Aktualności

27 czerwca, 2025
Polski astronauta rozpoczął misję IGNIS na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
25 czerwca, 2025
Polska na orbicie. Misja IGNIS wystartowała!
24 czerwca, 2025
Obejrzyj na żywo start Misji IGNIS
Zobacz wszystkie

Porozumienie dot. projektu SAT2Rescue

Porozumienie dot. projektu SAT2Rescue
29 października, 2024

Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie w sprawie realizacji międzynarodowego projektu SAT2Rescue, którego celem jest wykorzystanie komunikacji satelitarnej do wsparcia instytucji rządowych i organizacji pozarządowych w szybszym oraz skuteczniejszym reagowaniu na katastrofy naturalne, klęski żywiołowe i kryzysy spowodowane działalnością człowieka.

SAT2Rescue wprowadza nowoczesne rozwiązania dla służb ratowniczych oraz dla zastosowań telemedycznych w ramach pomocy humanitarnej, z wykorzystaniem infrastruktury i usług GOVSATCOM – inicjatywy Unii Europejskiej zapewniającej bezpieczną komunikację satelitarną dla rządów i organizacji.

Kluczowym elementem projektu jest zaprojektowanie i budowa przenośnego satelitarnego terminala telekomunikacyjnego, który będzie wykorzystywał płaską antenę, zwiększając tym samym mobilność i niezawodność połączeń. Terminal SAT2Rescue będzie odporny na zakłócenia oraz spoofing sygnału GNSS, co jest niezwykle istotne dla zachowania ciągłości komunikacji w sytuacjach kryzysowych. Dodatkowo, dzięki technologii Software Defined Networking (SDN), terminal umożliwi podział jednego kanału komunikacji na kilka niezależnych, wirtualnych sieci, dostosowanych do potrzeb różnych służb działających w terenie.

Warto podkreślić, że terminal SAT2Rescue będzie mógł pracować w ruchu („on the move”), co oznacza, że połączenie satelitarne zostanie utrzymane nawet podczas przemieszczania się pojazdu, w którym będzie zamontowany. To rozwiązanie jest szczególnie istotne w przypadku akcji ratunkowych odbywających się w trudnym terenie lub w czasie przemieszczania się na miejsca zdarzeń.

W ramach SAT2Rescue zostaną zdefiniowane konkretne scenariusze operacyjne, które obejmują: ratownictwo górskie, poszukiwania w morzu oraz akcje ratunkowe w miastach. 

Dodatkowo, projekt zakłada stworzenie dedykowanego oprogramowania dla centrów zarządzania operacjami ratunkowymi, które umożliwi bieżące monitorowanie sytuacji i szybkie podejmowanie decyzji, a integracja z danymi geoprzestrzennymi, pogodowymi oraz obrazami satelitarnymi z programu Copernicus i geotagami z systemu Galileo pozwoli na dokładne śledzenie akcji ratunkowych i optymalizację działań w terenie.

Projekt SAT2Rescue realizowany jest przez międzynarodowe konsorcjum w składzie: Exatel (Polska), Brimatech Research (Austria), Rectangle (Polska), ISEM – Institut pre Medzinarodnu Bezpecnost a Kriz (Słowacja), Elliniki Omada Diasosis Somateio (Grecja), POLSA (Polska), Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Republiki Słowackiej.

Share: