca, 2024
Rakieta ILR-33 BURSZTYN 2K sięgnęła kosmosu
Zobacz wszystkie

Ponad 500 kandydatów z Polski chce zostać astronatą ESA

Ponad 500 kandydatów z Polski chce zostać astronatą ESA
23 czerwca, 2021

Na ogłoszenie o wakacie na stanowisko astronautek i astronautów ESA odpowiedziało ponad 22 000 kandydatek i kandydatów. To o ponad 14 tys. osób więcej niż w 2018 roku, kiedy odbył się poprzedni nabór. Z Polski na zgłoszenie odpowiedziało 549 osób (421  mężczyzn i 128 kobiet).

W przypadku kandydatek i kandydatów z niepełnosprawnościami, do ESA wpłynęło 257 wniosków (w tym 12 z Polski). Nabór na astronautki i astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej w 2021 roku jest pierwszym, w którym mogą kandydować osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi. Przewiduje się, że wybrana osoba będzie współpracować z ESA w celu opracowania wymagań, jakie  muszą byś spełnione, aby astronautki i astronauci z niepełnosprawnościami fizycznymi mogłi służyć jako profesjonalne członkinie i członkowie załóg przyszłych misji kosmicznych. 

ESA otrzymała aplikacje ze wszystkich krajów członkowskich i państw stowarzyszonych. Dotyczy to również Litwy, której obywatelki i obywatele dopiero od niedawna mogli formalnie wziąć udział w rekrutacji ze względu na nowy status tego kraju jako członka stowarzyszonego ESA.

Kolejne etapy naboru

Od zakończenia okresu aplikacji do ogłoszenia wyboru pod koniec 2022 roku, kandydatki i kandydaci przejdą przez sześć kluczowych etapów selekcji.

Na pierwszym etapie, kandydatury będą oceniane na podstawie wszystkich przedłożonych dokumentów, formularza wniosku i kwestionariusza wypełnionego w ramach procedury składania wniosków. Osoby aplikujące na stanowisko astronautki/astronauty z niepełnosprawnością fizyczną również przejdą badania lekarskie.

Kandydatki i kandydaci zostaną powiadomieni na końcu każdego etapu, czy ich zgłoszenie przeszło do kolejnej fazy. Cały proces selekcji przewidziano na ok. półtora roku. Wybrani zostaną: 4 osoby na stanowisko astronautki lub astronauty, jedna osoba astronautki lub astronauty z niepełnosprawnością oraz utworzony zostanie korpus rezerwy.

Pozytywne wyzwanie

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher twierdzi, że ESA starała się przyciągnąć szeroką grupę osób zainteresowanych poprzez swoją kampanię rekrutacyjną i dokona wyboru najlepszych kandydatek i kandydatów w Europie.

 „Chciałbym podziękować wszystkim kandydatkom i kandydatom za czas i wysiłek, który już włożyliście w swoją aplikację na astronautki i astronautów ESA. Doceniamy Waszą  cierpliwość, a nasz zespół pracuje nad zapewnieniem sprawiedliwego i dokładnego procesu selekcji. Jednocześnie pragniemy przypomnieć wszystkim osobom zainteresowanym kosmosem, że bycie astronautką czy astronautą nie jest jedyną możliwością współpracy z ESA. W najbliższych latach będziemy poszukiwać szerokiego grona specjalistek i specjalistów w zakresie badań i lotów kosmicznych i zachęcam do przeglądania ofert pracy na stronie internetowej ESA Careers.”

Dyrektor działu Załogowej i Robotycznej Eksploracji Kosmosu ESA David Parker zgadza się z tymi uwagami i dodaje: „Cieszy fakt, że różnorodność pod względem płci zwiększa się w gronie  kandydatek i kandydatów na astronautki i astronautów ESA, ale liczby pokazują również, że jest jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć równowagę płci w sektorze kosmicznym. 

Ostateczne dane dotyczące liczby i zasięgu geograficznego wniosków zostaną opublikowane, gdy tylko będą dostępne.

Regularne aktualizacje dotyczące naboru do korpusu astronautek i astronautów ESA będą także dostępne na stronie: esa.int/YourWayToSpace.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: