Aktualności

02 grudnia, 2024
IGNIS – pierwsza polska misja na Międzynarodową Stację Kosmiczną
27 listopada, 2024
Kosmiczni detektywi
27 listopada, 2024
Formularz zgłoszeniowy do konkursu “Kosmiczni detektywi”
Zobacz wszystkie

Upadek rakiety Angara A5 monitorowany z udziałem POLSA

Upadek rakiety Angara A5 monitorowany z udziałem POLSA
5 stycznia, 2022

Polska Agencja Kosmiczna, wraz z partnerami z Konsorcjum EUSST, uczestniczyła w obserwacji elementów rosyjskiej ciężkiej rakiety nośnej Angara A5, która po nieudanej próbie umieszczenia weszła w ziemską atmosferę 5 stycznia br. późnym wieczorem naszego czasu.

Ładunek wraz z górnym członem rakiety Perseusz miał masę ok. 4 ton. Tor lotu obejmował większość kontynentów w tym Europę i Polskę.

Sytuacja podczas ostatnich kilkunastu godzin niekontrolowanego lotu obiektu przed wejściem w atmosferę była bardzo dynamiczna, zależna od wielu czynników. Początkowo jako miejsce wejścia w atmosferę wskazywano Ocean Spokojny i ostatecznie właśnie ta prognoza co do lokalizacji się sprawdziła. Estymacje mówiły też o okolicach Półwyspu Arabskiego, a następnie o wschodniej Kanadzie.

Jeszcze przed północą naszego czasu 18th SPCS podała na Tweeterze, że obiekt wszedł w atmosferę o 22:08 (CET). W dyskusji w mediach społecznościowych pojawiały się również bardziej dokładne estymacje obszaru wejścia obiektu w atmosferę.

Przypomnijmy: rakieta Angara A5 wystartowała 27 grudnia 2021 r. z  Kosmodromu Plesieck w Rosji. Problem pojawił się już w momencie drugiego odpalenia silnika górnego stopnia rakiety, w którym znajduje się ładunek. Silnik wyłączył się w zaledwie 2 sekundy po uruchomieniu. W efekcie górny stopień rakiety wraz z ładunkiem został na niskiej orbicie.

Polska od 2018 r. jest członkiem europejskiego Konsorcjum EU SST, w którego skład wchodzi 7 państw (Hiszpania, Włochy, Polska, Francja, Niemcy, Rumunia, Portugalia). Głównym zadaniem Konsorcjum jest m.in. obserwacja i ocena ryzyka ponownego wejścia w atmosferę Ziemi sztucznych obiektów kosmicznych, w tym członów rakiet. Konsorcjum EUSST obserwuje kolejne obiekty spadające: Electron (USA) – 8-10 stycznia br, oraz Epsilon (Japonia) – 12-16 stycznia br.

Share:
Wydrukuj lub zapisz: