Aktualności

16 grudnia, 2024
Podsumowanie i wyniki konkursu „Satelitarny Kadr – Rozpoznaj, Opisz, Zastosuj”
12 grudnia, 2024
Konkurs “Moje kosmiczne wakacje 2024”: wyniki
10 grudnia, 2024
POLSA on Tour: Politechnika Krakowska
Zobacz wszystkie

Porozumienie między SGH i POLSA

Porozumienie między SGH i POLSA
24 maja, 2024

24 maja br. Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała porozumienie o współpracy ze Szkołą Główną Handlową w Warszawie (SGH).

W ramach współpracy strony skupią się na realizacji wspólnych projektów dotyczących polskiego sektora kosmicznego. Wśród nich znajdą się między innymi analizy zachodzących trendów i występujących ryzyk. Projekty będą obejmowały także wspólne opracowanie statystyk i wskaźników ekonomicznych dotyczących polskiego sektora kosmicznego.

Wyniki prac pozwolą w przyszłości szacować korzyści z rozwoju sektora kosmicznego dla gospodarki krajowej. Pozwoli to na efektywniejsze planowanie inwestycji państwa w technologie kosmiczne, a firmom sektora ułatwi planowanie rozwoju.

Mierzenie i szacowanie korzyści z sektora kosmicznego to szczególnie ważne obszary, nad którym pracują także Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz Eurostat.

– Szkoła Główna Handlowa w Warszawie jest najstarszą i jedną z najbardziej cenionych uczelni ekonomicznych w Polsce. To bez wątpienia ważny dla obu stron moment, który rozpoczyna nasze ziemskie partnerstwo w zakresie zagadnień Kosmosu. Jestem przekonany, że projekty, które będziemy wspólnie realizować przyniosą korzyść nie tylko nam, ale przede wszystkim całemu polskiemu sektorowi kosmicznemu – powiedział prezes POLSA prof. Grzegorz Wrochna.

– Polska Agencja Kosmiczna jest partnerem Akademickiej Sieci Kosmicznej. Współpraca w ramach sieci, a jednocześnie zacieśnienie relacji z Polską Agencją Kosmiczną daje naszej uczelni możliwości wejścia w realizowane projekty przez POLSA, ale również przez ESA. Nasi specjaliści m.in. z zakresu ekonomii, finansów, prawa i zarządzania projektami mogą być włączani w realizację tych projektów – wskazał rektor SGH Piotr Wachowiak.

– W ramach współpracy z POLSA planujemy uruchamianie projektów o charakterze naukowo-badawczym, opracowań eksperckich, a także rozwijanie dydaktyki w zakresie sektora kosmicznego nie tylko na poziomie studiów podyplomowych, ale również studiów I i II stopnia, a także MBA. Widzimy na przykład, jak ważne są zagadnienie logistyki kosmicznej (a SGH specjalizuje się w tej tematyce), zagadnienia prawne, regulacji eksploracji kosmosu czy też zagadnienia związane z finansowaniem projektów kosmicznych, z pozyskiwaniem środków z instytucji międzynarodowych we współpracy z ESA” – podkreśliła prof. Marciszewska. Od  września 2022 r. prof. Marciszewska pełni funkcję pełnomocnika rektora ds. Akademickiej Sieci Kosmicznej.  

Podpisanie porozumienia odbyło się w siedzibie POLSA w Warszawie. Szkołę Główną Handlową w Warszawie reprezentował rektor i profesor SGH dr hab. Piotr Wachowiak, a POLSA – prezes prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: